Aihe: Suositelkaa Keith Jarrettia
1
Lonnie
08.06.2005 17:29:50
Kirjastossa oli Miljuuna vaihtoehtoo. Mistä mää alottasin?
Shh! We are now the Knights Who Say 'Ecky-ecky-ecky-ecky-pikang-zoop-boing-goodem-zoo-owli-zhiv'. (NI!) Megaman #011 Walkin´-man
M.i.k.key
08.06.2005 18:06:03
My Song
Personal Mountains
 
Soolopianoiluja:
The Melody at night with you
Köln Concert
 
Ei hirveästi huonoja levyjä ole, erikoisia korkeintaan...
Mä lopetan nää hommat!
Neljä Ruuvia
08.06.2005 20:27:54
Voin suositella Jarrettia mille tahansa keikalle. Ihan tota perus Suomi tanssimusaa se tuskin klaaraa mutta tollaset perus kantripianot lähtee kyllä ihan ok.
Clef
09.06.2005 09:05:43
^ heh heh...
 
Mutta riippuu vähän mitä haluat, äijä on tehnyt muutakin kun soittanut standardeja triolla. Sillä oli se Impulse!-merkille levyttänyt ns. "Amerikan bändi", mikä on aika freetä, ja sitten Jan Garbarekin kanssa ECM:lle levyttänyt "Euroopan bändi", joka soittaa melodista, mutta myös kokeilullista, noh, ECM-tavaraa. Sitten ysärillä se pisti sen trionsa kasaan ja alkoi soittamaan stankkuja. Aina välillä se on tehnyt myös niitä soolokonsertteja ja/tai levyjä.
 
Eipä sillä ns. "huonoa" levyä olekaan, mutta tässä Clefin Viralliset suositukset TOP 5 (jo mainittujen lisäksi):
 
1. "Complete Live At The Blue Note". 6 CD-levyllistä matskua muutamalta live-keikalta viikonlopun aikana Blue Note -klubissa. PARAS stankkutrio-levytys mitä sillä on, munsta. Muuta levyä ainakaan minä en tarvitse. Piiitkiä vetoja, hienoja improvisoituja vamppeja biisien perään, uskomattomia soolopiano-introja sekä tietysti mahtavia sooloja. Kaunista!
2. "Facing You". Soolopianolevy 70-luvulta.
3. "Still Live". Tuplacd, jossa maailman kaunein intro 'My Funny Valentineen'.
4. "Tokyo '96". Hyvä trio-levy.
5. "Belonging". Euroopan bändin levy 70-luvun alusta.
 
Älä vaan välitä siitä sen ininästä ja ääntelystä.
0301876
09.06.2005 18:45:54
Kirjastossa oli Miljuuna vaihtoehtoo. Mistä mää alottasin?
 
kaikki levyt hyviä, ehkä vähiten hyvä on stadards in norway
pesin isäni jorman
Clef
09.06.2005 21:07:50
vähiten hyvä on stadards in norway
 
Höpö höpö, versio biisistä 'Dedicated To You' mm. on ihan mannaa.
Dirk
09.06.2005 22:08:10 (muokattu 09.06.2005 22:08:37)
Jos nyt muistan levyn nimet oikein, niin kaksi on ylitse muiden (Trio levyistä):
 
Standards Live sekä The Cure.
 
Sooloteoksista varmaan tuo Köln Concert on se tunnetuin; jonkun huhun mukaan ois ainakin osittain improvisoitu levy. The melody at night with you on minusta aika tylsä, jos nyt suhteutetaan se miehen parhaimpiin tuotoksiin...
Lonnie
14.06.2005 15:44:51
Köln Concertti nyt kuuntelussa. Oikein hienoo musiikkia.
Kiitti vastauksista.
Shh! We are now the Knights Who Say 'Ecky-ecky-ecky-ecky-pikang-zoop-boing-goodem-zoo-owli-zhiv'. (NI!) Megaman #011 Walkin´-man
jazzmies
14.06.2005 20:32:02
Kaikki standardilevyt DeJohnette'n ja Peacockin kanssa - etenkin Standards Vol. 1 ja Standards Live. Ja uudemmista vaikkapa Whisper Not, siellä on pojat kasvaneet miehiksi.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)