Aihe: Valintojen edessä (koticombot)
1
kiitos
28.06.2003 15:38:53
On aika, jolloin tahdon sähkökitarastani sähköisen metalli äänen. Hankkia siis minun täytyy jonkinmoinen äänilaite.
 
Ajattelin seuraavaa:
 

 
Behringer V-amp2 159€
 
Roland cube 15 122€
 
joku muu mikä?
 
Soittimellani tykkään vetää metalli linjaa, eli säröjä pitää lähtee, mutta cleanit kin pitää olla. Musiikki ei kuitenkaan rajoitu metalli musaan, vaan välillä on kiva renkuttaa rokkia, ja herkkiä balladeja. Sanottakoon että en sentään aloittelija ole vaan osaan soittaa jonkin verran, n.1.5v kokemus löytyy.
 
Cubesta lukemani mukaan on kaikilla vain hyvää sanottavaa, mutta onko siinä cleania ollenkaan? Onko teillä jotain huonoa sanottavaa?
 
V-amp2 taas kiinnostaa monipuolisuudellaan, mutta onko mallintavassa kumminkaan munaa vähintään yhtäpaljon kun cuben säröissä? Stereoni ei ole kummoiset, vaan aika "maitotölkkimäiset" ovat silti jotain 6" elementeillä, ja joku pieni diskantti härpäke.
Lauri666
28.06.2003 16:39:53
Uskon että et pety V-amppiin, mutta itse laittaisin about 200€ lisää vahvistimeen ja saisit 60w behringer blue devilin johon kytket V-ampin. Semmosella mie vetelen :)
 
~Late~
I... feel the cold steel on my forehead. Like... binding pleasure of being dead.
kiitos
28.06.2003 20:24:34 (muokattu 28.06.2003 20:34:34)
Lisätäänpäs pari komboa vielä mukaan vertailuun:
 
eli vaihtoehdot ovat:
 
Roland Cube 15
 
Kustom Tube 12
 
Behringer GM110
 
V-amp2
 
Eiköhän noista joku ole sopiva.
Mutta, Behringerin halpis imago ei kuulosta puoleensa vetävältä..
Mutta 10" kaiutin on plussaa behkulle.
 
ja Rolandin Efekti loopin puuttuminen mietityttää.. ja särö mallinnukset ovat plussaa tälle kombolle.
 
Tubesta taas ei ole mitään tietoja hallussa.
 
Pitäs olla kuuloke liitäntä, efekti looppi, ehkä jotain efektejä, mieluiten isoin mahdollinen elementti, hyvät säätövarat, soundi on elintärkeä.
 
Ei osaa yksin päättää mikä noista on se sopivin. Auttakee.
Kitarasankari
28.06.2003 20:37:00
Kustom Tube 12
 
Toi kannattaa tsekata eri tarkkaan. testin tuota yhdessä mus. liikkeessä ja cleani soundi oli ainakin pirun hyvä. metalliin siitä ei ole ilman purkkia mutta rokkiin ja bluesiin varmasti. ja onhan siinä celestionin kajari..
Hyvää kesää ja kaikille pesää...
kiitos
28.06.2003 21:34:48
Pitäsköhän sit kattoo tota Kustom tubee, kuitenki putkivahvari ja hyvä sellanen lukeman perusteella. Säröt vaan puuttuu, mutta jos otan jonkun bossin distortion pedaalin mukaan? Pedaaleista täällä foorumilla on varmaan tahkottu niin paljon että napa ruskaa, mutta mikäpä pedaali hoitaisi Kustom tuben läpi ajettuna Metallican Master Of Puppets aikojen soundin?
 
Thomannilta olisin tilaamassa, vai tiedättekö paikan josta saisi halvemmalla suomesta noi kamat?
 
Asiaa ei siis ole lukkoon lyöty, kertokaa vapaasti noista muista vahvaricomboista vielä.
kiitos
28.06.2003 21:45:33 (muokattu 28.06.2003 21:47:31)
Ei siis pelkät Bossin pedaalit, kun mikä tahansa millä saisin Kustom Tube 12: sta Metallica säröt
kiitos
29.06.2003 02:03:16
Löysinpä uuden vahvistimen taas etsimällä, Kustom KGA-16 hintaan 85€. Onko tää parempi vai huonompi ku toi Kustom Tube 12?
kiitos
29.06.2003 15:43:27
Löysinpä uuden vahvistimen taas etsimällä, Kustom KGA-16 hintaan 85€. Onko tää parempi vai huonompi ku toi Kustom Tube 12?
 
Joo eli katoin harmony centralista että toi on aika huono, joten sen voi unohtaa. Eikö kellää ole sanaa sanottavana näistä 3 kombosta?
 
siis
 
Kustom Tube 12, + siihen säröpedaali
 
Roland Cube 15
 
Behringer GM110
mr.bungle
29.06.2003 17:14:40
 
 

Behringer V-amp2 159€
 
Roland cube 15 122€
 
joku muu mikä?

 
Jätä v-amppi kauppaan ja osta Rolandin Cube 30... Lujaääninen pikkulaatikko jossa on yllättävän orgaaninen särömaailma, kaukana V-ampin digitaalikihinästä.
 
Behringerin GM110 on hyvä särölaatikko myös, ja halpa, cleanit vain kusee. Itselläni on tuollainen kotilaatikkona.
kiitos
30.06.2003 13:48:25
nostetaanpa topikki ylös
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)