Aihe: Roland-digitallennin kiinni tietokoneeseen
1
jaj666
23.05.2003 10:45:39
Tästä asiasta näkyy kyllä kirjoitetun paljonkin, mutta ilmeisesti tässä on vielä sen verran nukuksissa, ettei sattunut silmiin vastausta tähän asiaan..
 
Eli meillä on treenikämpillä suht iäkäs Rolandin digitaalinen kasiraituri (en nyt muista mallia), jolla ollaan väännetty muutamia demontynkiä. Vehjaksessa ei tietenkään ole kiintolevyä, vaan kuppainen zip-asema, joten tallennuskapasiteetti on melkoisen rajallinen. Siispä ideana on ollut että vois käyttää tietokonetta apuna tallennuksessa ja olishan miksauskin sillä helpompaa.
 
Eli mitenkähän tuo mahtaa onnistua käytännössä. Ilmeisesti piuha raiturin ja äänikortin line in:n välille, sekä midi-kaapeli raitojen tahdistukseen kun siirretään raitoja yksi kerrallaan koneelle, vai kuinka? Käytettävissä oleva ohjelma on N-track 3.0, mahtaako suostua yhteistoimintaan rolandin kanssa? Lisäksi äänikortti on museosta lainattu SB 128, onko toivoakaan saada edes jonkinlaista jälkeä aikaan. Korostan vielä, ettei tässä vaiheessa ole tarkoitus saada mitään kovin hifiä aikaan, kunhan vain kokeillaan vehkeitä ja hankitaan kokemusta..
 
Kaikki neuvot ja vinkit otetaan kiittäen ja kumartaen vastaan!
 
PS. Kokeiltiin kyllä myös liittää raituriin kiintolevy, mutta hyväkkäät eivät suostuneet kommunikoimaan keskenään.. (Ja manuaalia ei käytetyssä vehkeessä tietenkään ole..)
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)