Aihe: Tanssiorkesteri ja taukomusiikki
1 2 3 4
Ami
25.07.2005 13:31:46
Mikähän lienee syynä siihen, etteivät monikaan orkesteri valitse taukomusiikiksi sellaisia kappaleita, jotka olisivat tanssilajiltaan heidän vähemmän esittämiään tai, jotka eivät kuulu heidän ohjelmistoonsa lainkaan.
Usein taukomusiikin valitsijalla on sattunut lipsahdus, että kappaleparit eivät ole sellaisia, että voisi tanssia samaa tanssilajia.
jon lord
25.07.2005 13:40:27
Aikoinaan nuorina poikina äänitettiin setti c-kasetille ja kun tauko koitti niin pistettiin kasetti soimaan. Ei tanssikansa oikein tykännyt.
Martso
25.07.2005 13:45:44
Mikähän lienee syynä siihen, etteivät monikaan orkesteri valitse taukomusiikiksi sellaisia kappaleita, jotka olisivat tanssilajiltaan heidän vähemmän esittämiään tai, jotka eivät kuulu heidän ohjelmistoonsa lainkaan.
Usein taukomusiikin valitsijalla on sattunut lipsahdus, että kappaleparit eivät ole sellaisia, että voisi tanssia samaa tanssilajia.

 
Tästä on ennenki ollu joku thread täällä. Sen seurauksena turassicparkin nimimerkki Suke haukku minut asenteelliseksi hälmöksi.
 
Me ollaan yritetty tähän jonkun verran panostaa, mutta edelleenkin: se on vaikeaa. Esim. 45min setti jos venähtää -> 47min, niin pitäs suurinpiiretin sekunnissa jonkun olla siellä räkillä laittamassa musa päälle, tietää jo miltä levyltä soitetaan, mikä raita, mitä lajia ja vielä pitäis olla jonkinlainen käsitys soitettavien biisien pituudesta, että saatais taukomusiikki loppumaan edes jotenki loogisesti, kun olisi bändin vuoro tulla taas jatkamaan. Tämmöisen opettelu vaatisi älyttömästi aikaa ja olisi taas kerran ilmaista duunia. Toisekseen taukomusan täydellinen soittaminen aiheuttasi sen , että joku bändistä joutuisi olemaan hyvin ansaitun tauon ajan siinä lavalla kykkimässä, että kaikki hoituisi mahdollisimman hyvin. Valmiit paritetut taustanauhat toimivat jotenkuten, mutta niissäkin tulee näitä pituus/laji-ongelmia verrrattuna edelliseen soitettuun settiin.
 
Kaiken kaikkiaan levyjensoittaminen on ammattilaisten hommaa ja ihan vaativaa perehtymistä vaativaa sellaista. Joten on aika paljon vaadittu, että joku sen noin vain hoitaisi.
 
Toivottavasti nyt oli asiallinen vastaus.
Tanssimusassa on hyvät tunnelmat!!
aisa
25.07.2005 13:46:58
senkin mörkö.
petriä ammuttiin tuala mettässä.
jeppeq
25.07.2005 13:49:59
Yksinkertainen syy: ei ole olemassa valmiita äänitteitä paljoakaan, joissa parit olisivat oikein kohdallaan. Joillakin esiintyjillä/artisteilla on ja niitä sitten aika taajaan soikin, osastoa souvarit ja finlanders. Ehdotin joskus suoraan BMG levy-yhtiölle oheisesta, mutta ei liene kannattava bisnes, kun ei ole mitään kuulunut.
 
Oikeasti on tietääkseni laitonta tehdä omia väliaikasoittoja, joissa parit olisivat kohdallaan. Näitä laittomia väliaikanauhoja ( CD/MD/c-kaseeti.. ) sitten käyttävat 99.2% bändeistä kaikesta huolimatta (itse mukaanlukien). MP3 formaatilla kappaleita mahtuu CD.lle enemmän ja on käytännössä helpompi koostaa yksi kuin useampi äänite.
 
