Aihe: Peavey 5150+bias+Oulu
1
Abellos
29.07.2005 23:35:12
Alkas oleen tarkoitus vaihtaa SISO-nupin tehdaspääteputket pikkuhiljaa luultavasti JJ:n vastaaviin (6l6gc). Kyseessä on ensimmäinen putkivaffarini ja eka putkien vaihto kyseiseen pötkylään. Mietinki sitä, että millainen vaikutus kyseisen nupin saundiin on sillä, jos biasia säätää kuumemmalle? Itse en käytä juurikaan puhtaita vaan säädöt on yleensä gainista lähtien aika kaakossa. Toisaalta diggaan periaatteessa tämän hetkisestä lievästi sirkkelimäisestä saudista mitä tehdasputket antaa. Ilmeisesti noi JJ:n putket tuo vähän tummuutta saundiin, joten jos biasin säätö kuumemmalle tuo esimerkiksi vielä tummuutta ja ns. raskautta lisää niin sit en taida alkaa siihen. Eli millaiset kokonaisvaikutukset sillä biasin säädöllä olis kyseisessä vaffarissa kyseisillä pääteputkilla?
 
Sorke, jos tästä on ollu jo juttua, mutta en nyt ainakaan haulla löytäny juuri tähän asiaan liittyvää, enkä muista muutenkaan täällä aiheesta lukeneeni.
 
Ja sit vielä kysymys B. Missäs olis Oulussa (ja lähikunnissa) halvin, nopein ja luotettavin paikka säädättää biasit?
Abellos
03.08.2005 15:41:56
Ääk, etes niitä asiantuntevia ja nopeita liikkeitä? Ei jaksas ite alkaa säätään, ku kaiketi toi biasointi ei nyt paljoa maksas liikkeissäkään.
Ben_D
03.08.2005 15:44:33
 
 
Ääk, etes niitä asiantuntevia ja nopeita liikkeitä? Ei jaksas ite alkaa säätään, ku kaiketi toi biasointi ei nyt paljoa maksas liikkeissäkään.
 
Lähetä Wahvarikellariin Tampereelle tai M&H Projectille Helsinkiin.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)