Aihe: Päätteiden todelliset tehot?
1
MaKo71
06.07.2005 13:38:12 (muokattu 06.07.2005 13:40:16)
 
 
Taitaa olla kuitenkin lähes mahdotonta. Onhan niitä mittausstandardeja, joilla ilmoitettujen tehojen pitäisi olla keskenään vertailukelpoisia, mutta vahvistukseen liittyy lukemattomia tekijöitä sen suhteen, että mikä on lopulta se oikea jatkuva antoteho (ja dynamiikka).
 
Jos löytää, niin kannattaa etsiä jotain vertailutestejä, niissä vahvarit on mitattu samoilla menetelmillä.
 
EDIT: Tuohon äänenlaatuasiaan sen verran, että kaikki tehot pitää mitata jollain maksimisäröllä, muuten tulokset eivät ole vertailukelpoisia.
saikkpe
06.07.2005 13:48:47
 
 
Sain hiljattain tällä samalla palstalla hyvän linkkivinkin, kun kyselin erään valmistajan päätteistä. Katso
 
http://muusikoiden.net/keskustelu/p … ?c=14&t=93914&o=0&co=30
"Bassohan on lyömäsoitin."
Bassshaker
06.07.2005 18:03:12
Onhan niitä mittausstandardeja, joilla ilmoitettujen tehojen pitäisi olla keskenään vertailukelpoisia, mutta vahvistukseen liittyy lukemattomia tekijöitä sen suhteen, että mikä on lopulta se oikea jatkuva antoteho (ja dynamiikka).
Kaikki tehot pitää mitata jollain maksimisäröllä, muuten tulokset eivät ole vertailukelpoisia.

 
Toki ymmärrän nämä asiat, mutta yleensähän mittaustuloksissa ilmoitetaan minkä laisilla menetelmillä ja kriteereillä tulokset on saatu.
Kyllä niistä sen verran suuntaa saisi että selviäisi mitkä valmistajat laittavat paperille puolet lisää. Veikkaanpa että teholupaukset hiukan siistiytyisivät jos todelliset tehot tulisivat laajemmin tietoisuuteen.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)