Aihe: Helsingin musaliikkeet
1
esko
02.06.2003 21:21:56 (muokattu 02.06.2003 21:22:44)
Tässä tulee kysymys: Missä päin hesassa on joku hyvä musiikkikauppa? Kun on tarkoitus käväistä hesassa tällä viikolla, niin samalla voisi käydä tutustumassa jossakin liikkeessä. Jos viittitte, niin pistäkää www- osoitteita mukaan.
BaariMikko
02.06.2003 22:37:41
 
 
Levy- vai soitinkauppaako tässä haetaan?
 
Askomikon kartasta löytyy aika paljon jälkimmäisiä, laittakaas se tänne.
 
Levyjä taas lähtisin hakemaan Viiskulmasta. Digelius, Eronen, Popparienkeli...
Olipas typerä kommentti.
Vteich
03.06.2003 00:23:18
Näitä levykauppoja tulee suosittua:
 
Keltainen Jäänsärkijä (http://www.kolumbus.fi/levykauppa/), Urhokekkosenkatu 4-6, eli siinä Tavastian vieressä ja dösäasemaa vastapäätä: rockia, metallia, progea ym.
 
Popparienkeli (http://www.pp.clinet.fi/~popangel/), Fredrikinkatu 12 (Viiskulma): samaa kuin edellisessä, myös käytettyjä levyjä.
 
Stupido (http://www.stupido.fi/index.shtml), Iso-Roobertinkatu 20-22: pääosin elektronista musiikkia, jonkun verran rockia, progea, punkia ja muuta.
 
Spinecenter, Annankadun ja Eerikinkadun risteys: metallia, rockia ja industrialia.
 
Muutenkin koko keskustan alueeseen Mannerheimintieltä Viiskulmaan asti kannattaa tutustua, löytyy aika paljon erilaisia levykauppoja.
Lonesome
03.06.2003 08:30:53
Hakaniemestä löytyy ainakin Hippie Shake Records (retroa erityisesti) sekä Black & White. Nettiosoitteet kannattaa tsekata tuolta:
 
http://www.sjoki.uta.fi/~latvis/audio/levykaupat.html
"Cities on flame, with rock and roll; Marshall will buoy, but Fender control"
fridgebuzz
03.06.2003 10:31:28
 
 
Tässäpä on tämä askomikon tekemä kartta. Kai tätä saa levittää?
 
http://koti.mbnet.fi/~fisq/musakartt2a.jpg
"I am a bomb technician, if you see me running try to keep up.
MYYDÄÄN: Danelectro Daddy-O Overdrive 35€ sis.post.kul.
Mika_o
06.06.2003 19:13:07
Näin ovat isot pojat kertoneet.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)