Aihe: Riffikunkkuskaba 4 - äänestys
1
J.Hollström
26.09.2005 18:06:50
No niin, nyt kun tämä toimii niin laitetaan äänestys pystyyn. Osallistujia oli ilahduttavan runsaasti. Taisi valitut riffit olla mieleisiä.
 
ÄÄNESTYS:
-Kuka tahansa voi äänestää kerran per/kisa. (Vaatii kirjautumisen)
-Äänestyksessä jokaisella äänestäjällä on käytössään yksi ääni, minkä hän antaa mielestään parhaiten riffit (kokonaisuus arvostellaan) soittaneelle
-Äänestys olisi voimassa noin 4-7 päivää. Kisan aloittaja saa päättää tarkemmin.
-Itseään ei saa äänestää.

VOITTAJA:
- Vie seuraavan kisan läpi näillä säännöillä
- Valitsee riffit
- Jos sama tyyppi voittaa kisan kaksi kertaa peräkkäin, tällöin toiseksi sijoittunut vie seuraavan kisan läpi

Tässä tämän kerran osallistujat:
 
secondarymind:
http://www.kolumbus.fi/johannes.kur … en/secondarymind_back_to_purple.mp3

Edy:
http://kotisivu.mtv3.fi/eddy/edy_seek_n_destroy.mp3
http://kotisivu.mtv3.fi/eddy/edy_crazy_train.mp3

Wasbesp:
http://www.surffi.net/~leenal/filut/wasbesp_seek.mp3
http://www.surffi.net/~leenal/filut/wasbesp_sweet.mp3

juki68:
http://www.juki.1g.fi/mp3/Juki68_Riffikunkkuskaba_4_All_Night_Long.mp3
http://www.juki.1g.fi/mp3/Juki68_Riffikunkkuskaba_4_DayTripper.mp3

Henkka Hevimies:
http://rapidshare.de/files/5247607/Henkka_H_-_Purple_Haze.wav.html
http://rapidshare.de/files/5247722/ … kka_H_-_Whole_Lotta_Love_1.wav.html

apenaattori:
http://rapidshare.de/files/5252023/apenaattori_back_in_black.mp3.html
http://rapidshare.de/files/5252283/ … enaattori_whole_lotta_love.mp3.html

Santtu_123:
http://koti.mbnet.fi/purity-2/Riffi … u/Santtu_123_-_Seek_and_Destroy.mp3
http://koti.mbnet.fi/purity-2/Riffikunkku/Santtu_123_-_Day_Tripper.mp3

arkkikansleri:
http://koti.mbnet.fi/khimaira/joo/arkkikansleri_Black.mp3
http://koti.mbnet.fi/khimaira/joo/arkkikansleri_Haze.mp3

temppiz:
http://koti.mbnet.fi/temppiz/temppiz_RiffiSND.mp3
http://koti.mbnet.fi/temppiz/temppiz_RiffiPH.mp3

Spez:
http://koti.mbnet.fi/spez/spez_seek.mp3
http://koti.mbnet.fi/spez/spez_backinblack.mp3

Johann Onn:
http://rapidshare.de/files/5412466/johann_onn_-_rks4_kreisi.mp3.html
http://rapidshare.de/files/5412784/johann_onn_-_rks4_siik.mp3.html

BulletProof:
http://kotisivu.suomi.net/tst/BulletProof_sweet.mp3
http://kotisivu.suomi.net/tst/BulletProof_crazy.mp3
apenaattori
26.09.2005 21:54:18
Olinx eka?
 
No joo, piste menee nimimerkille juki68. All night long oli kyllä koko kisan paras veto. Keep on rocking.
Go ahead, punk, make my day!
Edy
26.09.2005 22:46:05
 
 
Santtu_123 En kyl uskois tota Beatlessiks ja S&D menee hienosti uusilla rytmityksillä, joten siitä pojo.
Me ihmiset olemme luonnonkappaleita, joten meillä jokaisella on todennäköisesti erilainen maku.Täten on turhaa kiistellä hyvästä ja huonosta musiikista, koska musiikki on makuasia.Mutta jos olisimme robotteja, voisimme arvuutella kumpi on hajalla.
Santtu_123
27.09.2005 12:26:19
 
 
Juki68 saa pisteen. Molemmat aivan loistavia vetoja. Hyviä oli kyllä muutkin, mutta Juki loisti osaamisellaan.
TheRagDoll
27.09.2005 13:28:45 (muokattu 27.09.2005 13:32:02)
Santtu123 :lle piste.
Mikä vitun juttu toi Pastilli on?
Johann Onn
27.09.2005 15:21:53
Kuunneltuani noi läpi, valintani on:
 
Juki68
Wasbesp
27.09.2005 17:07:54
 
 
Oman ääneni saa Santtu_123
Onks kaikki Alexit laihoja?
Henkka Hevimies
27.09.2005 17:14:01
Ääni Juki68:lle.
"Parran kasvattaminen alkaa olla ainoa asia, jota nainen ei pysty tekemään paremmin kuin mies, tai jos pystyy, hänen menestyksensä on varma ainoastaan sirkuksessa"
Urmas Potkuri
27.09.2005 17:37:31
 
