Aihe: Exodus
1 2 3 4 5 6 7 841 42 43 44 45
Deathrace King
25.08.2005 23:10:34
 
 
Ihan jees biisi, aika perusmeininkillä mennään. Laulaja oli yllättävänkin samankuuloinen Souzan kanssa. Rokkaa kyllä hyvin.
 
Täähän on muuten suht samantyylinen biisi kuin Tempolta löytyvä Blacklist, hehe!
Ei ressiä, RÄSSIÄ!!! www.chaoscreation.net
thrashmetallisti
25.08.2005 23:16:46
 
 
Ihan menevä biisi toi Raze. Laulajasta kyl tunnistaa heti ot on Exoduksesta kyse, mut eihän se mikään kopio ole. Ihan hyvää thrashia lupailee uus levy.
Thrash till death! Thrashia Porista www.mikseri.net/polluted
Akiman
26.08.2005 03:43:32 (muokattu 26.08.2005 03:51:38)
 
 
Raze edustaa tosiaan tuota albumin räväkämpää ainesta, minkä lisäksi mukana on muutamia eeposmaisiin mittoihin yltäviä monivaiheisia kappaleita, kuten mainittu Deathamphetamine. Silti varsinkin tuossa albumin keskivaiheilla vaikuttaisi olevan aika paljon tuollaisia tasapaksusti eteneviä keski- ja keskinopeatempoisesti eteneviä kappaleita, jotka eivät ole vielä oikein päässeet nostamaan päätään erityisen paljon. Sen sijaan juuri nuo räväkämmät kappaleet, kuten Raze, 44 Magnum Opus, Going Going Gone, I Am Abomination, sekä jo monesti mainittu monivaiheinen lähes 9-minuuttinen Deathamphetamine jyräävät parhaiten.
 
Hieman tasapaksulta tuntuu vieläkin, sillä vaikka Dukesikin hoitaa asiansa mainiosti noissa äkäisemmissä kohdissa, jää se tarvittava särmä puuttumaan juuri noista tasaisemmin etenevistä kohdista hetkittäin. Veikkaanpa että albumi alkaa tästä nyt avautumaan kuuntelu kuuntelulta enemmän, kun alkaa suorempien rässitysten lisäksi sulattelemaan selkeämmin noita groovaavampia veisuja.
 
BTW. Verrattuna tuohon aiemmin postattuun kansikuvaan, on ainakin promon versioissa logo vedetty Exodusin normaalin punakeltaoranssin sijaan harmaaksi, jolloin se uppoutuu tuohon kuvaan ehkä hieman paremmin. Tuskin kyseessä on ainakaan promoon muutettu säätö, koska muuten värimaailma on sama ja esimerkiksi tuo veriläikkä on punainen. Ei sillä että asialla mitään väliä olisi, mutta pisti silmään.
:: LEVYARVIOT, HAASTATTELUT YM. -> SONOS METALLICOS :: #SONOSMETALLICOS @ IRCNET ::
Ben_D
26.08.2005 07:56:49
 
 
Kannattaa nyt kuitenkin muistaa, että metallimusiikki ei ole mitään hittivetosta kamaa, vaan kyse on ennemminkin kokonaisuudesta. Onhan nää Master Of Puppetsit ja Reign In Bloodit, joissa lähes jokainen biisi on hittikamaa ja erittäin mieleenpainuvia. Mulle riittää, että levy on kokonaisuudessaan hyvää tuuttaamista kuten esimerkiksi Destructionin 4 viimeisintä levyä. Onhan siellä niitä hittejäkin, mutta kokonaisuudessaan levyt ovat aivat A-luokan tavaraa.
Akiman
26.08.2005 08:05:15
 
 
Kannattaa nyt kuitenkin muistaa, että metallimusiikki ei ole mitään hittivetosta kamaa, vaan kyse on ennemminkin kokonaisuudesta.
 
Totta kai ja jos minua yhtään tuntee, tai on joitakin juttujani ajan saatossa lukenut, niin en minä varsinaisesti hittipitoisia levyjä tai varsinkaan hitit-täytteet -tyyppisiä ratkaisuja todellakaan tue. Hyvät kappaleet ovat hyviä kappaleita ja huonot kappaleet ovat huonoja kappaleita, mutta toiset avautuvat paremmin kuin toiset ja niin edelleen. Tempo of the Damnedilla oli kieltämättä muuten hieman hittimeininkiä siinä mielessä, että kolme ekaa kappaletta olivat kuin "thrash sinkkuja" näin leikkimielisesti sanottuna. Tasaisen hyvä levy sekin kyllä, mutta varsinkin aluksi huomio meinasi kiinnittyä juuri tuohon puoleen enemmän. Veikkaisin että jos hyvin käy, niin tämä lapiolevykin kasvaa tästä juuri tasaisen tappavaksi kokonaisuudeksi, jolta ei tuollaisia hittejä varsinaisesti löydy. Tämän voi jokainen tulkita omalla tavallaan hyväksi tai pahaksi asiaksi omien tottumuksiensa mukaan.
:: LEVYARVIOT, HAASTATTELUT YM. -> SONOS METALLICOS :: #SONOSMETALLICOS @ IRCNET ::
Ben_D
26.08.2005 11:20:32
 
 
Jee...vinyyliversio lähti ennakkotilaukseen.
Akiman
26.08.2005 11:26:13
 
 
Jee...vinyyliversio lähti ennakkotilaukseen.
 
