Aihe: Vieläkö on auttavia?
1 2 3
ravensoul
16.08.2005 20:16:08
Totta, mutta silti panostaisin enemmän aluksi siihen kitaraan koska ei niistä saundeista kuitenkaan aluksi ymmärrä paskaakaan. On mielestäni tärkeämpää että on hyväntuntuinen kitara joka pitää vireen.
 
Kyllä. Mutta eihän tässä ole kukaan väittänytkään, että hommaa hyvä vahvari, ei sillä kepillä niin väliä. Vaan on suositeltu hinta/laatu -suhteeltaan hyviä kitaroita. Sekä vahvistimia. Kaiffari ilmoitti budjettikatokseen 700e, joten kyllä sillä pitäisi saada molemmat vaatimukset täytettyä. Ja ei niiden saundien tekniikoista ja eroavaisuuksista tartte välttämättä mitään tietää kuullakseen mikä kuulostaa scheisselta ja mikä suht hyvältä.
"Only two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the the universe." - A. Einstein
luopio
16.08.2005 20:34:46
Ja ei niiden saundien tekniikoista ja eroavaisuuksista tartte välttämättä mitään tietää kuullakseen mikä kuulostaa scheisselta ja mikä suht hyvältä.
 
No ei, mutta sillon ku ite alotin ja mulla oli ihan paska kitara ja vahvari, rupes se kitara kuitenkin ekana häiritsemään. Toki huomasin senkin että se särö millä soitin oli ihan onneton.
Syntisin heittäköön viimeisen kiven
trih
16.08.2005 21:13:14
No ei, mutta sillon ku ite alotin ja mulla oli ihan paska kitara ja vahvari, rupes se kitara kuitenkin ekana häiritsemään. Toki huomasin senkin että se särö millä soitin oli ihan onneton.
 
Nyt on mahdollista ostaa kotiharjoitteluun hyväsäröinen vahvari ja hyvä kitara. Microcube maksaa n 100€ joten kitaraan jää max 600€. Luulisi jo aika hyvän kepukan harjoitteluun saavan tuohon hintaan. Se on ihan turha ostaa mitään 15W paskavahvaria kun samaan hintaan saa Microcuben.
Danae: "Sometimes I wonder how we got words. Like, where does 'war' come from?" Dad: "It's a universal acronym." Danae: "An acronym of what?" Dad: "We Are Right." — from the cartoon Non Sequitur by Wiley
Cujo
16.08.2005 21:22:35 (muokattu 16.08.2005 21:22:54)
Nyt on mahdollista ostaa kotiharjoitteluun hyväsäröinen vahvari ja hyvä kitara. Microcube maksaa n 100€ joten kitaraan jää max 600€. Luulisi jo aika hyvän kepukan harjoitteluun saavan tuohon hintaan. Se on ihan turha ostaa mitään 15W paskavahvaria kun samaan hintaan saa Microcuben.
 
Mutta entäpäs jos ostaa sen Cube 60:n (tai jonkun muun) niin on joku millä soitella bändinkin kanssa?
"Sometimes there's so much beauty in the world I feel like I can't take it, like my heart's going to cave in." AKKK #15
Disposable
16.08.2005 21:26:58 (muokattu 16.08.2005 21:29:28)
Kaiffari ilmoitti budjettikatokseen 700e, joten kyllä sillä pitäisi saada molemmat vaatimukset täytettyä.
 
Joo tuo 700e oli tosiaan vähän semmonen osviittaa antava. Mielellään vähemmän :P Mutta laadusta en hirveästi haluaisi tinkiä että ei innostus lähde.
 
Nämä vaikutti todella hyviltä:
 
http://www.thomann.de/thoiw3_artike … sn=e13b6e8ae4519266978abd4669160ec8
 
Kitara on saanut paljon kehuja täällä hyvän hinta-laatusuhteensa takia ja sopii sekä aloittelijalle että pidemmälle ehtineellekin.
 
ja
 
http://www.thomann.de/thoiw3_roland_cube_15_prodinfo.html
 
Paras vahvistin kotisoittoon jos metallisäröjä haluaa on Rolandin Microcube.
 
Eli siis kotisoittoon lähinnä vahvistinta mietin. Bändikopilla on omansa ja naapurin kotitekosissa bänditiloissa (missä oman kitaran ostettuani varmaan enemmän käyn) on toinen todella hyvä vahvistin.
 
Vielä muutama noviisikysymys: Passaahan nuo yhteen? Vai passaako kaikki kitarat ja vahvistimet automaattisesti toisiinsa? Mitä eroa on distortionilla ja overdrivella? Onko kaapelilla väliä? Miten sähkökitara on paras virittää? Vieläkö kaapelin + plegujen lisäksi muuta tarvii/kannattaa ostaa?
 
