Aihe: 1000€ ja kitara kiikarissa.. joudunko sittenkin ostamaan LTD:n?
1 2 3 4 5 6
Santtu_123
06.10.2005 20:10:11
 
 
...huomenna selviää onko LTD H-1000 niin hyvä mitä specsit antaa ymmärtää :)
On se :D
McNulty
06.10.2005 21:55:21
On se :D
 
Toivotaan... sillä tuo edullisempi hintakin kiehtoo.
"Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something." -Plato (429-347eaa)
ostetaan tremolo-pedaali halvalla (esim. EHX Pulsar... saa olla kolhittu kunhan toimii)
Santtu_123
07.10.2005 20:18:35
 
 
Tervetuloa kerhoon, varmasti tykkäät :)
Leper Messiah
07.10.2005 21:08:05
Tervetuloa kerhoon, varmasti tykkäät :)
 
näimpä. loisto-ostos, jos siihen nyt sitten päädyit.
Propaganda on propagandaa. Kuuntelen mäkin musiikkia, vaikka olen tutustunut MTV:n ohjelmatarjontaan. - Pira
Punttisika #3 Runkku Monsteri #4
McNulty
07.10.2005 23:47:13
näimpä. loisto-ostos, jos siihen nyt sitten päädyit.
 
kyllä se sen verran varmalta jo näyttää. H-1000:n soittotuntuma oli todella hyvä. Tykkäsin siitä tosissaan. Loppupeleissä myös ulkonäkö oli pop... kuvissa tuo H-1000 näytti vähän omituiselta kun oli ties millaset bindaukset ja inlayt mutta livenä ne toimi hienommin. Eipä tuolla kosmeettisuudella nyt NIIN paljoa ole merkitystä mutta onhan se tietysti mukava että "soittokaveri" miellyttää silmää.
 
Toinen juttu tuon soittotuntuman ja tatsin lisäksi mikä nousi esiin oli tosiaan nuo Sperzelit ja Earvana. Kitara pysyi vireessä vaikka miten bendailin ja tein kaulavibratoa. Sperzelit pitivät kielet hyvin kohdillaan eikä vireheittoja ilmentynyt. Testasin tätä myös pikaisesti viritysmittarin kanssa. Earvanan ansiosta avoimet soinnut kuulostivat vireisiltä myös, jopa kaikkien näiden bendauksien jälkeen. Kielet olivat vanhat ja hivenen jo kulahtaneet joten uusilla kielillä myös soundi on varmasti erilainen.
 
Kuten jo mikeistä totesinkin, olivat ne passelit meikäläisen käyttöön. Vielä kun sen puolituksen vaan saa kaulamikille niin siinä on meikäläiselle kitara. Tallassa en eroja huomannut. Kielet läpi rungon ja TonePros "ABR-1" joka oli hyvin pitkälti sama kuin esim. Gotohin Tune-O-Matic. Ainoastaan ne stoppari-ruuvit lisukkeena. En päässyt sitä vielä testaan kun en kieliä testiskebaan vaihdellut :)
 
Viimeisenä vielä tuosta kosmetiikasta... flame maple top over quilted. Niin se vain on :) Nyt jään silmä kovana tarkkailemaan kuukauden päivät vielä jos käytettynä ilmenisi kovia vaihtoehtoja. Tuossa jo yhden tarjouksen käytetystä H-1000 sain ja se näyttää vahvalta.
 
Palaillaan taas astialle kun on jotain uutta kerrottavaa. Kiitoksia kaikille vielä kerran!
"Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something." -Plato (429-347eaa)
ostetaan tremolo-pedaali halvalla (esim. EHX Pulsar... saa olla kolhittu kunhan toimii)
Niskamies
07.10.2005 23:54:51
Onkos kenelläkään muuten faktatietoa siitä että onko toi LTD:n loimukansi täyttä loimua vai pelkkä viilu? Schecterin C-1 Classicissa on kunnon täysi loimuvaahterakansi.
There's a fine line between stupid or clever.
Ze Kink
08.10.2005 01:08:50
tuo l,td on joka tapaukesssa vitu jees kitara! oon kyllä siis iha okeillukki

 
SOri
[KTR-] tai biisin nimeks "PARANOID JA TAHDON MYÖS SANOA ETTÄ OON LÄSKI HOMO!!" nii sit yleisö huutais "SOITTAKAA PARANOID JA TAHDON MYÖS SANOA ETTÄ OON LÄSKI HOMO!!"
[KTR-] sit bändi ois ihan :---D
henrikarijuhani
21.11.2006 19:51:51
409 päivää vanha ketju :)
 
Onko Classicissa siis Schecterin oma satula?
drlecter
21.11.2006 20:47:28
 
 
Vaihdoin Classicin Exotic-malliin. Siinä on schecterin omat mikit, jotka ovat helvetin hyvän kuuloiset ja eivät ole niin kiertoherkät kuin classicin metallikuoriset.
Otelauta on ebenia ja se tuntuu jotenkin liukkaammalta kuin ruusupuu.
Vaihdoin myös tone-pro's tallan schallerin roller bridgeen.
Mikkien puolitus on toteutettu tonepotikka/pull/push systeemillä.
McNulty
21.11.2006 20:52:45
Onko Classicissa siis Schecterin oma satula?
 
Oma ja oma, mutta siis aivan tavallinen satula. Schectereissä ei ole Earvanaa, jos sitä meinasit.
 
Päädyinpä muuten LTD:n joukkoon vasta kuukausi pari sitten, kun ostin LTD EC-1000VHB:n. Pitää kyllä todeta, että laadultaan todella loistava soitin... LP-johdannaiseksi malliksi erittäin miellyttävä vekotin. Uskallan kyllä suositella muillekin.
"I'm out! Yea, I'm out of the contest!" -Cosmo Kramer
drlecter
21.11.2006 20:55:38 (muokattu 21.11.2006 20:57:56)
 
 
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3 4 5 6
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)