Aihe: Mikrofoneista..
1
skeba
11.06.2005 09:33:20
Onko se jokin ongelma, jos laittaa tallamikiksi jonkun mikin joka on esim 15k.Ohm ja kaulamikiksi vaikka 7k.Ohm. Silloin toisessahan on huomattavasti suurempi ulostulo. ?
Dr. Muff
11.06.2005 10:30:42
Onko se jokin ongelma, jos laittaa tallamikiksi jonkun mikin joka on esim 15k.Ohm ja kaulamikiksi vaikka 7k.Ohm. Silloin toisessahan on huomattavasti suurempi ulostulo. ?
 
Toi DC res kertoo lähinnä käämin määrästä ja ominaisuuksista. Tokihan se korreloi ulostulon kanssa mutta, palettiin vaikuttaa myös magneetit(keramiiset/alnico 5/3/2 jne) ja napapalat. Mutta jos konstruktio on muuten sama, niin enemmän käämiä, enemmän ulostuloa. Kaulamikin kohdalla kielet värähtelevät enemmän joten kaulamikin on joka tapauksessa syytä olla miedompi, mutta se että onko toi ero jo liian suuri on eri asia.
Tuumasta toiseen.
Vapour
11.06.2005 11:07:22
Mulle eräs alaa harrastava sanoi, että kun tallamikki on n. 15% kuumempi, niin kuultu volume olisi about sama. Joten voisi kuvitella, että ainakin puhtailla tuotta tulisi tosiaan jonkinlainen hyppäys volyymitasoissa.
Ihmisillä, jotka pelkäävät menettävänsä kasvonsa, ei ole kasvoja mitä menettää. -Allekirjoittanut
Mrezzye
11.06.2005 11:11:36
 
 
mutta kuka soittaisi muutenkaan tallamikillä mitään puhtaita...
 
Mr. rautalankamiäs.
Jea, rait! Vhat evö...
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)