Massiiviset kiitokset kaikille vastanneille. Osasin ilmeisesti hakeutua oikeaan paikkaan neuvoja kysymään. :)
McNulty
16.08.2005 21:33:45 (muokattu 16.08.2005 21:34:45)
Vielä muutama noviisikysymys: Passaahan nuo yhteen?
 
Kyllä sopivat yhteen... kuin nyrkki silmään tai emäntä kyökkiin :))
 
Vai passaako kaikki kitarat ja vahvistimet automaattisesti toisiinsa?
 
Passaa, mikäli kyseessä on sähkökitara ja kitaravahvistin. Plugi-plugi piuha vaan väliin niin johan mylvii.
 
Mitä eroa on distortionilla ja overdrivella?
 
Overdrive ja Distortion ovat kummatkin "särö" efektejä. Eli niiden tarkoitus on rikkoa puhdas signaali. Overdrive on miedompi säristin, distortion voimakkaampi ja "rankempi".
 
Onko kaapelilla väliä?
 
On ja ei ole... kaikki plugi-plugi piuhat varmasti toimivat tuossa kitaran ja vahvarin välissä, mutta kaapeleiden sekä plugien laadulla on merkitystä. Planet Waves instrumenttikaapelit ovat varsin päteviä letkuja kotosalle ja reenikselle... etenkin jollei hae hifiä ja halua sijoittaa yli 40e johdonpätkään :)
 
Miten sähkökitara on paras virittää?
 
Viritin on helppo ja "varma" valinta. Sen avulla kitaran saa helposti vireeseen. Moni virittää A 440 ääniraudan kanssa, toiset ottavat pianosta viritysäänet... tai primavistan omaavat laittavat soittimen korvakuulolta vireeseen.
 
Massiiviset kiitokset kaikille vastanneille. Osasin ilmeisesti hakeutua oikeaan paikkaan neuvoja kysymään. :)
 
Toki... ja kysy ihmeessä lisää jos askarruttaa.
"Minds are like parachutes. They only function when they are open." -Sir James Dewar (1877-1925)
"Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something." -Plato (429-347eaa.)
Swan
16.08.2005 21:36:12
Koska hintakatto on noinkin huima ja RG321 sen verran halpa, niin ehdotan satsausta parhaaseen kotivahvistimeen, mitä rahalla saa. Tech 21 Trademarkit veivät meikäläisen sydämen, enkä tunnu olevan saamassa sitä takaisin.
 
http://www.thomann.de/thoiw3_tech_21_trademark_10_prodinfo.html
 
Tuon kun hankit, niin siinä on hyväsaundinen vahvistin paitsi kotisoittoon, myöhemmässä vaiheessa ehkä myös kotiäänittelyyn. Ylivoimaisesti parhaat saundit, mitä tuon kokoiselta vahvistimelta voi toivoa.
DOOOOO NOT WAAAAAAANT!!!11
>-)))> #26
Tori:
Ostetaan Total Guitarin numero 137
Cujo
16.08.2005 21:40:45
Eli siis kotisoittoon lähinnä vahvistinta mietin. Bändikopilla on omansa ja naapurin kotitekosissa bänditiloissa (missä oman kitaran ostettuani varmaan enemmän käyn) on toinen todella hyvä vahvistin.
 
No sitten varmaan se Micro-cube olisi hyvä (linkin takana oli Cube 15).
 
Vieläkö kaapelin + plegujen lisäksi muuta tarvii/kannattaa ostaa?
 
Hihna, kantopussi tai -laukku, niin ja ehkä se viritysmittari.
"Sometimes there's so much beauty in the world I feel like I can't take it, like my heart's going to cave in." AKKK #15
Disposable
16.08.2005 21:50:15
No sitten varmaan se Micro-cube olisi hyvä (linkin takana oli Cube 15).
 
Ohoh, niinpäs olikin. Näemmä kerkesin jo nämä sekoittaa samaksi asiaksi :P
 
Hihna, kantopussi tai -laukku, niin ja ehkä se viritysmittari.
 
Hihna! Nuin oleellinen ja jo unohdin. Tuo laukkukin tulisi tarpeeseen ja tällä korvalla varmaan tuo viritysmittarikin. Näin niitä kuluja alkaa kasautua, mikä ei sinänsä yllätys edes ole.
 
Tuon Ibanezin saatavuudessa luki että "Ota yhteyttä asiantuntijoihimme." Mitä tämä tahtoo sanoa? Eikö tilaaminen asiantuntijan kanssa turinoimatta onnistu?
Swan
16.08.2005 21:57:28
Tuon Ibanezin saatavuudessa luki että "Ota yhteyttä asiantuntijoihimme." Mitä tämä tahtoo sanoa? Eikö tilaaminen asiantuntijan kanssa turinoimatta onnistu?
 
