Aihe: Uutta elementtiä bluesiin
1
Jouni
20.07.2005 17:54:37
Hot Rod Deluxen customaatio etenee kovaa vauhtia. Kunhan putkiremontti on takana päin, alan etsiskellä sopivaa elementtiä. Tuo laitteen oma Eminence Legend 125 (tai jotain sinne päin) on hiukka lutku. Alapää jää löysäksi, kun laite on muutenkin rakennettu sellaiseksi. Haussa olisi sellainen tiukan alapään elementti, joka saa rupeutua hieman cleanillakin, kun runnoo hiukan, ja keskialueinen saa olla, kunhan ei ala teräväksi ylemmillä keskustoilla.. Tuo piiskausefekti, joka stock-kaiuttimessa tällä hetkellä vaivaa saisi jäädä hyllylle..
"On siinä pojilla piuhat ja saundit..."
Tompsi
20.07.2005 18:00:30 (muokattu 20.07.2005 18:00:56)
Minä murruin ja otin sen Vintage 30:n kun halballa sain ja maksunkaan kanssa ei ole kiireitä. Raportoin tuonnempana tuutin vaikutuksesta Hot Rod Deluxen saundiin.
 
Niin muuten, kannattaa kokeilla tuollaista 12AT7-tuubia Hot Rodin vaiheenkääntöputkena, se tuntui tiukentavan ainakin särökanavaa hiukkasen ryhdikkäämmäksi.
Jouni
21.07.2005 00:17:51
Niin muuten, kannattaa kokeilla tuollaista 12AT7-tuubia Hot Rodin vaiheenkääntöputkena, se tuntui tiukentavan ainakin särökanavaa hiukkasen ryhdikkäämmäksi.
 
Selostapas.. Vaiheenkääntoputki?
Jokatapauksessa kiuas lähtee parissa viikossa Joensuuhun Pekka Kurjelle, joka saa luvan fiksailla ja jynssäillä. Suunnitteilla olisi miehen suosima JJ... Ja kattelin tuolla Mikon sivuilla sitä Tesla E88CC Gold pin -tuotetta... 22€.. Voisi kokeilla.. Jonkinlainen militariversio.. Mitenkäs, ottaako Fender E88CC:n vastaan? Mikon sivut sanoivat kovasti, että "täysin yhteensopiva"..
"On siinä pojilla piuhat ja saundit..."
Jouni
21.07.2005 21:27:27
Kiitos Pertsa.
 
Tätä kokeilen.
"On siinä pojilla piuhat ja saundit..." J-boy #4
Mikko Kankaanpää
23.07.2005 18:24:44
 
 
Tuo laitteen oma Eminence Legend 125 (tai jotain sinne päin) on hiukka lutku. Alapää jää löysäksi, kun laite on muutenkin rakennettu sellaiseksi. Haussa olisi sellainen tiukan alapään elementti, joka saa rupeutua hieman cleanillakin, kun runnoo hiukan, ja keskialueinen saa olla, kunhan ei ala teräväksi ylemmillä keskustoilla.. Tuo piiskausefekti, joka stock-kaiuttimessa tällä hetkellä vaivaa saisi jäädä hyllylle..
 
Olisko Eminence Governor sopiva...?
http://www.uraltone.com
Jouni
24.07.2005 13:13:23 (muokattu 24.07.2005 14:33:18)
Olisko Eminence Governor sopiva...?
 
Tota Kuvernööriä olen miettinyt. Paljos sä pidät sille hintaa?
 
EDIT: Olenpa hölömö! Käynpä itte kattomassa..
 
EDIT2: Nonni, kävinpä kattomassa..
"On siinä pojilla piuhat ja saundit..." J-boy #4
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)