Onkos julkaisupäivä oikeastikin vasta 04.10, kuten tuossa promon perässä lukee? Aika aikaisin tekevät tälläkin kertaa promootiota sitten, kun on täysi rumba menossa jo. Ensi viikon tiistaina Gary Holt jo soittelee minullekin päin, joten ainakin ovat hyvissä ajoin liikkeellä.
:: LEVYARVIOT, HAASTATTELUT YM. -> SONOS METALLICOS :: #SONOSMETALLICOS @ IRCNET ::
Ben_D
26.08.2005 11:29:38
 
 
Onkos julkaisupäivä oikeastikin vasta 04.10
 
Näyttää olevan.
Explorer
26.08.2005 12:01:15
Kova biisi toi maistiainen.
 
CD-versio pitää ostaa kunhan kaupasta saa.
Interstellar overdrive.
aku.miettinen
26.08.2005 14:11:33
Kuuntelenpa nyt tätä levyä. Levyn toinen kappale, deathamphetamine on vitun kova.
Akiman
26.08.2005 14:33:14
 
 
Kuuntelenpa nyt tätä levyä. Levyn toinen kappale, deathamphetamine on vitun kova.
 
Todellakin! Kuten tuolla jo aiemmin annoin ymmärtää, nappasi tuo "thrash-eepos" kyllä todella kovaa ekalta kerralta asti ja on ainakin tähän saakka pysynyt suosikkina koko albumilta. Erittäin hieno ja monivaiheinen thrash-purkaus kyllä.
:: LEVYARVIOT, HAASTATTELUT YM. -> SONOS METALLICOS :: #SONOSMETALLICOS @ IRCNET ::
aku.miettinen
26.08.2005 14:38:17
Todellakin! Kuten tuolla jo aiemmin annoin ymmärtää, nappasi tuo "thrash-eepos" kyllä todella kovaa ekalta kerralta asti ja on ainakin tähän saakka pysynyt suosikkina koko albumilta. Erittäin hieno ja monivaiheinen thrash-purkaus kyllä.
 
Koko levy on kuultu ja kyllä kuulosti kovalta SUOMEEN NYT PERKELE!
aku.miettinen
26.08.2005 15:28:13
Mistäs hommasit promon?
 
Waretin
Ben_D
26.08.2005 15:30:03 (muokattu 26.08.2005 15:30:13)
 
 
Waretin
 
Hienoa!!! Juuri näin!
aku.miettinen
26.08.2005 15:32:33
Hienoa!!! Juuri näin!
 
Todellakin. Heitä vinyylit pois ja ota dc++.
Ben_D
26.08.2005 15:33:41 (muokattu 26.08.2005 15:35:21)
 
 
Todellakin. Heitä vinyylit pois ja ota dc++.
 
Heitä kohta vanhat kunnon bändit pois kun amitsufinninaamat warettaa levyt.
 
Mikäs siinä jos se levy sitten ilmestyis alkuperäispainoksenakin hyllyyn lokakuun alussa.
MV
26.08.2005 15:38:01
Hienoa!!! Juuri näin!
 
No mikäs siinä jos meinaa ostaa levyn sen ilmestyessä...Täytyykin kuunnella tuo dukesin ääni tuosta linkistä muuten.
"perkulees.- helkkari että tekkee miäli pilua" -ICE9
aku.miettinen
26.08.2005 15:39:26
Heitä kohta vanhat kunnon bändit pois kun amitsufinninaamat warettaa levyt.
 
Mikäs siinä jos se levy sitten ilmestyis alkuperäispainoksenakin hyllyyn lokakuun alussa.

 
Kyllä se varmasti ilmestyykin. Ei ollu paskaa kamaa.
Aegis
27.08.2005 11:03:00
Imperiumissa tätä jo kommentoinkin mutta samat sanat tänne: Laulu toimii, soundit toimii paremmin kuin Tempolla biisikin toimii, mutta säkeistön nylkytys "riffi" on ihan surkea. Muuten mukana on juuri sitä paksua jenkkiosaston thrash riffittelyä mikä minua kovasti miellyttää, mutta tuo säkeistö on Holtin kaltaiselta riffikuninkaalta suoraan sanottuna riman alitus.
 
Toisaalta joku sanoi, että tämä biisi on levyn huonoin, että siihen nähden voi olla kovaa settiä tulossa.
Als ik een vis was dan zouden auto's ramen hebben en zelfs rendieren zouden neuken in een aquarium.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)