Aihe: Mahtuuko hiphop muusikon levylautaselle?
1 2 3 4 58 9 10 11 12 13 14 15
Järvihirviö
22.05.2005 22:41:55
Tässä muutama oikeasti musiikillisestikin(?) mainio hip hop-akti: DJ Format, The Herbaliser, Dj Vadim, The Roots, Prefuse 73 (tämä tosin taitaa olla vaikea pala monelle lökkäpökksyllekin), DJ Krushin hip hopimpi tuotanto..
 
No niin, nyt saatiin mukaan uusia tuulia. Prefuse nyt taitaa labelin tuntien olla liian kova pala useimmille -niinkuin sanoit, mutta listaan tietty voi lisätä halutessaan Coldcutin, Dj Foodin, RJD2:n (ja jos taidokas raapiminen kiinnostaa, niin Kid Koalan Some of My Best Friends Are DJ's -levy).
Dj Shadowta tietenkään unohtamatta.
Tuossa on jo muutamiksi päiviksi kuunneltavaa.
mr_b
23.05.2005 00:07:59 (muokattu 23.05.2005 00:13:00)
 
 
Dj Format ja Kid Koala ovat muuten mainioita. "Music for mature b-boy" on levynnimi, joka heti sai minut kiinnostumaan. :-)
 
Viimeaikoina soittimessa on paljon pyörinyt Quannumin peruja olevia artisteja: Lyrics Born, Maroons, Blackalicious, Gift Of Gab ja jo monesti esilletullut Dj Shadow.
 
Onko Jurassic 5 mainittu jo?
 
Edit: Stupido Shopissa soi todella hupaisan kuuloinen raphärölevy nimeltään Quasimoto, näemmä joku veikko jolla on jotain tekemistä Madlibin ja MF Doomin kanssa. Ah, tämähän se olikin: http://www.stonesthrow.com/quasimoto/ Lienee seuraavana rap-ostoslistalla.
We're gonna lose this place just like we lost Atlantis
Järvihirviö
23.05.2005 01:12:58
Viimeaikoina soittimessa on paljon pyörinyt Quannumin peruja olevia artisteja: Lyrics Born, Maroons, Blackalicious, Gift Of Gab ja jo monesti esilletullut Dj Shadow.
 
Uskomatonta! Ensimmäistä kertaa olen täällä nähnyt mainittavan Quannumin artisteja! Onko sulle vielä tuttuja Lifesavas, Pigeonjohn tai Apsci?
Solesides-joukkion Solesides Greatest Bumps -levy kannattaa myös tarkastaa. Paljon samoja nimiä kuin yllä.
Naama-amis
23.05.2005 01:31:32 (muokattu 23.05.2005 01:33:26)
Hei, nyt muistan! Palefacella oli sellainen ralli kuin Back to square one (?) tai jotain sinne päin. Tykkäsin! Ja tyyppihän on vielä itse sympaattisuus, noin haastattelujen ja muiden perusteella. Uskoni rapmusiikkiin nousi äsken pykälän tahi jopa kaksi.
 
Nyt kun alkuun pääsin, niin muistaakseni myös Eminemillä ja Cypress hillillä on ollut mua miellyttäneitä, hyviä kappaleita. Uskoni rapmusiikkiin nousi äsken pykälän tahi jopa kaksi.
Intän intän ja jupitan, väitän vastaan ja pukitan, rähjään räyhään ja riitelen, vietän aikaani inttäen. Bella Italia tifoso #3
Dr. Lazer
23.05.2005 05:52:34
En yleisesti ottaen jaksa kuunnella hipihopitusta/räppiä, mutta Notkea Rotta, Dj Shadow, Cypress Hill ja NWA menee kyllä, silloin tällöin heh =)
Ja sit tietty Tricky on aikas hyvä, mut oisko se nyt genreeltään jotain muuta hoppia sitten.?. ota näistä nyt selvää heh, tarpeeksi paljon pälättävä jannu miun makuun, mennäkseen tän luokituksen alle, Hoho!
"The message is; 'THERE IS NO MESSAGE'" D.Townsend
Jimmy K
23.05.2005 09:34:51
Television ja ylex:n puolidollarit ja pikku g:t ei uppoa itseen, mutta kyllä useina iltoina saatan löytää itseni fiilistelemästä ceebroja, elighia, log cabinia ja muita vähän tunnelmallisempia ja tuntemattomampia. Kyllä lämpimästi suosittelen kaikille että kaivaisivat vähän enemmän sinne pinnan alle, kuka tietää, ehkä sieltä löytyy jotain joka olisi lähellä omaa sydäntä, ja vaikka ei, niin ei siinä paljoa menetä.
mr_b
23.05.2005 22:01:59 (muokattu 23.05.2005 22:03:00)
 
 
Uskomatonta! Ensimmäistä kertaa olen täällä nähnyt mainittavan Quannumin artisteja! Onko sulle vielä tuttuja Lifesavas, Pigeonjohn tai Apsci?
 
