Aihe: ENGL thunder- vai screamercombo?
1 2
kupteri
10.06.2005 15:09:12
 
 
Kyllä 1x12" saa alapäätä liikaakin, jos vaan on oikeanlainen erilliskaappi :-) No, saahan tuosta vähän köyhtyä, mutta Mesa/Boogien Thiele-malli määrää kyllä :-) Saas nähdä milloin tulee jotain samplea, mutta alapään riffittelyt erottuu kyllä ja melkoisen jytkytyksen sillä saa aikaa (chunkka-chunkka). Ihan piti laittaa bassot reilusti alle puolenpäivän ettei basisti häiriinny. Screamer 50 nuppi siis kyseessä.
 
Mun mielestä tuo reverbi ei oo juuri mistään kotoisin. Ehkä vaan en tykkää noista jousikaiuista, muutama sellainen ollu (Peavey Classic 30 ja tuo Screameri). Pitäis hommata varmaan joku erillinen pedaali hoitamaan kaikupolitiikka. Tai siis kyllähän tuo tosi pienellä menee tuo reverbi, mutta ei sitä juuri ykköstä isommalle voi laittaa.
 
Suosittelen nuppia joka tapauksessa, saapi vaihtaa sen kaapin alta (ja testailla useammallakin kaapilla) ilman että tarvii vahvistinta vaihtaa.
Friday Morning Waterloo kotisivut | mp3:sia
päänahka
10.06.2005 16:18:45
Mun mielestä tuo reverbi ei oo juuri mistään kotoisin. Ehkä vaan en tykkää noista jousikaiuista, muutama sellainen ollu (Peavey Classic 30 ja tuo Screameri).
 
Ei kun sehän johtuu tietysti siitä, että noissa ei ole putkilla ohjattu tuo jousikaiku.
Soolot on perseestä.
Guitaristi
11.06.2005 15:07:33 (muokattu 11.06.2005 15:11:09)
 
 
Tänään kävin F-musiikissa testaamassa ja aika hyvät saundit sain thunder combosta pienelläkin volalla. Reverb tosin oli huono. Cleanit olivat todella hyvät, crunch kanavasta en saanut erikoisia saundeja, Leadista sai hyvät juntat. Nojoo. Kyllä varmaan thunderin hommaan, reverbittömän mallin, mutta en f-musasta, hinta oli aika korkea, 900€. Soitinkeskuksesta 750€. Ei tartte kauaa miettiä mistä ostan.
 
Edit: ja tuo 900€ oli tingitty hinta.
Älä itke ruma lapsi, ota Pastilli?
kupteri
14.06.2005 00:39:10
 
 
Ei kun sehän johtuu tietysti siitä, että noissa ei ole putkilla ohjattu tuo jousikaiku.
 
Jaa enpä tuota tullut edes ajatelleeksi. No joka tapauksessa tuo ei kyllä loista kummassakaan vahvistimessa. Vähänkään jos sitä ruuvaa isommalle, se alkaa kuulostamaan tosi pahalta.
Friday Morning Waterloo kotisivut | mp3:sia
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)