Aihe: Settiä rytmikepittäjälle
1
Narsil
28.10.2005 16:45:52
Elikkäs, hoitelen rytmipuolta metallirykmentissä ja alkaa olla tarvetta kunnon vehkeille. Nykyään on käytössä strato/pikkuvahvari/V-Amp2 ja soundit on sen mukaisesti ihan perseestä. Pitäis siis saada jykevät särösoundit. Yhtyeen musa menee In Flamesista Slayeriin ja Deathchainiin. Säröt olis siis erittäin tärkeät. Budjettia koko setille vois olla ehkä siinä 1500-2000e paikkeilla, mutta mielellään niin halvalla kun pystyy, kunhan kunnon soundi saahaan. Kaveri ehdotti semmoistakin, että vaihtaisin skittaan vaan mikit ja panostaisin rahat vahvariin ja säröpedaliin. Skitta on kuitenkin vanha romu joten ei kai siitä hyviä soundeja voi saada vaikka ne vaihtaisikin? Kitarasta sen verran, että flying v -tyylisistä en koskaan oikeen tykännyt enkä myöskään mistään Warlockista ulkonäöltään. Floikan kanssa en oo koskaan peleillyt ja toivottavasti ei tarvisi nytkään? Millainen pedaali sopisi hevipuuhiin? Vahvarin pitäis mennä ihan keikoillekkin, muttei nyt ihan jäähalleja vielä täytetä yhtyeen kanssa, ettei varmaan ihan isointa tarvitse. Entäs tuo V-amp, tykkään kyllä vehkeestä mutta vähän leluhan se on. Jääkö se nyt täysin hyödyttömäksi jos kunnon pedaalin ostaa vai saiskohan siitäkin jonkun käyttötarkotuksen?
 
Itsellä ei siis näistä vehkeistä loppupeleissä ole mitään suurempaa asiantuntemusta ja siksi päätinkin lähteä kysymään etten isoja rahoja romuihin pistä. Musaliikkeistä saattavat antaa vähän kyseenalaista tietoa, kun mistään mitään tietämätön hölmö astuu sisään iso rahatukku mukanaan. Kiitos vastauksista.
Eemil
28.10.2005 16:58:35 (muokattu 28.10.2005 17:00:47)
Mä suosittelen että et tee kitaran osalta vielä mitään, vaan ensin hommaat äänentoiston ja mietit tarviiko kitaraa vaihtaa sitten sen perusteella.
 
Jos komppikitaristi tarkoittaa vain särövallia ja välillä puhdasta saundia niin Engl Thunder-combo tai nuppi + 2x12 kaappi käytettynä olisi varmaan toimiva.
Käykää kuulemassa Musiikkia! Musiikkinäyte on se pieni kiva nuotti kun katsot oikealle ylös. K100 #2
elbowski
28.10.2005 17:02:17 (muokattu 28.10.2005 17:03:01)
Kitarapuolelta kannattaa varmaankin tsekkailla tuota LTD:n 400(ja etiäpäin)-sarjalaisia, laatuosia, komeita ulkoisesti sekä hyvän tuntuisia kitaroita.
 
Kitaravahvistimeksi kannattaisi ehkä kattella jotain jyhkeää metallinuppia, tässä pari vaihtoehtoa:
 
Ashdown Fallen Angel (http://www.soundslive.co.uk/)
ENGL Screamer
ENGL Thunder
ENGL Fireball
Peavey 5150/6505
 
Tuota V-Ampia ei toki tarvitse pois heittää, se on mainio peli kotisoitteluun.
Why don't you take some responsibility? You're pointing fingers and blaming everybody
Shudder to think if I lived like you They would be shaking too, if they only knew

IMIK #25 | Kelpaisiko pastilli? | Bella Italia #2 | T
Kapane
28.10.2005 17:22:09 (muokattu 28.10.2005 17:26:09)
 
 
Itse lähtisin kyllä hakemaan kitaraksi jotain 400 sarjan Esp-ltdtä. Ei huono hinta, hyvätasoiset mikit, hyvä materiaali ja jne. noin 700-800e
 
Sitten ostaisin jonkun hyvänputkicombon esim Engl Screamerin tai Peavey 5150/6505. Sen eteen voisit tietysti aina hankkia esim. Tube Screamerin tai Boss SD-1sen.
Combo sit vatsan korkeudelle ja kyllä potkii.
 
Ja kyllä potkii! ja ollaan alle 2000e
 
ja
 
Don'ts
Älä ostaa hyvää nuppia ja huonoa kaappia. Menevät rahat hukkaan. Hyvälaatuisissa Comboissa on usein hyvät elementit.
 
