Aihe: Groove Convention
1
Muhwi
12.06.2003 14:10:17
Tietääkö joku kuka on ko yhtyeen basisti ja millä bassolla mies veivaa?
It wasn't me, it was the Other Guy.
mz
12.06.2003 15:03:03
Ei kyllä liity kovin vahvasti taas aiheeseen, mutta sanokaapa, että liekö tämä Sami Kuoppamäki Jukan poika? Tätä kun olemme faijan kanssa aprikoineet. Kovalta soittajalta ainakin vaikuttaa.
KooMikko
12.06.2003 15:51:45
 
 
Ei kyllä liity kovin vahvasti taas aiheeseen, mutta sanokaapa, että liekö tämä Sami Kuoppamäki Jukan poika? Tätä kun olemme faijan kanssa aprikoineet. Kovalta soittajalta ainakin vaikuttaa.
 
Samiahan näkee melkein aina kun televisiosta jotain suomalaista musaa tulee. Free lance -muusikkona taitaa mies toimia. Varsinaisista bändivirityksistä ei ole tietoa.
KooMikko
12.06.2003 15:55:50
 
 
Ja lisäystä äskeiseen:
 
Ainakin Anssi Tikanmäen projekteissa.
 
Yksi kiintoisimmista hankkeista on miehistö nimeltä So-So: Olli Ojajärvi, alttosaksofoni; Mikko Helevä, urut; DJ Zäppä (alias Teppo Mäkynen), levyt - sekä rummuissa tietenkin Kuoppamäki itse. Kokoonpanon "aivan superhyvä heavy-jazz-lounge-tunnelma"...
 
Kuukkelilla hakuakin kannattaa kokeilla.
absqua
12.06.2003 17:09:55 (muokattu 12.06.2003 17:10:19)
Sami ei ole Jukan poika. (lukekaan uusin soundi ja sieltä "kuukauden kulkuri"-palsta, esittelyssä Anssi Tikanmäki film orchestra)
 
Hannu Rantanen on Groove Conventionin keikoilla soitellut punaisella Fenderin jazz bassolla. Taitaa olla joku 60-l vuosikertapeli oikein. Asiasta tarkemmin tietävät kommentoikoon. Hannu on mahtava basisti, kuten on sukunimikaimansa Harrikin (mikä taasen ei tähän otsikkoon liity enää mitenkään).
Always play on one and don't fake the funk. -Bootsy-
Hubert
19.06.2003 20:43:16
Samihan oli tietenkin legendaarisessa Kingston Wall yhtyeessä kannuttajana, tsekatkaa.
myykää edes yksi keikka
Bassballs
19.06.2003 21:31:17
 
 
Samihan oli tietenkin legendaarisessa Kingston Wall yhtyeessä kannuttajana, tsekatkaa.
 
Aivan. Kuulin miestä ekaa kertaa joskus vuosia sitten lieksassa, kun oli Groove Conventionin kanssa keikalla ja pitivät meille klinikan. Loistava yhtye!
Ongelman kimppuunkäymisen ongelma on juuri kimppuunkäyminen.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)