Aihe: Hullujussi
1
Valdemar
03.06.2003 00:08:19
sattuiko kukaan kattomaan kyseistä hommaa tv2, olikohan eilen vai toissapäivänä. Hauskalta soitto kuulosti. Empä ollu ennen bändistä kuullut mutta nyt oon ja hyvä niin.
Red Chevy !
hörhö
03.06.2003 00:13:09
 
 
Katsoin. Kyseessä on TODELLA legendaarinen yhtye. Vaikka en tuon tyyppisestä huumorista ikinä innostunut, niin tämä klassikko on jostain kumman syystä onnistut viihdyttämään absurdiudellaan.
"Tritonus on harmonian ketsuppi" -E Rautavaara
Jani The Rock
06.06.2003 15:14:26
 
 
Kun olin pieni, mutsilla oli Hullujussin livelevy ja Bulvania -LP. Niillä hän kieroutti nuorta tajuntaani niin, että Viktor Kalborrekista, Heimo Hohdosta, Frank Krapasta ja Frederik D. Kansasta tuli meitsille suuria vaikuttajia samanthafoxien ja dingojen sijaan. Nyt vanhemmiten olen hoksannut, että ne tyypithän osasivat oikeasti soittaa ja että mokoma meininki oli siihen aikaan jotain aivan uutta ja käsittämätöntä. Hullujussin porukasta mun suosikki on aina ollut Eeki Mantere, joka oli ja on tietty vieläkin tosi hyvä kitaristi. Miten hitossa sillä pitää pokka vetää sitä Viktor Kalborrek -juttua... Nyttemmin nuo vanhat Hullujussin levyt on siirtyneet omaan hyllyyn, ja jaksavat edelleen sekä naurattaa että inspiroida.
"I don`t wanna be a rock`n roll star, just wanna play my honky guitar..." -Peer Gynt
HaloOfFlies
06.06.2003 17:52:33
 
 
Friduna Skikuna on ihan oikeasti hienoimpia rockbiisejä mitä tässä maassa on koskaan tehty. Ja siinä samalla täydellinen Hurriganes-parodia!
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)