Älä osta kallista kitaraa ja halpaa vahvistinta. Bändi soitossa halpa vahvistin alkaa vituttamaan pian. Halpa = Huono tässä tapauksessa.
Syöpä
28.10.2005 19:04:17
Peaveyn JSX:ää saa nykyään myös combona ja on oiva jokapaikan höylä. Hinta taitaa olla siellä 1700-2000€:n tuntumassa.
Omiin soittotottumuksiin sopivimman setin löytää kuitenkin parhaiten kokeilemalla, jos vain aikaa ja mahdollisuuksia moiseen on.
Vapour
28.10.2005 19:40:09
Oman Fallen Angel -combon kävin juuri äskettäin ostamassa Soundatasta hintaan 850€. Puhtaat on hyvät, kevytroso melko hyvä ja hi-gain aivan mahtava. 60W riittää hyvin bändissä kuin bändissä, soundi on erotteleva ja alapää jyhkeä. Elementteinä 2*V30. Miinuksena, tai hämmästyksen aiheena, varsin jyrkästi toimiva Eq. Ilmeisesti potikoiden arvot ovat suuria, josta seurauksena middleä ja trebleä kannattaa pitää klo 14 yläpuolella (mielipide).
Spike
28.10.2005 20:18:21
mikä strato? Jos muuten keppi toimii, niin tallaan humbucker/nimihumbucker. Vahvistimeksi vaikka 5150/6150 Peaveyltä, uutena lähtee 1100e hintaan. Siihen kaapiksi 2x12 käytettynä jos löytyy. Muuten joku Framus tai Marshall tsl2x12.
Tai Peavey JSX, Hughes & Kettner Trilogy, Marshall DSL/TSL, JCM900... B-52... vaihtoehtoja löytyy.... kauppaan siitä kokeilemaan.
So you did but did nothing. Sama meni mänät.
Narsil
11.11.2005 14:13:52
Pääsin testaamaan Engl Thunder 50 E322 comboa ja vakuutuin kyllä siitä. Yksinsoitossa ainakin kuullosti erittäin hyvältä. Vaan mitenköhän keikoilla tuon kanssa, kuinka isoille areenoille vehje riittää? Hienolta vehkeeltä kyllä vaikutti, kiitos ehdotuksesta. Kitaran ostoa mietin vielä vähän aikaan ja koitan pärjätä tuolla vanhalla. Sitä mikkienkin vaihtoa olen miettinyt, onko siinä mitään ideaa jos budjetti ei sittenkään oikeen kata kitaraa enää? Jos on, minkäsnäköstä mikkisettiä sitten yllämainittuun soitteluun kannattaisi hommailla ja kuinka vaikea se on itse vaihtaa?
Vapour
11.11.2005 14:39:19 (muokattu 11.11.2005 14:41:05)
Pääsin testaamaan Engl Thunder 50 E322 comboa ja vakuutuin kyllä siitä. Yksinsoitossa ainakin kuullosti erittäin hyvältä. Vaan mitenköhän keikoilla tuon kanssa, kuinka isoille areenoille vehje riittää?
 
Lyhyesti: Mihin tahansa. Putkivahvistimien kiva puoli on se, että niistä saa käyttökelpoista ääntä ulos vielä volat tapissa. Sanotaan näin, että kun areenan koko alkaa olemaan vahvarille liian suuri, niin myös resurssit sen mikitykseen ja hyvään toistoon PA:n kautta ovat jo olemassa.
 
Hienolta vehkeeltä kyllä vaikutti, kiitos ehdotuksesta. Kitaran ostoa mietin vielä vähän aikaan ja koitan pärjätä tuolla vanhalla. Sitä mikkienkin vaihtoa olen miettinyt, onko siinä mitään ideaa jos budjetti ei sittenkään oikeen kata kitaraa enää? Jos on, minkäsnäköstä mikkisettiä sitten yllämainittuun soitteluun kannattaisi hommailla ja kuinka vaikea se on itse vaihtaa?
 
Onhan noita yksikelaisen kokoisia humppareita useita. Vaikkapa Seymour Duncanin JB jr., Hot Rails, tai Lil' 59, sekä Kent Armstrongin Hot Rails. tuollainen tallaan, kenties kaulaan. Kytkemisen ei pitäisi olla kovinkaan monimutkaista, tosin itse en tiedä, kuinka tuo tapahtuu. Soitinrakennuspalstalla on asiaa käsitelty melko usein.
Narsil
11.11.2005 19:40:55
Selevä, kiitos taasen. Sellanen kysymys vielä, että kun tulee tuota synaakin pimputeltua välillä, jotta olisiko mitenkään mahdollista saada keyboardeja tuohon Thunderiin kiinni? Vai pitääkö synalla olla aina oma keyboard vahvistimensa?
Groove Man
11.11.2005 20:19:00
Selevä, kiitos taasen. Sellanen kysymys vielä, että kun tulee tuota synaakin pimputeltua välillä, jotta olisiko mitenkään mahdollista saada keyboardeja tuohon Thunderiin kiinni? Vai pitääkö synalla olla aina oma keyboard vahvistimensa?
 
Ei mitään synaa kitaravahvariin tai voit saada hyvinkin aikaan kartiosta kesähatun. Joistain synasoundeista lähtee sellaset bassotaajuudet että jopa perinteinen basso voi vihreentyä vieressä eikä bassoakaan siis soitella perinteisen kitaravahvarin (kajarin siis) läpi. Mä katsoisin myös, että kaappi/combo on closed back ratkaisu, että varmasti riittää sitä uskottavaa chunkkaa..
Disposable
11.11.2005 20:51:30
Floikan kanssa en oo koskaan peleillyt ja toivottavasti ei tarvisi nytkään?
 
Juu, näinpäs taitaa olla. Floikka on sooloja varten ja komppamisessa kiinteä talla on kova sana.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)