 
Juki68: балл, punkt, poäng, point, punti, punto.....
Miksi yrittäisin kuulostaa joltakin toiselta kun en kuulosta edes itseltäni?
*Kitaristi*
27.09.2005 22:01:12
Ääni Juki68:lle.
BulletProof
29.09.2005 14:33:53
BulletProof:
Aika autenttinen soundi tohon leadiin saatu ekaan riffiin. Komppikitara oli epiksessä, joka hieman häiritsi tota vetoa. Mutta kivasti soitettu se melodia. Kakkosriffissä oli kikkeliä soundissa ja soitto oli hyvää.

 
Odottelinkin kuka tuon virehomman ekana huomaa, ei vaan jaksanu uudestaan alkaa tekemään tuota kun olin jo palauttanu normivireeseen kitaran.
Molempiin pätkiin soundit on muuten tuotettu Guitar Suite -ohjelman Tube Screamer ja JCM900 -mallinnuksilla.
 
Pisteet Jukille, hienot soundit jälleen.
Urmas Potkuri
29.09.2005 15:49:09
 
 
arkkikansleri:
Back In Blackissä toi kaiku olis voinut olla poiskin, ja snadisti munaa lisää soundiin, oliko hollow bodyllä vedetty? Mut soittona oli kiva. Purple Hazessa soundi oli taas oolrait. Tulkinnassa mukavasti omaa näkemystä mukana.

 
Joo. Hollow body oli. Mulla kun ei ole oiketa räimekitaraa, mutta ei se siitä kiini ole. ;)
Harmittaa kun oli olevinaan kiire ja Purplen valssiversio ei ennättänyt mukaan. Siinä olisi ollut sitä tulkintaa...=)
Miksi yrittäisin kuulostaa joltakin toiselta kun en kuulosta edes itseltäni?
temppiz
29.09.2005 21:25:02
 
 
temppiz:
Metallicassa nauhaton kitara kehissä, aika mielenkiintoista luikuttelua ja toinen kitara toi kivaa lisäväriä phasermaisella soundilla. Hyvä, ja erilainen tulkinta aiheesta. Purple Hazessa luikuttelu jatkui, mutta tässä se meni jo hieman överiksi. Jos olisi ollut yhtä kiva kuin toi eka, olisi korjannut potin.

 
Höh... ei sen pitänytkään olla kiva, vaan äärimmäisen taiteellinen ja mikrotonaalisuutta hyödyntävä sovitus nauhattomalle kitaralle. :P
Niin ja kaikki raidat on vedetty nauhattomalla...
.taidemok aakom ediaT
apenaattori
29.09.2005 21:46:13 (muokattu 30.09.2005 17:15:32)
apenaattori:
Whole Lotta Lovessa mielenkiintoinen soundi, ja kivaa jutustelua taustalla. Hivenen horjuvaa menoa. Back In Blackin tiluosuudessa pientä hieromista vielä, että menisi sujuvasti. Soundi oli myös hivenen ohut.

 
Nuo back in blackin tiluosuudet olisivat kyllä todellakin voineet mennä paremminkin... Tuo horjuvuus johtuu varmaan siitä, ettei soitantoa ole kuin vuosi takana. On tuo "varmuus" välillä kateissa. Kiitos kommenteista! :-)
 
EDIT. Taitaa muuten tuo soundin ohuus ja "muovisuus" olla noiden mallintavien vahvareiden ongelma. Kamojen vika! ;-)
Go ahead, punk, make my day!
J.Hollström
01.10.2005 08:50:22
Laitetaan äänestys tästä poikki. Äänet jakautuivat kahtia, eli allekirjoittanut sai 7 ja Santtu_123 sai 4 ääntä. Sääntöjen mukaan Santtu saa viedä seuraavan skaban läpi.
marx
01.10.2005 13:28:36
EI liity aiheeseen mut voiskos joku sanoa missä se living on a prayer akustinen-video on, jota joku aika sitten katoin, mutta en löydä enää? Voiskohan vaikka itse videon mies sanoa mistä sais kyseiset tabit, vai onko omaa tulkintaa käytetty?
J.Hollström
01.10.2005 13:50:02
EI liity aiheeseen mut voiskos joku sanoa missä se living on a prayer akustinen-video on, jota joku aika sitten katoin, mutta en löydä enää? Voiskohan vaikka itse videon mies sanoa mistä sais kyseiset tabit, vai onko omaa tulkintaa käytetty?
 
Tossa keskustelu: http://muusikoiden.net/keskustelu/p … c=38&t=102215&o=0&co=90
 
Ja video on täällä: http://www.saunalahti.fi/twell/mp3/livin_on_a_prayer1.wmv
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)