Aihe: Flying V vasuriksi
1
J.RA
04.07.2005 07:52:56
Noniin. Olisi tarkoitus hommata Flying V ja muuntaa se vasurille sopivaksi. Olen pyöritellyt ideaa niin että vaihtaisin potikat toiselle puolelle ja uuden maalipinnan. Vanhat potikan paikat peittäisin jollakin itsetehdyllä alumiinilevyn tyylisellä pleksillä mikä todennäköisesti peittäisi sen alasakarankin missä uudet potikat olisivat. Voisi tulla aika omaperäisen näköinen peli.. Mitä mieltä olette? Onnistuukohan tämmöinen operaatio helposti ja mitä siinä kannattaisi ottaa huomioon?
 
Toiseksi olen miettinyt että mistä mallista tuota alkaisi tekemään eli minkä kitaran hommaan projektiksi. Vaihtoehtoina on tällä hetkellä ollut Tokain V-mallit sekä Epiphonen halvin malli Flying V EB (lähinnä sen takia että kielet eivät mene läpi niinkuin korinamalleissa). Harley Benttoni himottaisi sen halvan hinnan takia. Jos projekti meneekin pieleen niin ei olisi paljon rahaa kiinni..
Vai olisiko jonkin muun valmistaja malli noita edellisiä vielä parempi?
 
Kitarassa menisi osia todennäköisesti paljon vaihtoon. Virityskoneisto ja mikit ainakin.
 
Tokailla on kolme eri Flying V vaihtoehtoa.
Tässä halvin malli: http://www.musamaailma.fi/bandikamat/tuotteet/155/161/fv__40.phtml
Tuossa taas tämä kalliimpi:
http://www.musamaailma.fi/bandikamat/tuotteet/155/161/fv__56.phtml
 
hintaero ei ole noissa järin suuri joten onko tuossa kalleimmassa mallissa jotakin oleellisesti parempaa että siihen kannattaisi sijoittaa?
 
Epiphonen malli on taas tässä:
http://www.thomann.de/thoiw3_epiphone_flying_v_prodinfo.html
 
Olen aika ensikertalainen esim. Kitaran maalauksessa joten senkin takia arveluttaa projekti.. Mutta niin.. Ainahan sitä jotain projekteja pitää olla! :)
-Sellasta se vaan on-
McNulty
04.07.2005 09:39:19
"I have tried so fuckin' many tubeamps and they all sound like some fuckin' AC/DC... except Krank" - Darrell Lance Abbott
fox
04.07.2005 10:48:43
 
 
veät kuule vaan tällä tyylillä:
http://nora.embl-heidelberg.de/albu … n2004/028_Jimi_Hendrix_Flying_V.jpg

 
Ehdottomasti kannatan.. Iso on modi-projekti jos tuohon koko urakkaan ryhtyy. Flying V on helppo kielien käännön ja symmetrian kannalta. Jimilläki oli vaan kielet käännetty, ja vibrola ja potikat yläpuolella siis..
welcome to the twilight zone "A fox is a wolf who sends flowers."
Bee-äf
04.07.2005 11:23:45
Ne potikat on kyllä perseestä kun joka voimasointu saattaa heittää säätöjä mihin sattuu.
 
Tuo on kyllä pervoa hommaa, että oikeakätisille tehdään vasurimalleja Jimihenkeen. Kyllä se henkka olisi taatusti soitellut vasurikitaroilla jos niitä sais yhtä hyvin kuin nyt.
With one foot in yesterday and the other in tomorrow you end up peeing all over today.
Juzzu
04.07.2005 11:48:05
tune-o-maticci on vinossa väärään suuntaa, joten intonaation kanssa voipi tulla ongelmia.
Read My Scars
McNulty
04.07.2005 12:32:04
tune-o-maticci on vinossa väärään suuntaa, joten intonaation kanssa voipi tulla ongelmia.
 
ei meinaa mitään jos soittaa 9 tai 10-setillä. Sitten toki on eri asia jos meinaa kitaraan jotkut 13-setin laittaa.
"I have tried so fuckin' many tubeamps and they all sound like some fuckin' AC/DC... except Krank" - Darrell Lance Abbott
fox
04.07.2005 13:21:27
 
 
ei meinaa mitään jos soittaa 9 tai 10-setillä. Sitten toki on eri asia jos meinaa kitaraan jotkut 13-setin laittaa.
 
Phöö! Ei siihen mitää hinausvaijereita...kitaraan.. :)
welcome to the twilight zone "A fox is a wolf who sends flowers."
Jackie
04.07.2005 14:15:03
Gibsonilta saisi ihan vasurimalliakin. Hintaa olisi vähän yli tonni.
Jotkut osaa, jotkut ei. Hetfield on paras, Alexi on gay.
32788
04.07.2005 16:55:14
Gibsonilta saisi ihan vasurimalliakin. Hintaa olisi vähän yli tonni.
 
Jos aloittaja haluaa nimenomaan projektiksi tuon, niin mielestäni silloin on turhaa ehdotella jotain valmista systeemiä...
J.RA
04.07.2005 20:06:17
Gibsonilta saisi ihan vasurimalliakin. Hintaa olisi vähän yli tonni.
 
Oletko varma asiasta?
 
Toisaalta haluan hyvää Flying V mallista kitaraa toisaalta taas projekti kitaraa... :)
 
Mutta, mutta mikä noista halvoista Flying V kopioista olisi paras tähän projektiin?
-Sellasta se vaan on-
villeh
04.07.2005 20:56:37
 
 
mä tein sellaisen patentin tuohon jaksonin randyyn (oikeen kätinen jonka heitin vasuriksi) kun potikat tuntu olevan tiellä, "laskin" niitä n 5mm. eli pleksiin isompi reikä kuin potikka, ja siihen sellainen välikappale (n 5mm paksu, ja reikä samankokoinen kuin pleksissä) ja sen alle uus pleksi johon normaalit reijät, ei oo enää tiellä, ja ruuvattavuuskin säilyi.
aika hankala selittää mutta toimii, voin laittaa kuvia jos jotakuta jää vaivaamaan
J.RA
04.07.2005 21:03:46
voin laittaa kuvia jos jotakuta jää vaivaamaan
 
Laita ihmeessä jos viitsit, näkisi sitten käytännössä kuinka paljon ne madaltui.. :)
-Sellasta se vaan on-
Jackie
04.07.2005 23:40:54
Oletko varma asiasta?
 
Kyllä minä taidan olla.
Jotkut osaa, jotkut ei. Hetfield on paras, Alexi on gay.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)