Aihe: Onko tää laillista?
1
Citymoonika
27.05.2005 21:53:27
levyvirasto.netin kysymys- vastaus sivulta kopsattu teksti:
"Voinko laittaa myyntiin levymme, jossa on mukana coverbiisi Bob Dylanilta?
-Bob Dylanin tekemän musiikin tekijänoikeudet omistaa herra Dylan. Tekijänoikeudet pitävät sisällään mm. kiellon tekijänoikeuden alaisen musiikin julkisesta esittämisestä ilman tekijän lupaa.
 
Tuota lupaa ei kuitenkaan kannata kysyä suoraan Dylanilta, koska hän on kiireisenä miehenä antanut tekijänoikeusjärjestölle tehtäväksi valvoa kyseisiä oikeuksia puolestaan.
 
Tekijänoikeusjärjestöt puolestaan kyllä luvan antavat, mutta korvauksia vastaan. Suomessa useimpia, ellei kaikkia, ulkomaisia artisteja edustaa Teosto ry, jolta lupaa voi kysyä.
 
Mikäli koet, että korvaus on liian kallis, etkä halua sitä maksaa, ei tämä kuitenkaan estä levysi myymistä kauttamme. Tällöin sinun tulee kuitenkin ilmoittaa coverbiisistä samalla kertaa kun laitat levysi myyntiin, jotta tiedämme olla laittamatta siitä ääninäytettä. "
Eli menikö oikein? Ei maksella korvauksia, mutta myydään silti ne levyt?
Ihmisen pitää varoa mitä haluaa. Sen voi vaikka saada.
apeisa
29.05.2005 23:50:46
 
 
Kivi on aivan oikeassa, tekijäoikeudet ja niistä maksettavat korvaukset jakautuvat kahteen eli musiikin tallentamiseen ja esittämiseen.
 
Coverbiisejä sisältävästä levystä tulee siis maksaa ainakin tallentamismaksut, mutta mikäli covereita haluaa myös esittää julkisesti, tulee tästä maksaa vielä erikorvaus.
 
Levyviraston sivuilla esitetään streamattavana mp3 -näytteitä, minkä vuoksi lupaa julkiseen esittämiseen kehotetaan hakemaan. Aivan kuten kivi kirjoittaa, tulee siis lisäksi jo levyä tehdessä ajankohtaiseksi tallentamiskorvaukset.
 
On edelleen totta, että Levyviraston sivuille asia on esitetty tässä mielessä kapea-alaisesti. Tämä tullaan korjaamaan piakkoin. Kiitos palautteesta.
 
terveisin
 
Antti /Levyvirasto
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)