Oikaiskaa jälkimmäinen, mikäli ei "oikeasti totta".
"minon eronnu ja sat sat saa" - legendaarinen lausunto topilta Polvijärven Huhmarissa..
jon lord
25.07.2005 13:56:21 (muokattu 25.07.2005 13:58:56)
Poptori on tehnyt muutaman levyn kokoelman jossa parit on valmiiksi katsottu. Se on sitten eri asia meneekö ne aina bändin settien lopetusten ja aloitusten kanssa kohdalleen. Ihan tanssi peruskamaa ne biisit niillä levyillä on .
Ps: nyt komppaan uruttajaa täysillä.Usein on meitäkin pyydetty voitteko hoitaa väliaikamusiikin. Tauko on tauko ja sillä siisti.
aisa
25.07.2005 13:58:30 (muokattu 25.07.2005 13:58:53)
komppaan. turskautan. lussaa lussaa. erittäinkin jees ja vielä samaa mieltä.
 
*aisaatana*®
 
ed:uruttajan aforismia siis meinasin.
petriä ammuttiin tuala mettässä.
mr.muzak
25.07.2005 14:01:03
Ja aina mitä huonompaa taukomusiikkia bändillä on niin sitä paremmalta paskakin bändi kuulostaa. Olishan se nyt noloa että yleisö tanssisi enemmän taukomusiikin tahdissa kuin itse bändin:)
aisa
25.07.2005 14:03:47
Ja aina mitä huonompaa taukomusiikkia bändillä on niin sitä paremmalta paskakin bändi kuulostaa. Olishan se nyt noloa että yleisö tanssisi enemmän taukomusiikin tahdissa kuin itse bändin:)
 
puukkomäkin kanssa eräällä keikalla meijän tauolla pukkas eräs paikallinen huuliharpisti lauteille. oli tosi huono.
semmosen kun sais vakiokalustoon hoitamaan taukojumpan niin kerrankin pääsis ite säteilemään setillä.
petriä ammuttiin tuala mettässä.
El Condor
25.07.2005 14:08:29
Me poltimme joskus aikoinaan tauko-CD:t, joissa oli nimenomaan sellaista kamaa, jota itse vähemmän soitimme (polkkaa, jenkkaa yms.). Kappaleet olivat pareittain, ja ne olivat peräkkäin kahden tai kolmen parin rykelmissä, jotka soitettiin aina samanlaisina. Näitten rykelmien kestot olivat 14-18 minuuttia ja soimaan laitettiin aina sellainen pätkä joka sopivasti täyttäisi kulloisenkin tauon riippuen siitä, meneekö setti yli vai jääkö vähän vajaaksi. Homma toimikin ihan hyvin hetken, mutta ongelmiakin on:
 
- Valmiiksi poltetut taukobiisit eivät välttämättä aina sovellu kaikkien paikkojen tyyliin. Kaikissa paikoissa ei sitä polkkaa haluta kuulla tai tanssia edes tauolla.
 
- Biisivalinnat. Ikivihreät biisit tai esittäjät voivat tuntua vähän nuorekkaammissa paikoissa korneilta. Toisaalta taukolevyltä puskeva kolme tai neljä vuotta vanha "uusi hitti" ei anna välttämättä hyvää kuvaa sekään. Taukolevystöä pitäisi siis uudistaa tasaisesti ja siihen ei aina ole aikaa tai viitseliäisyyttä, eikä vähistä keikkaliksoista aina viitsisi panna rahaa uusimpaan uusiskelmäkokoelmaankaan...
 
- Kun ei niitä levyjä jaksa aina uusia, niin itseä ja yleisöä alkaa väsyttää kuunnella samoja taukobiisejä. "Jaha, kolmas tauko, eli sieltä lähteekin kohta... Abu-Hassanin vaimot! Näinhän se meni viime kuussakin."
 
Eli äkkiä se into lopahti, ja nykyään saa taustamusa kernaasti hoitua talon puolesta, jos suinkin mahdollista. Niinkuin Martso tuossa sanoikin, on levyjenkin soittaminen hyvin tehtynä ammattilaisen hommaa. En sano, etteikö bändikin voisi sitä hyvin hoitaa, mutta jollain viiden tai kuuden setin vedoilla on pausseilla varmasti muutakin tekemistä kuin levyjen kanssa sehlaaminen.
"Get to the point where you don't have to practice. This leaves a lot more time for eating or wasting time."
jon lord
25.07.2005 14:08:35
puukkomäkin kanssa eräällä keikalla meijän tauolla pukkas eräs paikallinen huuliharpisti lauteille. oli tosi huono.
semmosen kun sais vakiokalustoon hoitamaan taukojumpan niin kerrankin pääsis ite säteilemään setillä.