Ota yhteys sähköpostitse tai puhelimitse johonkin Thomannin suomalaiseen asiantuntijaan ja kysy Iban perään. Kertovat saatavuustilanteesta sen, mitä tietävät.
 
Ja osta nyt vain se Tech 21. Saundit painivat aivan eri luokassa Cubejen kanssa. :)
DOOOOO NOT WAAAAAAANT!!!11
>-)))> #26
Tori:
Ostetaan Total Guitarin numero 137
LO
16.08.2005 22:55:17 (muokattu 16.08.2005 23:04:28)
...käymään suuremmassa kaupungissa ja voisi kiertää kaupat läpi ja kokeilla rauhassa, millainen kitara omaan tassuun parhaiten sopii. Mutta kyllä nettikin ihan asiallinen vaihtoehto on.
 
Lainauksessa ensimmäisenä mainittu asia on sellainen jossa mennään aina metsään. Eikai täällä kukaan väitä, että ensimmäisen kitaran ostossa osasi muka tunnustella kitaran kauloja kunnolla? Paksuuden kyllä tuntee, mutta muutenhan ne kaikki tuntuvat samalta aluksi! Kaikilla (enkä usko jos joku toista väittää).
 
Netistä en ikinä ostaisi kitaraa, voi saada vaikka minkä rimpulan. (Tämä on tietenkin vain mun mielipiteeni.) KAIKKI kitarat kuitenkin ovat yksilöitä.
 
Kaikkein paras vaihtoehto olisi, jos jonkun vähän kokeneemman soittajan (joka on myös hyvä tinkaamaan) kanssa pääsisi kauppoihin kiertelemään.
Muuki
17.08.2005 01:50:37
tähän täytyy lisätä Peaveyn Transtube series.
niin aliarvostettuja tuntuvat olevan vaikka käy heviin kuin nyrkki silmään.Ainakin ne mitä minä oon kokeillu.

 
Tähän yhdyn minäkin vanhana transtuupparina. Todella mainiota mainiota..
''Hei, ja tervetuloa kanssamme valmistamaan herkullista ruokaa hauduttamalla. Mikko, mitäs tämä hauduttaminen nyt oikein on?'' -Aromipesä
Fide
17.08.2005 09:09:21
 
 
Lo puhuu kyllä sinänsä asiaa tuosta kitaran kokeilemisesta. tuolla aloittelija -palstan pysyvissä on lista niistä jannuista, jotka paikkakuntakohtaisesti on tarjoutuneet tulemaan mukaan soitinhankintoihin. Että sitä listaa kannattaisi ehkä mahdollisuuksien mukaan hyödyntää.
 
Noihin kalustoehdotuksiin ei tässä ole paljoakaan lisättävää puolestani, mutta alleviivaisin vielä tuota, että kiinteä talla on aloittelijalle varmasti se kaikkein helpoin ja yksinkertaisin.
Sak.4:6 "Ei volumella ja tonella, vaan minun Hengelläni, sanoo Herra Sebaot" ---- kalamies#7 >-)))>
LamaAjanElvis
17.08.2005 09:22:13
minä tilasin toissapäivänä RG321 royal bluen tomppa lapinpolttajalta. ei tule yhtään sen halvemmaks kun suomessa mutta kun ei vielä olisi muilta saanut enkä jaksanut odottaa.
pitää vaan toivoo ettei keppi saavu täysin palapelinä, koska paketin allekirjoitettua on "hyväksynyt" lootan sisällön kunnon.
täytyy suolistaa laatikko jo postissa ennen kuittausta...
I don't know why my heart beats, i only know it does... Suhteettomat Toverit Club#3 AKKK#4 Romantikkoitkijät#7 Ihmevalittajat#8
Disposable
17.08.2005 16:44:53
minä tilasin toissapäivänä RG321 royal bluen tomppa lapinpolttajalta. ei tule yhtään sen halvemmaks kun suomessa mutta kun ei vielä olisi muilta saanut enkä jaksanut odottaa.
pitää vaan toivoo ettei keppi saavu täysin palapelinä, koska paketin allekirjoitettua on "hyväksynyt" lootan sisällön kunnon.
täytyy suolistaa laatikko jo postissa ennen kuittausta...

 
Näinhän se on aina nettitilausten kanssa. Mutta tuo Thomann on käsittääkseni todella suosittu ja hyvä paikka tilata kitaravehkeitä. Vai kuinka on? Gallup: Kuinka moni on tilannut kitaransa Thomannilta?
 
