Aihe: Montako biisiä settiin?
1 2
vatta
08.04.2005 00:11:13
Montako biisiä settiin?
Niin paljon kun mahtuu 45:een minuuttiin tietenkin.

 
Nimen omaan!
Jos homma menee yliajalle niin joku ottaa varmasti liittoon yhteyttä.
klikki senkun kiilaa ja sliippaa!
duff666
30.07.2005 02:01:58
mutta... Entä jos ihmisiä on tilattu viihdyttämään koko illaksi tunnelmaa nostavalla ei ehkä niin hyvällä rock bändillä? eli pitäis soittaa joku 2-3 tuntia.
ihq bejbeh
kivi
30.07.2005 02:12:55 (muokattu 30.07.2005 02:17:28)
mutta... Entä jos ihmisiä on tilattu viihdyttämään koko illaksi tunnelmaa nostavalla ei ehkä niin hyvällä rock bändillä? eli pitäis soittaa joku 2-3 tuntia.
 
Ei niin hyvällä..?
 
Rockbändillä?
 
DJ paikalle vääntämään levyjä jos ääntä halutaan koko illaksi, ja bändiä enintään 30 minuutin setti (+ encoreita sitten jos jengi tahtoo). Ihmiset haluaa keskustellakin, ei koko ilta voi olla vaan sitä shöytä. Jos aiotte soittaa tunninkin, lähtevät kaikki pois ja kuulette siitä jälkeenpäin valitusta.
 
Jos ei DJ:tä oo saatavana, nippu yleisön maun mukaan valittuja kokooma-CDitä ja CD-soitin laulukamoissa ajaa asian. Tai sitten ei mitään levymusaa, hiljaisuuskin on parempi vaihtoehto kuin että bändi soittaa koko saakelin illan.
 
Uskokaa, tää on koettu.
 
EDIT: Kävin katsomassa kotisivunne. Saitte 5 minuuttia lisää soittoaikaa. Aika isoja kuvia siellä, latas kuin etana.
"This is nothing to me! Nothing! Just a hobby! I could be basking in the sun in Florida!"
(Handsome Dick Manitoba)    
BenGlenton
03.08.2005 13:25:49
Kannattaa myös ottaa huomioon, että vaikka biisit ovat sen 2-3 min, biisien väliin saattaa välillä tulla vaikka minkälaista säätöä. Ei tietysti pitäisi soittajien itsensä puolesta tulla mitään jäätymisiä, mutta jos esim. mikkipiuha sanoo sopparinsa irti kesken keikan, voi laskea että ainakin 1-2 biisiä tippuu pois setistä, jos aikamääreessä halutaan/pitää pysyä.
 
Itse olemme bändin kanssa soitettavan setin päätettyämme kellottaneet treenit missä vedetään pelkkä keikkasetti. Siihen aikaan voi sitten lisätä vielä sen n. 5 min, niin ollaan lähellä varsinaisen setin pituutta.
www.supremecourtband.fi
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)