Aihe: Mokoma
1 2 3 4 5 6 7 8 9 1092 93 94 95 96
Omk
24.07.2005 19:47:43 (muokattu 24.07.2005 20:01:13)
Ei toimi. Sama valitus tulee. Sitten kun painan web-ohje niin siihen tulee niitä DVD-DECODER juttuja että voi ladata, mutta ne on maksullisia.
morf.
mikko1
25.07.2005 00:24:06
Joo, onhan tuota mokomaa välillä kuunneltu, DVD:n jopa omistan. Eipä tuota alkuinnostuksen jälkeen jaksa paljoa kuunnella. Annala on aika heikko laulaja.
Incarnation
25.07.2005 00:25:03
Annala on aika heikko laulaja.
 
Not.
"Wash away man, take him with the floods" RIP Dime
Keppis
25.07.2005 00:53:44
Saattoi pullon heittäjä saada muutaman kaverin vihat niskaansa.
Mikä vitun clean-kanava? http://www.mikseri.net/fobia
Defrayer
25.07.2005 06:22:05
Saattoi pullon heittäjä saada muutaman kaverin vihat niskaansa.
 
Toivottavasti saikin. Koko yleison.
Hurja viikinkimies! "Nyt minä nirhaan tämän meetvurstileivän ja tempasen tämän sopan naamariin niin että molskahtaa!" - kaverini Pastilli? IMIK #15, IHKK #16, T
guano
25.07.2005 07:16:03
Perseestä nuo heittelijät, mutta detressin kanssa samoilla linjoilla. Minä ainahi soittasin loppuun (jos ei mitään kävis, luonnollisesti), ei viittis muitten iloa lopettaa yhen kusipään takia. Tuskin sekään jätkä sinne yleisön sekaan pullon heiton jälkeen jäi..
Tora
25.07.2005 09:38:16
 
 
Itse asiassa pullon heittäjiä oli kaksi, ja ainakin toinen heistä jäi kiinni. Oli siinä keikan loppumisen jälkeen kyllä aikamoinen lynkkausmeininki leirintäalueella. Pari isoa karjua kävi hakkaamassa ilmeisesti kaikki jotka vähänkin vastasi ulkonäöltään niitä heittelijöiden tuntomerkkejä.
 
Mutta Mokoman äijillä oli kummiskin alkuvitutuksen jälkeen jo ihan hyvä meininki. Pelattiin pikkuporukalla heidän kanssaan lentopalloa ja uitiin läheisissä lammessa sinne aamukuuteen...
"Ohan meillä rokkia, metallii, stemmoi, huutoo, örinää, pauketta, volvo-soolo, kissa, ja siisti päivä" -J.Hintikka
Leper Messiah
25.07.2005 11:53:34
Niin misäs tämä keikka sitten oli ollut?
 
suonenjoella jörisrockissa
 
Perseestä nuo heittelijät, mutta detressin kanssa samoilla linjoilla. Minä ainahi soittasin loppuun (jos ei mitään kävis, luonnollisesti), ei viittis muitten iloa lopettaa yhen kusipään takia. Tuskin sekään jätkä sinne yleisön sekaan pullon heiton jälkeen jäi..
 
mokoma.comista:
 
On tapahtunut se mitä esiintyvä artisti eniten pelkää: lasipullojen, ruumiineritteiden ja teräaseiden heittely. Siinä on kyseesssä terveyden kanssa leikkimisestä ja tuollaista toimintaa ei vain yksinkertaisesti pysty hyväksymään.
 
Pidämme lavan takana kriisipalaverin järjestäjien kanssa ja toteamme, että emme jatka keikkaa, sillä se antaisi käytännössä sellaisen viestin, että pullojen heittäminen olisi hyväksyttyä.
 
aivan oikea ratkaisu minunmielestäni.
Propaganda on propagandaa. Kuuntelen mäkin musiikkia, vaikka olen tutustunut MTV:n ohjelmatarjontaan. - Pira
Punttisika #3 Runkku Monsteri #4 J-boy #8
Hohhoijaa
26.07.2005 13:53:13
Seitsemän sinetin takana on muuten hemmetin kova kipale.
Flow
26.07.2005 14:01:27
Kyllä teki mokoma oikean ratkaisun vaikka vähän harmittikin.
Annala ainakin vaikutti ihan hyväntuuliselta kun häntä illan aikana eräässä baarissa jututin.
Kutsui Kuopiorockiin katsomaan, saa nähdä josko töiltä kerkeäisin.
I'll take the emergency bat-tunnel. It comes out on Highway One and I can catch a bus to Gotham City - Robin
Closure
28.07.2005 00:41:30
Pullonheittäjän voisi sitten ottaa "puhutteluun" keikan jälkeen, jos mahdollista.
 
