Aihe: Yksikelaisen kokoiset humbuckerit
1
efunkelist
22.10.2005 19:59:56
 
 
Saako niistä oikeasti oikean humbuckerin veroista tanakkaa rocksoundia?
 
Tuning-kitarassani on tallamikille koverrettu vain yksikelaisen mentävä kolo ja haluaisin kovasti asentaa siihen dimarzion X2N-mikin. Passiivinen high-gain-humbucker siis mielesssä.
 
Vähemmällä pääsisi jos löytäisin hyvän minihumbuckerin mutta HALUAN tuon dimarzion kitaraan :) Kitaran runko lie jotain vaneria/lastulevyä/komposiittia (halppis) joten samakai se että mikä mikki siinä on, siinä mielessä että runko ei juurikaan soi, mutta laiska epatto sisälläni ei haluaisi lähteä jyrsinhommiin, etenkin kun se vaatii sellaista tarkkuutta ja kärsivällisyyttä mitä mulla ei ole.
 
Veistän mieluummin tyyliin moottorisahalla ;)
Eemil
22.10.2005 20:26:22
Saako niistä oikeasti oikean humbuckerin veroista tanakkaa rocksoundia?
 
Saa, koska ne on ihan oikeita humbuckereita! :)
Käykää kuulemassa Musiikkia! Musiikkinäyte on se pieni kiva nuotti kun katsot oikealle ylös. K100 #2
koponen
22.10.2005 20:35:32
Mulla on straton tallassa DiMarzion Virtual Vintage Solo ja se kyllä on aika tuhti peli (200mV) vaikka kuullostaakin yksikelaiselta. Itse siis hain sellaista mikkiä joka olisi häiriötön, antaisi vähän paksumman ja helpommin säröytyvän soundin, mutta ei silti kuulostaisi humbuckerilta. Kyllä sillä raskaampi poljento taittuu ihan mainiosti. ToneZone. Pro Track tai Super Distortion S tod.näk ajaa 90% saman asian kuin standari humppari.
Call it what you wanna call it, I'm a fucking gear-a-holic...
efunkelist
24.10.2005 12:36:50
 
 
Dimarzion Super Distrortion S antaa ainakin eniten hönkää pihalle noista, 325mV.
 
Jää se silti X2N:lle aika paljon joka antaa 510mV.
 
Täytyy nyt katsoa, jos saan runkoa jyrsittyä niin ei siinä mitään mutta jos en niin pitänee sitten uskoa tuohon super distortion S:ään...
 
Tähän asti oon hevirevitellykin straton standardimikillä, onnistuuhan se silläkin mutta kakkoskitaraan on hakusessa mikkipuolella tuota high-gainin äärilaitaa... ;)
oiva tumpeloinen
24.10.2005 12:39:58
Onko tuning kitarassasi pleksi? Tai voisiko harkita sellaisen laittamista. Helpottuu kummasti tuon kolon tekeminen pleksin alle, kun ei tarvitse niin tarkka olla.
goose
24.10.2005 15:04:35
Jucciksella on rokkistratonsa tallassa DiMarzio HS3 kelojen puolituksella (http://www.jucciz.com/jucciz.com/gfx/guitars/strato.jpg). Kannattaa konsultoida Juccizta lisää, sillä omat kokemukseni mikistä on erittäin vähäiset, mutta positiiviset. Hyvää Rocksärmää se hengitti.
Täytyyhän sitä antaa kaverinkin välillä voittaa..
Jucciz
24.10.2005 15:49:49
HS3 ei ole millään muotoa tappohevimikki, mutta se on mukavasti tasapainossa ainakin Texas Specialien kanssa, jotka eivät ole sieltä heikoimmasta päästä yksikelaisiksi. Ja kyllä sillä rokkia soittaa.
 
Esim:
http://mp3.jucciz.com/ad30tc/jj/talla.mp3
http://mp3.jucciz.com/gt2/strato_ta … alifornia_hot_classic_h9_l2_d11.mp3
http://mp3.jucciz.com/coron_distortion10/strat_orangedirty.mp3 (alkuosa)
kalamies#11 >-)))>
« kalusto · räpellystä »
efunkelist
24.10.2005 19:01:56
 
 
En mä ihan tappoheviä meinaakaan soittaa mutta haluaisin kitarasta mahdollisimman paljon tehoja irti ilman buusterispedua.
 
Kitaraan tulee pleksi joten taidan kyllä kovertaa tilaa X2N:lle kun se ei haittaa jos kolosta tulee ruma tai muuta, kunhan mikki mahtuu paikoilleen - ja kunhan en kairaa niin innokkaasti että tallan kiinnitysruuvien reiät lohkeaa tai muuta vastaavaa.
 
Kaulamikiksi voisin kyllä harkita jotain yksikelaisen kokoista humbuckeria. Dimarziolla näyttää olevan paljon hyviä mielenkiintoisia mikrofonivaihtoehtoja.
 
Stratoon tulee jossain vaiheessa kyllä kinmanit, se on vissi.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)