Itsekin voisin tuollaisen Royal Bluen kuitenkin ottaa (vaikkakin metallimiehenä musta näyttäisi huomattavasti paremmalta) varmemman ja ennenkaikkea nopeamman toimituksen takia. Kerrohan kommenttia kitarasta heti kun sen saat.
 
Ja joku täällä maanitteli minua vaihtamaan mielipidettäni tuon Microcuben kanssa. Jos nyt oikein näitä nettisivuja sun muita olen tutkiskellut, tuo Microcube on kotikäyttöön ihan hyvä vahvistin. Ja ennenkaikkea pieni ja halpa mitkä ovat minulle ihan kohdallaan. Toivottavasti nuinkin pienestä vehkeestä sitten saa säröä ja volyymiä meikäläiselle tarpeeksi.
 
Kiillotusvehkeitä ja korvatulppia...noista kiillotusvehkeistä en tiedä, en niin paljoa kuitenkaan kitaraani tule esittelemään että se pitäsi viimeisen päälle puunata :P Korvatulpat on hyvä ehdotus mutta niitä on jo hommattu hyvä määrä kun siellä bändikopilla se volyymi tosiaan on sellaista kiputason ylittävää.
Carpenter
17.08.2005 17:02:40 (muokattu 17.08.2005 17:13:39)
Suosittelen kyllä, että ostat kamat ihan koto-Suomesta. Kevyellä tinkaamisella saat kamat kyllä alle Thomanin hintojen. Jos tulee ongelmia, niin ongelmat on helppo selvittää.
 
Annan oman esimerkkini: Ostin Suomesta Ibanez RG 1570:n hintaan 650€. Lapussa oleva hinta oli 785€. Saksassa olisi maksanut 718€. Eli hinnoissa on Suomessa aika paljon ilmaa.
 
Kun ostin kitaran, antoivat vielä hyvän hihnan, kuusiokoloavaimen ja plekuja kaupan päälle. Lisäksi kotona huomasin, että paketista puuttuu kampi. Eikun soitto musakauppaan ja sanoivat, että tilaavat sen ja se tulee neljän päivän päästä. Eikä maksanut mitään.
 
E: Nii, ja ei kamoja testaamatta kannata ostaa.
Sovittele puheesi kukkarosi mukaan. Teknohumppaa! Kuunnelkaa ihmeessä!
Cujo
17.08.2005 17:04:29
täytyy suolistaa laatikko jo postissa ennen kuittausta...
 
Ainut vaan, että postissa eivät anna avata laatikko ennen kuittausta ilman lähettäjän kirjallista suostumusta. Ainakaan rehelliset postimiehet. Tosin jossainhan Thomannin sivuilla taidettiin nimenomaan kehottaa tarkastamaan paketti ennen kuittausta.
"Sometimes there's so much beauty in the world I feel like I can't take it, like my heart's going to cave in." AKKK #15
LamaAjanElvis
17.08.2005 22:56:55
Ainut vaan, että postissa eivät anna avata laatikko ennen kuittausta ilman lähettäjän kirjallista suostumusta. Ainakaan rehelliset postimiehet. Tosin jossainhan Thomannin sivuilla taidettiin nimenomaan kehottaa tarkastamaan paketti ennen kuittausta.
 
jos eivät anna avata ja löydän kotona laatikosta palapelin, eikä posti korvaa niin saavat haistella pernaruttoo kiitoskirjeestäni...
 
noh jospa kaikki menee nappiin.
I don't know why my heart beats, i only know it does... Suhteettomat Toverit Club#3 AKKK#4 Romantikkoitkijät#7 Ihmevalittajat#8
oiva tumpeloinen
18.08.2005 00:42:24 (muokattu 18.08.2005 00:43:54)
Netistä en ikinä ostaisi kitaraa, voi saada vaikka minkä rimpulan. (Tämä on tietenkin vain mun mielipiteeni.) KAIKKI kitarat kuitenkin ovat yksilöitä.
 
Tämä on pitkälti totta, mutta kaikkia kitaroita ei ole mahdollista testata ennen ostamista. Esimerkkeinä jotkin custom tehdyt kitarat (amfisound jne), tai jotku todella kalliit kitarat (PRS 513, Modern Eagle jne) joita ei käytännössä ole minkään kaupan hyllyllä. Korkean hinnan takia kauppiaat velvoittavat tilattaessa ostamaan sen. Silti niitä menee ihan hyvin kaupaksi ja kaikki ostaneet kehuvat niitä kovasti (tosin kuka nyt kallista kitaraansa haukkuisi, vaikka se ei loputtoman hyvä olisikaan).
 
Edit: Siis kalliimmissa kitaroissa pitäisi pystyä luottamaan (vaikka se ei aina näin ole) parempaan laadunvalvontaan
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)