Aihe: Suuret Suomalaiset
1 2
ruuhkis
27.07.2005 12:55:31
hmm.
Itse pidän NW:n Jukka Nevalaisesta.
Niin ja Malmberg on myös hyvä.
drummer88
27.07.2005 13:09:57
Kai Hahto, Heikki Malmberg ja Jaska Raatikainen.
The Art Of Shredding
Pahakurki
27.07.2005 13:37:35
Matti Takala taitaa olla sama mies joka soitti jossain vanhassa Kummelin jaksossa Speedyn ja Sakun bändissä...
Alpha
27.07.2005 13:49:26
"Töysän Cobham". Soitti mm. 1970-luvun lopussa Juice Leskinen Slamissa, mm. bändin levyillä Tauko I, Tauko II ja Tauko III (XV Yö) sekä joitain raitoja loistavalle Ajan Henki-levylle. Kokenut soittaja, joka muuten vilahtelee muutamassa Kummeli-sketsissäkin.
 
Noin 90 kiloa Töysäläistä dynamiittia...Soittipa myös sellaisissa orkestereissa, kuin "Catwalk" ja "Takala Project"...
 
Mahtaako ne muuten olla Takalan Sonorit, joita Kummelin tuoreimmissa jaksoissa niissä bändisketseissä käsketään...
 
Onko ne ne valko-siniset? Onhan Takalalla yhteyksiä Kummelin poikiin, sillä Silvennoinenhan soitti tuossa Catwalkissa kitaraa.
MK73
27.07.2005 15:51:28
Puhuttaessa rumpaleiden Suurista Suomalaisista, Anssi Nykänen täyttää yksinään kolme ensimmäistä sijaa. (kymmeniä muita huippuja silti väheksymättä) -Pelkkänä rumpalina ei voi juuri enempää tehdä kotimaisen rytmimusiikin eteen kuin mitä Anssi on tehnyt.
Deino
27.07.2005 16:17:11
 
 
Mieleen tulee Kai Hahto, Sami Kuoppamäki ja Heikki Malmberg.
Metalli on musiikkia. Muu on pehmopuhetta.
hollmi-5
27.07.2005 17:07:52
Mahtaako ne muuten olla Takalan Sonorit, joita Kummelin tuoreimmissa jaksoissa niissä bändisketseissä käsketään... Matin Sonorlitet ne on. Valko-punaiset.
Mika Hollström
AP
27.07.2005 17:26:51
Matin Sonorlitet ne on. Valko-punaiset.
 
Heh. Ehkä tuo selittää osan siitä takalamaisesta pikku hymystä, joka miehellä tuntuu usein olevan päällänsä.
 
Ei hollmi-s sattuisi tietämään, mikä setti Takalalla oli silloin 70-luvulla Slam-aikoina? Jostain olen lukenut, että teräsrunkoiset peräti olivat, ja siltä ne kyllä ainakin tuolla Tauko II-levyllä kuulostavatkin...
Tuolla Juice-dvd:lla (suosittelen muuten) eräiden Slamin rumpujen etukalvossa on niinkin hämärä logo kuin "Arctik" tai vastaavaa. Nyt en muista, onko setin takana siinä kohtauksessa juuri Matti.
K100 #7 Ärlä #011
hollmi-5
27.07.2005 19:51:50
Matilla oli akryyliset Starit silloin Juice-aikoina. Sitten 80-luvulla Suomessa ryhdyttiin valmistamaan sellaisia teräsrunkoisia Arctic-rumpuja, joihin Matin Starien matalliosat laitettiin ja Matille siis Arcticit alle. Ne oli ihan pyllystä... Nyt Matilla on tuplasetillinen Starin akryylirunkoja. Myisikin ne, jos joku ostaisi.
Mika Hollström
AP
27.07.2005 21:09:15 (muokattu 27.07.2005 21:59:00)
Matilla oli akryyliset Starit silloin Juice-aikoina. Sitten 80-luvulla Suomessa ryhdyttiin valmistamaan sellaisia teräsrunkoisia Arctic-rumpuja, joihin Matin Starien matalliosat laitettiin ja Matille siis Arcticit alle. Ne oli ihan pyllystä... Nyt Matilla on tuplasetillinen Starin akryylirunkoja. Myisikin ne, jos joku ostaisi.
 