 
++
uruttaja
25.07.2005 14:13:37
-Eli äkkiä se into lopahti, ja nykyään saa taustamusa kernaasti hoitua talon puolesta, jos suinkin mahdollista. Niinkuin Martso tuossa sanoikin, on levyjenkin soittaminen hyvin tehtynä ammattilaisen hommaa. En sano, etteikö bändikin voisi sitä hyvin hoitaa, mutta jollain viiden tai kuuden setin vedoilla on pausseilla varmasti muutakin tekemistä kuin levyjen kanssa sehlaaminen.
 
Tästä sinulle ja Martsolle komppia. Jos oikein hakemalla hakee jonkun posiition bändin soittamasta taukomusasta on se, että tauko saattaa venyä 18 minuuttiin..
manjaana
25.07.2005 14:15:43
Tästä sinulle ja Martsolle komppia. Jos oikein hakemalla hakee jonkun posiition bändin soittamasta taukomusasta on se, että tauko saattaa venyä 18 minuuttiin..
 
Hei kuule, ei se ole niin justhiin.. ;o)
Vanha varis vaan vikkelä..
jon lord
25.07.2005 14:16:56
Eräässä Heinolassa sijaitsevassa tanssi ravintolassa oli talon puolesta taukomusiikki kasetilla. Kesto oli tasan 15 min. ja biisi loppu kesken jos 15. min. ylitettiin. Melkoisen kornia meininkiä.
M.i.k.key
25.07.2005 14:18:30
Hei kuule, ei se ole niin justhiin.. ;o)
 
On se aika monella järjestäjällä!
Mä lopetan nää hommat!
manjaana
25.07.2005 14:20:30
On se aika monella järjestäjällä!
 
Olen kuullut joo.. ;o/
 
Kumma juttu, et kaikesta pitää vängällä tehdä niin vaikeeta, möö..
Vanha varis vaan vikkelä..
baron
25.07.2005 14:24:27
 
 
Eräässä Heinolassa sijaitsevassa tanssi ravintolassa oli talon puolesta taukomusiikki kasetilla. Kesto oli tasan 15 min. ja biisi loppu kesken jos 15. min. ylitettiin. Melkoisen kornia meininkiä.
 
Joo ja mä oon näyttänyt kellosta, että 15 minuuttia mennyt eikä ne suostu millään lopettamaan taukopiisiä kesken vaan soittavat sen loppuun ja hyvässä lykyssä sille vielä parinkin.
"Joka on leikin alkanut, leikin kestäköön" - PB
mack the knife
25.07.2005 14:35:31
Ei ne tanssijat paljon tiedä, mistä se ääni tulee. Mäntyharjulla kerran tuli pariskunta sanomaan, että mikä siinä on kun teidän musiikki tulee ihan hyvin, mutta kun laitatte soimaan sen väliaikamusiikin, niin ei saa mitään selvää. Koittaisitte säätää senkin paremmaksi. Sitten kun sanoin, että se tulee talon vehkeistä tuolta katon rajasta, niin suu auki sinne tuijottamaan. Siellähän ne pienet linnunpöntöt huusi pieremisen rajamailla.
Kansan koti, kotiko? Hällä väliä, tico tico...
jeppeq
25.07.2005 15:13:03
Tuo äskeinen on poppipaikoissa täysin itsestäänselvyys.
 
..ja moni muukin asia, mitä oon kuullu...
Mikähän siinä onkin, että humppaosastolla ei ninkun käytännössä mikään käy; Siitä lähdetään että EI !!!!
 
Alkaa jo "vähän" ketuttamaan tuo ainainen valitus, paras asenne on "hälläväliä" ja "hartelin-hymy".
 
Kerran yks intti Monreposniassa, että "väliaikamusiikin sävy oli hieman tumma", meinasin vetää herneen nenään heti, mutta sitten kun minuutti keskusteltiin, että on niitä valmiitakin levyjä, kuulemma muitakin kuin englandersilla. No pyysin kaveria tuomaan levyn, niin soitan kyllä. Loppui keskustelu ja valitus siihen.
"minon eronnu ja sat sat saa" - legendaarinen lausunto topilta Polvijärven Huhmarissa..
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3 4
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)