Lifesavas jotenkin hämärästi, muut eivät, mutta hyvältähän nuo kuullostivat netistä pengottuna. Niin paljon musiikkia, niin vähän aikaa...
 
Solesides-joukkion Solesides Greatest Bumps -levy kannattaa myös tarkastaa. Paljon samoja nimiä kuin yllä.
 
Tuo nimenomainen levy minun kiinnostukseni tähän porukkaan herättikin. Tulin lukeneeksi joskus arvostelun ja Dj Shadow -yhteys herätti huomion ja loppu on historiaa. Latryxin Lady Don't Tek No on mielestäni eräs parhaita vääntöjä ikinä.
We're gonna lose this place just like we lost Atlantis
HaloOfFlies
23.05.2005 22:12:51
 
 
En tiedä onko hip hopia vai ei, mutta P.M. Dawnilla on muutama hyvä biisi. Set Adrift In Memory Bliss (lienee se tunnetuin) ja sitten Ky-Manin kanssa fiitattu (Gotta Be) Movin' On Up. Nuo uppoavat meikäläiseen. Niin ja sitten tietysti Jungle Brothers.
Give the monkey a brain and he'll swear he's the center of the universe
BV2
24.05.2005 17:39:25
Heihoi, jos vieroksuu hiphoppia melodioiden puutteen takia - mutta on avoin todistusaineistojen tarkistamiselle - kannattaa kokeilla esim näitä 90-luvun alun kevythittejä:
 
www.undergroundhiphop.com/audio/detail.asp?ID=1190 (Del Tha Funkee Homosapien)
www.undergroundhiphop.com/audio/detail.asp?ID=8976 (Arrested Development)
("listen now", vasemmassa reunassa)
 
Jos yhtään arvostaa semmottis funkympaa tai soulimpaa menoa, ei pitäisi olla vaikeuksia noiden kanssa? (äänenlaatu nyt on mitä on, mutta biiseistä saa käsityksen)
 

 
Prefuse 73 (tämä tosin taitaa olla vaikea pala monelle lökkäpökksyllekin)
 
Juu, hoppiskenessäkin pyörii kaikenlaista puristia, jotka puurtavat laput silmillä ja korvilla, vaikka juuri Prefusen ja vaikkapa Antipop Consortiumin kaltaiset rajojen rikkojat pitävät homman jännittävänä.
 
Yhtä lailla uudisraivaavaa rappia kuulee marginaalin industriaalimmalta laidalta: esim Dälek runnoo riiminsä sellaisen mölyvallin sisään, että voisi kuvitella Einstürzende Neubautenin, My Bloody Valentinen ja Public Enemyn yhdistäneen voimansa.
 
Ja lopuksi pyytäisin suomi-hopin vihaajia tsekkaamaan seuraavat alle minuutin Kaucas-klipit osoituksena siitä, miten pitkälle täälläkin on jo ehditty:
www.badvugum.com/bv2/music/Uhrit.mp3
www.badvugum.com/bv2/music/Negatiivi.mp3
Tai samaa tuottajaa eli Kontacktoa instrumentaalilevyllä:
www.badvugum.com/bv2/music/bv10_trk7.mp3
www.badvugum.com/bv2/music/bv10_trk1.mp3
Ostinaatio
24.05.2005 18:09:33
Public Enemy ja Beastie Boyssin levytuotannosta löytyy mielestäni korvaamattomia helmiä.
 
Kotimaiseseta meiningistä Tulenkantajat on livekeikan näkemisen jälkeen tippunut aika vahvasti.
 
En voi sanoa mitenkään kauhean syvästi perehtyneeni siis, mutta MTV-huttu nyt ei uppoa yhtään, mutta eipä sieltä tuleva hutturockkaan uppoa joten...
 
