Aihe: Kitara mikit
1
karikko
02.11.2005 18:42:36
Kertokaas tietäväiset miten eroittaa 1-kelaisen mikin 3-kelaisesta noin päällisin puolin?tai 1-kelaisen kokoisen humbuukkerin tavallisesta mikistä? On tosiaan hakusessa toi mikkiosasto.
Kiitos vastauksista.
Eemil
02.11.2005 18:44:12
Kertokaas tietäväiset miten eroittaa 1-kelaisen mikin 3-kelaisesta noin päällisin puolin?tai 1-kelaisen kokoisen humbuukkerin tavallisesta mikistä? On tosiaan hakusessa toi mikkiosasto.
Kiitos vastauksista.

 
3-kelainen on samannäköinen kuin kolme yksikelaista vierekkäin. Yksikelaisen kokoinen humppari on vaikea tunnistaa ellei mikistä saa kuoria pois.
Käykää kuulemassa Musiikkia! Musiikkinäyte on se pieni kiva nuotti kun katsot oikealle ylös. K100 #2
tenkainen
02.11.2005 18:46:14
 
 
Yksikelaisen kokoinen humppari on vaikea tunnistaa ellei mikistä saa kuoria pois.
 
Notta useissa näkyy kaksi poikittaista "metallisuikaletta" päällä napapalojen sijasta...
"Jos haluat tosissasi tehdä pahaa vanhemmillesi, mutta kanttisi ei kestä ryhtyä homoseksuaaliksi, voit aina siirtyä taiteiden pariin." Kurt Vonnegut
IMIK #37
Pnctocn
02.11.2005 18:59:57
Yksikelaisen kokoinen humppari on vaikea tunnistaa ellei mikistä saa kuoria pois.
 
Yleismittarilla voipi mitata mikin ohmit, yksikelaisissa n. 6 kilon paikeilla, humbuckereissa karkeasti kymmenen paikkeilla. Siis yksikelaisissa vähemmän, kaksikelaisissa enemmän. Näin ainakin normikokoisissa.
Jucciz
02.11.2005 19:52:38 (muokattu 02.11.2005 19:53:58)
Yleensä kitaramikit ovat joko yksi- tai kaksikelaisia. Kolmen kelan mikit ovat harvinaisuus, joita en itse ainakaan ole nänhyt kuin kuvissa.
 
Suurin osa yksikelaisista mikeistä on sellaisia, että niissä näkyy kielen napapalat (pieni pyöreä pötkylä) rivissä. Jotkut yksikelaiset voivat olla myös tasapintaisia, joista ei erillisiä magneetteja näe, esim. Fender Lace Sensor tai jotkut EMG:n yksikelaiset.
 
Kaksikelaiset mikit voivat olla "paljaita" tai niissä voi olla kromin tai muun väriset kuoret päällä. Ero soundissa ei ole erityisen iso, yleensä kuoret otetaan tai jätetään ulkonäkösyistä. EMG:n kaksikelaiset mikit ovat suorakaiteen muotoisia, pelkistettyjä laatikoita, joiden yksittäiset kelat eivät näy, mutta päällä ei myöskään ole mitään varsinaisia kiiltäviä kuoria. EMG:iden jylhä ulkonäkö - kuten myös soundi - puhuttelee ainakin raskaamman musiikin ystäviä. Osa kaksikelaisista mikeistä on yksikelaisen kokoisia. Näiden etu on se, että ne voidaan asentaa suoraan yksikelaiselle tarkoitettuun aukkoon eikä kitaraa tarvitse porailla - esimerkkinä Vaikkapa Seymour Duncanin Hot Rails. DiMarzion HS-3 on myös kaksikelainen mikki, mutta siinä kelat ovat päällekkäin, joten mikki näyttää ulospäin aivan yksikelaiselta. Tämän takia se on hyvä vaihtoehto esimerkiksi Stratocasteriin, jos ei halua muuttaa kitaran "perinteistä" ulkonäköä ja asentaa täysikokoista humbuckeria.
 
Kokonsa puolesta yksikelaisen ja kaksikelaisen väliin jäävät ainakin Gibsonin P90-mikit sekä Minihumbuckerit. P90:t ovat yksikelaisia, Minihumbuckerit puolestaan kaksikelaisia. Molemmat ovat samankokoisia ja keskenään vaihdettavissa. Koko on jossain yksikelaisen ja kaksikelaisen välimaastossa.
 
Tässä vielä muutamia esimerkkikuvia, joiden avulla asia varmasti selviää.
 
"Normaali" yksikelainen (Fender Texas Special):
http://media.samedaymusic.com/media … 394c9108e95e4219facb22b7555d578.jpg
 
Yksikelainen Fender Lace Sensor:
http://www.aampselectricguitarstore … com/images/2-lace-sensor-series.jpg
 
Paljas kaksikelainen (Seymour Duncan '59):
http://www.elderly.com/images/new_instruments/PUE/DSH1N.jpg
 
Kaksikelainen kromikuorilla (Seymour Duncan '59):
http://www.axesrus.com/axepickup_files/SD59CHROME1.jpg
 
Kaksikelainen EMG 81:
http://www.bassexchange.com/catalog/images/EMG81.jpg
 
Kaksikelainen Seymour Duncan Hot Rails:
http://www.musicdealer.com.pl/sdunc … rzetworniki/fender/shr_1n_white.jpg
 
Kaksikelainen (päällekkäiskelainen) DiMarzio HS-3:
http://www.smitsparts.com/dhs3U.jpg
 
Gibson P90:
http://www.thomann.de/prodbilder/152617.jpg
 
Gibson Minihumbucker:
http://jucciz.com/kuvia/g3/minihb_etu.jpg
 
Tulipa samalla pienimuotoinen kitaramikki-FAQ. :)
kalamies#11 >-)))>
« kalusto · räpellystä »
Pnctocn
02.11.2005 20:48:34
Kiitoksia vastauksista.Oli oikeen hyviä ja selventäviä.
Kannattaako vaihtaa Blade Texas std. kitaraan (kolme 1-kelaista mikkiä)yhden tilalle 1-kelaisen kokoinen humbookkeri?
En saa Bladesta oikeen sitä saundia minkä haluaisin. Vavistin on kyllä hyvä:Fender Hot Rod delux.Chorus-ja säröpolkimet myös käytössä ja nykyään vielä Alesis picoverb.
Kiitos taas vastauksista etukäteen.

 
kokeile humbuckerikitaroita, mielellään myös noita pinottuja/rinnakkaisia yksikelaisen kokoisia mikkejä toisissa kitaroissa niin saat osviittaa.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)