Aihe: Pää pipiksi laulamisesta
1
hallinto
12.07.2005 17:44:53
Mikäs juttu tämä tälläinen on, että nykyään kun vedän örinä/huuto-lauluja niin noin parin kolmen biisin jälkeen päätä särkee ihan perkeleesti. Armottomat tuskan viillot iskee päähän ja tämän jälkeen koko laulaminen onkin sitten mahdotonta hirveiden tuskien takia. Hassuinta on, etten ainakaan muista että olisi ennen viime kesää ollut tälläisiä ongelmia, vaikka kuinka huusi ja mesoi.
 
Äänen kanssa ei ole muuten ihmeempiä ongelmia ja örinöiden jälkeen pystyy vielä hyvin laulamaan puhtaita. Ongelmana on nimenomaan jumalaton päänsärky.
 
Onko kellään muulla samanlaisia ongelmia ja onko tämäkin nyt harjoiteltavissa oleva tekniikkajuttu vai pitäisikö kenties mennä lääkärin puheille, ennen kuin huutaa vielä lavalla joskus itsensä tainnoksiin.
Mase
12.07.2005 17:58:27
Loppuisikohan happi? Alkaako huimaamaan?
hallinto
12.07.2005 20:31:19
Loppuisikohan happi? Alkaako huimaamaan?
 
Ei ala huimaamaan, vaan tulee sellaisia armottomia kivuliaita viiltoja päähän ja yksinkertaisesti vaan särkee hulluna.
faith
13.07.2005 13:12:54
No alahan ekaksi seurata kroppaas siinä laulun aikana; jännitätkö hartioita? Nousevatko ne ylös? Onko sormet kylmät?
Jos vastasit kyllä niin erilaiset niska/hartiaseudun venyttelyt auttaa. Ongelma olis siis tässä tapauksessa se että saat jännityspäänsäryn ja veri ei kierrä kunnolla. Kannattaa miettiä tämmösiä, joskin lääkärillä käyntikään ei mikään huono vaihtoehto oo.
Tai sitten se voi olla reenikämpästäki, siellä voi olla esim ärsyttävän hajuisia esineitä (maaleja, tms) jotka laukasee päänsäryn.
"Elämä on sellaista - yhtenä päivänä olet pulu ja toisena patsas."
Max-X
14.07.2005 13:16:32
Myös voimakas pään resonointi korkeissa nuoteissa aiheuttaa joskus päänsärkyä - etenkin krapulassa.
 
--> yhdyn edelliseen...
"This is the best party I've ever been to... Don't let me die with that silly look in my eyes"
not_my_day
15.07.2005 14:56:17
Tekniikasta kiinni luulisin. Itsekin huomannut huutojuttuja kokeillessa et pään saa suhteellisen helposti kipeeksi ja muiltakin oon saman suuntaisia kommentteja kuullut, uskoisin syyksi syyksi ainakin itseni kohdalla sen et ei tuo tekniikka puoli huutamisen kanssa oo oikein hallussa. :)
 
Voi olla legendaakin mutta eikös Nicolen laulajakin huutanut itsensä studiossa tainnoksiin..?
"Close my eyes, just for tonight, the sun still sleeps, when she awakes..."
Sandey
15.07.2005 16:01:30
No kyllähän sitä päätä rupee särkemään, kun tollee laulaa. Kun siinä kohdistuu kuitenki aikamoinen paine päähän. Sama juttu kun vaan huutaa tai raivoaa kurkku suorana ja käyttää ääntään vähän kovakouraisesti. Tekniikkaa vois tietty parantaa, mutta sitten taas se sun laulaminen ei enää välttämättä kuulosta niin samanlaiselta..Mutta kroppa voi huomattavasti paremmin. :)
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)