Aihe: C-6/9 ote?
1 2
baron
02.09.2005 16:19:04
 
 
Edelleenkään ei ole varmuutta, että saiko kysyjä tarvitsemansa vastauksen, mutta olisko pitäny jättää vastaamatta vain siksi että "kitarapalsta on erikseen"? Luulen, että se kuva on oikeilla jäljillä. Jos ei ole, niin keskustelu voi jatkua tässä.
 
Mä kyllä yritin ekassa kirjoituksessa vastata puhtaan asiallisesti kysymykseen.
The piano is the ultimate percussive and harmonic instrument.
Apricot
02.09.2005 21:26:07 (muokattu 02.09.2005 21:26:49)
Siis mikä tuo ote on?
 
Termi "ote" viittaa ennemmin johonkin instrumenttiin kuin abstraktiin säveljoukkoon. Kannattaa olla tarkkana siinä mitä kysyy, jos aikoo saada pätevän vastauksen.
No problemo!
Sardonc
02.09.2005 22:09:56
Termi "ote" viittaa ennemmin johonkin instrumenttiin kuin abstraktiin säveljoukkoon. Kannattaa olla tarkkana siinä mitä kysyy, jos aikoo saada pätevän vastauksen.
 
Huomasin mokani melkein herti kun olin postannut.
Janus
04.09.2005 15:13:29
Itse asiassa tabulatuureista ei ollut mitään hyötyä. Osaan kyllä lukea nuotteja vaikka olenkin basisti.
 
Eli se siis on Cm6add9

 
Viilataan vielä... 6/9 -sointu on oma sointutyyppinsä, eli add-merkintää ei tarvitse käyttää. Eli siis joko
 
Cm6/9
 
tai niin, että 6 on sointumerkin Cm-osan oikealla puolella yläindeksissä ja 9 alaindeksissä (numerot siis allekkain), vähän niinku näin:
 
  6
Cm
  9

 
(ja Cm-merkinnälle oli vaihtoehtoisia merkintöjä, esim. C- ja Cmi. Cm lienee selkein.)
"I've re-invented my image so many times that I'm in denial that I was originally an overweight Korean woman." -David Bowie
"Mitä vaikeampi tilanne on, sitä helpommin siitä selviää. Se on asennekysymys." -Ola Elo
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)