Aihe: Chimaira
1
kid ego
01.09.2005 14:39:33
Minkälaista tavaraa on tuo Chimaira? Nimi on tullut esiin monessa paikassa, mutta vieläkään en ole selvillä musiikkityylistä. Ei byygee hakemaan ääninäytteitäkään kun tässä romussa ei ole äänikorttia.
Incarnation
01.09.2005 15:13:38
Voisi luokitella tähän "amerikkalaiseen uuteen thrash-suuntaukseen". Jonkinasteista metalcorea siis.
"Wash away a man, take him with the floods" RIP Dime
KoRn88.
01.09.2005 16:07:57
Uusin tuotanto poikkeaa melko paljon siitä ihan ensimmäisestä Chimairasta eli Pass out of existence levyltä (tai This present darkness). Mitään tarkkaa genreä ei uskalla lähtä sanomaan, kun rokkipoliisit ovat kuitenkin heti kimpussa, mutta nuo kaksi ensimmäistä levyä ovat enemmän sellaista alavireistä nu-metallia ilman sooloja. Uusimmissa levyissä onkin sitten tilusoolojakin ja tyyli on enemmän tuollaista "hevimpää". Voisi melkeen verrata tuota uutta Chimairaa nuihin new american wave of metal-bändeihin (eli Lamb of god ym.)
metallia Kemistä: UNIC
kid ego
02.09.2005 08:22:26
No minähän menin ja ostin tuon uuden albumin. Ehdin kuunnella illalla vain pieniä pätkiä sieltä täältä, ja kyllähän se vakuutti. Tänään rokataan!!
Akiman
02.09.2005 10:35:37
 
 
Chimaira on kyllä jäänyt ikävästi polkemaan sille kuuluisalle "ihan jees mutta aika paljon puuttuu" -tasolle, jota monet muutkin bändit tuntuvat kiertävän, eikä tauti ole lainkaan harvinainen nykyaikana esimerkiksi tuolla Jenkkilässä päin. Eipä sillä, hyvää jälkeäkin Chimairalta löytyy ja kaksi viimeisintä ovat sisältäneet selkeästi rytisevämpiä kappaleita, mutta julmetun tasapaksuja levyjä ovat ja korjaamisen varaa löytyy vielä.
 
Tuore S/T levy arviossa -> http://www.sonosmetallicos.net/arvostelut.php?action=show&id=1229
:: LEVYARVIOT, HAASTATTELUT YM. -> SONOS METALLICOS :: #SONOSMETALLICOS @ IRCNET ::
vexu
02.09.2005 10:59:30
 
 
Itse olen noita vanhempia levyjä kuullut vain vähän satunnaisesti, joten niistä ei voi sanoa paljoa. Uusin puolestaan on ollut jo jonkin aikaa erittäin kovassa kuuntelussa, enkä ole kokenut tasapaksuisuutta ongelmaksi... eli näitä tunnettuja makuasioita. Mukava kuulla välillä jotain tuoretta mättöäkin. Yksittäisistä kappaleista Lazarus on noussut ehdottomasti levyn suurimmaksi suosikiksi.
On a long enough timeline, the survival rate for everyone drops to zero.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)