Aihe: "Akustinen" sähkökitara
1
Jannipaali
31.10.2005 16:12:16 (muokattu 31.10.2005 16:12:40)
Suosittelen sitä Rolandin Microcubea, kun se on niin pieni.
 
Se ei vie paljon tilaa ja ei paljoa edes paina.
Hannu H.
31.10.2005 16:47:20
 
 
Mielessä on käynyt (ja varmaan joskus vielä toteutankin) minimarsun upottaminen kitaran runkoon. Ei se kovin hyödyllinen ole varmaankaan, mutta olispahan omanlaisensa hökötys ja tekemisen iloa =)
Päiväduuni on vain harrastus jolla kustannetaan se oikea työ.
Retku
31.10.2005 23:34:52
Johan tuommoisia saa kaupasta valmiinakin.
 
Jokunen vuosi sitten eräässä nyttemmin toimintansa lopettaneessa Povoolaisessa soitinkaupassa kokeilin moista toosaa... eihän sillä mitään tehnyt.
 
Mutta tosiaan jos itse tekisi niin voisihan siitä tulla hyväkin... tai sitten ei?
Tosimies syö rautaa ja paskantaa kettinkiä!
kivi
01.11.2005 00:06:29 (muokattu 01.11.2005 00:08:14)
Onko kellään kokemusta projekteista, joissa normiskittaan ladattaisiin runkoon kaikki särkijät ja vahvarit sisään ja perään vielä pieni kaiutin?
 
Se Fernandesin (?) pieni munuaiskitara kaiuttimella, mikä kitarapajan seinällä pitkään roikkui, oli ainakin ihan mainio verme - sen sai kiertämäänkin itsekseen aika tyylikkäästi.
 
Itse ehkä laittaisin surutta jonkin minkätahansa pikkuvahvistimen piirilevyt ja muut osat (esim Eko Polyphemus on hyväsoundinen ja kovaääninen ja toimii kahdella 9 voltin paristolla pitkään) jonkin halvan akustisen Landolan sisään, ja vaihtaisin vain kaiuttimeksi kaikuaukkoon sopivan mallin minkä ruuvaisin kiinni. 20 wattia on varmasti liiottelua, katusoitossakin.
 
Keski-ikäistä Landolaa ei kaduta porailla. Munkerseja kyllä, samoin noita uusia parempia, mutta välissä on niin monta vuotta sutta ja sekundaa, ettei tosikaan...
"This is nothing to me! Nothing! Just a hobby! I could be basking in the sun in Florida!"
(Handsome Dick Manitoba)    
rm_wispila
01.11.2005 10:14:28
Yhden Landolan tuossa äskettäin juuri "tuunasin" liimaamalla Aku Ankka-kuvia kanteen ja pohjaan. Nauhatkin tuli hiottua, kun sitä ei näemmä oltu 20 vuotta sitten tehtaalla tehtykään. Hyvä harjoitteluaihio, ei korkealta putoa.
 
Ajattelin lähinnä siis sähkökitaran runkoa, mutta toisaalta akustiseenhan saisi isomman ämyrin...hmm.
Kapulakieli = rumpalien oma kieli.
Haku Robotti
01.11.2005 11:22:31
 
 
Eikös katusoittajat ole perinteisesti soittaneet miniMarsulla MS-2 tai jopa -4 stackillä. Kaljapullon korkuinen pömpeli, ymppää semmoinen sinne.
"Tässä iässä pitää run*ata aamulla kahdesti, että sydän rupeaa edes lyömään". Elokuvassa 15.8.05.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)