Ookkei, kiitos. Tämä oli jo hyvä alku. Sitten vaan jäädään vartoomaan, josko joku tietäisi Arctikeista enemmän. Harmonikasta tai ei, kiintoisa pätkä suomalaisen soitinrakentamisen historiaa kuitenkin.
 
EDIT: sen verran jo netistä sain pengottua, että ilmeisesti myös itse Remulla on ollut Arctikit, siis ne keltaiset rummut joissa luki etukalvossa isolla "Elvis".
Olenkin aina ko. rummuista kuvan nähdessäni niitä yrittänyt tunnistaa...
K100 #7 Ärlä #011
hahuusko
29.07.2005 01:02:42
Ultramariinin Juri Kaskela soittaa joskus ihan omituisia, mutta yhtyeensä biiseihin silti täydellisesti sopivia komppeja. Tykkään.
 
Ronnie Österberg täytyy myös mainita. Todella luontevan ja soljuvan kuuloista soittoa.
 
Keimo Hirvosta en ole kuullut muuten kuin parilla Pekka Pohjolan levyllä, mutta jo niiden perusteella täytyy hänet mainita. Space Waltz -levyn nimikkobiisissä on maailman paras groove!!
Cimble
29.07.2005 11:30:48
Tomi Krutsin (Absoluuttinen Nollapiste)
Tuomas Peippo (CMX)
Janne Mannonen (YUP)
Lauri A. Mononen (Kuha.)
The Beast (Roctum)
 
Sitten Kuoppis.
 
quote: Roctumin Beastista sen verran että bändin aikaisemmilla sivuilla mainittiin ko. rumpaloijan esikuvissa meikäläinen. Kyllähän siinä olin otettu..!! :) Roctum rulaa!
 
Kyllähän niitä on paljon noita suuruuksia, mutta mainittakoon omasta suosikkilistasta muutama:
 
- Pecu Cinnari (Tarot), kyllä sillä miehellä varsinkin takavuosina oli niin ytimekäs poljento ja draivi että eipä juuri muilla. Nimenomaan perinteisen heavyn lähettiläs.
 
- Erkinharju, no joo tämä mies on niin varma ja tekninen rockrumpali että rumpaloi paremmin kuin kone ja ihminen yhteensä. Livenäkin aina yhtä kova ellei joka kerta parempi.
 
- Kuoppis, parhaimmillaan rokkimeiningissä Kingston Wallissa. Uskomatonta tiputtelua ja komppailua. Kevyempi tuotanto ei kauheesti kolise allekirjoittaneeseen. Onkohan mies liian mukavan oloinen ja akateeminen jazzari..? No ei tosi...
 
- Nykänen, niin kova yleissälli että aina toimii. Rokkiasennetta soitossa ja ilmeet kertoo että vetää muutenkin kuin virkamiehenä.
 
Muitakin on paljon, vaikka lähinnä tällä vuosituhannella isompaan tietoisuuteen tulleita uuden liiton miehiä en ole seurannut. Onhan niitä vaikka minkä näköistä naputtajaa. No ai niin, kattelin tuossa Kai Hahdon työskentelyä ja ihan ihmeukkohan se on. Musiikkina Rotten Sound ei tosin hirveemmin toimi mulle.
ilarj
29.07.2005 11:38:50
Teppo Mäkynen
Juha Litmanen
Matti Oiling (vanhat jutut)
Jeaqar
29.07.2005 11:50:22
Kyllä minä tykkään kovasti muutamasta suomalaisesta rumpalista...
esim.
-Nykänen
-Porthén
-Twist-Twist
-Takala
-Kuoppis
-Lahtisen Lacu
-and the list goes on and on...
Bad whiskey is better than wine.
grooveri
29.07.2005 18:14:26
Miten olis näiden edellä mainittujen lisäksi vielä tämmöinen herra kuin Kettusen Kepa??
??
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)