Tässä vaiheessa repesin. Anteeksi.
 
Jos vaikkapa 100 ihmistä on tullut katsomaan bändiä ja bändi soittaa muutaman biisin ja tulee joku vastoinkäyminen niin pitääkö sitä heti luovuttaa? Yleisö on maksanut hyvästä hevikeikasta ja varmasti ihmiset pettyivät tässä tapauksessa todella pahasti. Jos pystyy soittamaan setin loppuun ongelmitta, niin itse en kyllä ymmärrä että miksi ei niin tehtäisi. Henkiset haavat nuollaan pois myöhemmin ja hukutetaan vaikka viinaan. Itse asiassa ihmettelen suuresti Mokoman ratkaisua, mutta kun en tilannetta sen pahemmin tiedä, niin hankala kommentoida sen enempiä.
 
Minä lopettaisin heti kun jonkun bändin jäsenen (ja todennäköisesti ystävän) terveys olisi vaarassa. Kompromisseja ei tässä vaiheessa tueta. Biisikin saisi luvan loppua juuri siihen paikkaan. Mokomalta täysin ymmärrettävä ratkaisu, etenkin kun tämä ei ollut eka kerta kun kikkailtiin lasipullojen kanssa.
Tästä - Kivimetsän Druidin
uusin julkaisu Veljet Hi/fi streamina. THV #20
teroristi
28.07.2005 10:38:29
Lasipullon heittely on aivan älytöntä touhua.
 
- siinä voi lähteä henki
- näön mahdollinen menetys sirpaleisiin
- sirpaleet voivat osua esim. kurkkuun
- aivotärähdys
 
tuossa on vain muutama bad case scenario mitä tuossa voisi käydä. Jos itse näkisin jonkun heittävän pullon lavalle niin luultavasti pistäisin jätkän solmuun ja veisin hänet turvamiesten haltuun.
 
Tuon pullonheittäjä voi kyllä taputella itseään selkään lopunikäänsä. Ainoa positiivinen asia oli, että pullo ei osunut kehenkään pahemmin. Luojan kiitos.
milkman
29.07.2005 13:05:41
 
 
juuri näin heidät livenä.. loistava bändi
Keppis
29.07.2005 14:53:03
etenkin kun tämä ei ollut eka kerta kun kikkailtiin lasipullojen kanssa.
 
Onko näin heillä ennekin käynyt ja miten ratkas asian?
Mikä vitun clean-kanava? http://www.mikseri.net/fobia
Closure
29.07.2005 15:10:24 (muokattu 29.07.2005 15:10:54)
Onko näin heillä ennekin käynyt ja miten ratkas asian?
 
Annala muistaakseni astui lasinsiruun kouvolassa tjn.
Tästä - Kivimetsän Druidin
uusin julkaisu Veljet Hi/fi streamina. THV #20
KTR
29.07.2005 15:47:52
Annala muistaakseni astui lasinsiruun kouvolassa tjn.
 
Niin ja muistaakseni oli vielä paljasjaloin lavalla. Hyvä keikka oli silti sekin.
miscage
29.07.2005 16:19:56
Niin ja muistaakseni oli vielä paljasjaloin lavalla. Hyvä keikka oli silti sekin.
 
Joo, näin siinä kävi, jotain tuoppeja taisi rikkoutua. Onneksi keikka sai jatkua, hyvä meininki.
Kumpi ois vittumaisempi?
a) Olla jouluna ilman joulukuusta vai
b) Saada nuuttipukkireissulla jostain talosta appelsiineja? Kuuntele Reflection Of Mind
saint Portto
31.07.2005 20:12:07
Mokoma on mun mielestä Suomen tän hetken kovin livebändi. Ja niitten kaikki levyt on ihan helkkarin hyviä. Oon itseasiassa muuten tavannut Markon ja jutellu sen kanssa pitkään.
dictatorsh*t
01.08.2005 00:29:15
Oon itseasiassa muuten tavannut Markon ja jutellu sen kanssa pitkään.
 
Iih! Saanko antaa sulle plussan ja katsoa jäsenkuvaustasi?!?!
Hell-o to all of your swinging parts!
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)