Aihe: Mikä mikseri ja mikki?
1
kivi
30.04.2003 10:18:05
Nykyään kitaravahvistin on kiinni speaker out --> line-in ja soundit on shittiä.
 
Speaker out on kaiutinlähtö. Ihme, ettei sekä vahvistin että tietokone ole jo syttyneet tuleen.
 
Ihan halvinkin mikrofoni liitettynä äänikortin mic iniin toimii tuota paremmin. Mikseriä et tarvitse, etkä todennäköisesti tule tarvitsemaankaan.
"This is nothing to me! Nothing! Just a hobby! I could be basking in the sun in Florida!"
(Handsome Dick Manitoba)    
drlecter
30.04.2003 10:32:50
 
 

Speaker out on kaiutinlähtö. Ihme, ettei sekä vahvistin että tietokone ole jo syttyneet tuleen.
 
Ihan halvinkin mikrofoni liitettynä äänikortin mic iniin toimii tuota paremmin. Mikseriä et tarvitse, etkä todennäköisesti tule tarvitsemaankaan.

 
Olen pidemmän aikaa soitellut speaker out-->line-in systeemillä ja hyvin on toiminut.
 
Kokeilin kerran jollain halvalla mikillä liitettynä äänikortin mic iniin, ja soundit oli itseasiassa huonommat mitä speaker out --> line-in liitännällä.
 
Tässä ääninäyte, speaker out to line-in liitännästä:
 
http://personal.inet.fi/musiikki/rotator/rottenintheneck.mp3
Auchtung, tjsp..
Wez
30.04.2003 10:39:26
Jos soitat pelkkää kitaraa narulle, niin vahvistimen voisit korvata multiefektipedaalilla. Siinä olisi paljon enemmän vaihtoehtoja soundiin, yleensä vahvistinmallinnusta sekä kompressori/kohinasalpa.
 
Kannattaa vielä koettaa vahvistimen luurijohdosta laittaa mic-iniin tai sitten speaker outista kytkeä äänikortin line-iniin.
 
Jos aiot muutakin äänittää, esim laulua tai akustista skittaa, niin shuren SM57 tai SM58 (noin 100e)voisi olla hyvä yleismikki ja sille kaveriksi vaikkapa Behringer Eurorack -sarjan pikkumikseri. (80-160 e) Tai sitten laadukas yksittäinen mikkietuaste.
 
Myös äänikortin vaihtamista voisit harkita, kelvolliset kortit lähtevät 150 eurosta ylöspäin.
 
-Wez-
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)