En muutenkaan kyllä ajattele hirveän genre-tyyppisesti.
"Die Grenzen meiner Sprache sind die Grenzen meiner Welt." -- Ludwig Wittgenstein
rok
24.05.2005 18:40:58
Ei mahdu, eikä tule mahtumaan meikäläisen lautaselle, niinkuin ei muukaan epämusiikki. Ainoastaa raptori saa/sai riimittelyillään multa kredittiä, ja sekin vain hupisisältönsä ansiosta.
 
Saanko kysyä miten määrittelet epämusiikin? Makuasioistahan tässä kumminkin puhutaan.
 
Ja kysymykseen, rauhallisempi soul-pohjainen hiphop-osasto mahtuu meikäläisen levylautaselle hienosti.
"Floor it, that's technical talk!"
MK73
24.05.2005 19:24:08
Ei mahdu, Saarioisten perinteinen maksalaatikko on parempaa.
 
Ai niin, enhän mä ole oikeasti muusikkokaan.
Järvihirviö
24.05.2005 20:44:05
Lifesavas jotenkin hämärästi, muut eivät, mutta hyvältähän nuo kuullostivat netistä pengottuna. Niin paljon musiikkia, niin vähän aikaa...
 
Niinpä, itsellänikin vielä melkoinen läjä Quannumin äijien levyjä tarkistamatta.
 
Tuo nimenomainen levy minun kiinnostukseni tähän porukkaan herättikin. Tulin lukeneeksi joskus arvostelun ja Dj Shadow -yhteys herätti huomion ja loppu on historiaa. Latryxin Lady Don't Tek No on mielestäni eräs parhaita vääntöjä ikinä.
 
Jep, Shadowsta se näemmä useimpien kohdalla alkaa. Laturxin The Wreckoning (löytyy myös ..latest bumps -levyltä) on kyllä Lady Don't Tek No:n rinnalla yksi hienoimpia hiphop-biisejä
myrtonen
25.05.2005 20:32:16
Otsikkoon vastauksena että mahtuu, ainakin jos muusikko on hip-hop -muusikko.
Pastilli?
pehko
25.05.2005 20:37:04
Beastie Boysia ja Fuggeesia löytyy hyllystä.....
Jurassic5 nimistä yhtyettä on joskus kuullu jossain MTV:llä, se on hyvää, jaksais vaan raahautu levykauppaan paremmin tutustumaan...
"Nappia" sanoi Salmiakki-Koira"
tuukkah
26.05.2005 01:28:23
Stupido Shopissa soi todella hupaisan kuuloinen raphärölevy nimeltään Quasimoto, näemmä joku veikko jolla on jotain tekemistä Madlibin ja MF Doomin kanssa. Ah, tämähän se olikin: http://www.stonesthrow.com/quasimoto/ Lienee seuraavana rap-ostoslistalla.
 
Stones Thrown artisti, Madlibin flipannut alter ego. Uusin pläjäys, The Further Adventures Of Lord Quas, saapui kauppoihin tuossa parisen viikkoa sitten. Kannattaa kysellä vaikka Lifesaverista tai Funkiestista.
 
Hitto ei kyllä tee yhtään mieli kommentoida näitä räppikeskusteluja. Sen verta tuulimyllyjä vastaan taistelemista nämä aina ovat. Kun asiasta tietämättömät, asiaan hieman perehtyneet ja puristit yrittävät keskustella, varsinainen asia tuntuu usein hukkuvan kaiken loanheiton alle.
 
Sanottakoon kuitenkin, että vaikkei hiphop mahtuisikaan muusikon levylautaselle, ei se tarkoita etteikö se olisi musiikkia. Ihan oikeiden muusikoiden tuottamaa ja kaikin puolin kunnioitettavaa.
 
Kyllä mun mielestä hevanderikin on ihan saakelin hieno juttu vaikken mä siitä pahemmin tykkääkään.
 
Niin ja kannattaa muistaa, että MTV:tä ja kaupallisia radioasemia seuratessa tuppaa yleensä saamaan aika yksipuolisen kuvan maailman menosta.
dub come save me.
Landola59
26.05.2005 17:00:45
HipHop on pussihousuissa ja punaisessa lippalakissa kulkevia neekereitä varten.
HPK = Hemmetin Paljon Kirkkoja.
Järvihirviö
26.05.2005 17:07:13
HipHop on pussihousuissa ja punaisessa lippalakissa kulkevia neekereitä varten.
 
Hevikin on rumia ja vihaisia finninaamoja varten.
Landola59
26.05.2005 18:06:14
Hevikin on rumia ja vihaisia finninaamoja varten.
 
Komppaan
HPK = Hemmetin Paljon Kirkkoja.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)