Aihe: Uke!
1 2 3 4 5 6 727 28 29 30 31
weelie
19.04.2005 13:45:24 (muokattu 19.04.2005 15:29:28)
Mua taas kiinnostaisi enemmän tuo Bushmannin Engelmanni jos Concert-kokoa ajatellaan.
 
Puuvertailua:
http://www.koolauukulele.com/woods.html
 
Kokovertailua:
http://www.kanileaukulele.com/index15.html
 
Joku on jo myymässä UOOGB-levyään:
http://www.huuto.net/fi/showitem.php3?itemid=16655076
 
Mitä vähän olen Uke-musiikkia kuunnellut, mielenkiintoisinta ovat olleet:
Roy Smeck, UOOGB ja ilmeisesti monenmonituiset levyt joissa Lyle Ritz on mukana.
 
Ja tietysti virtuoosi James Hill, jonka biisejä voi latailla ilmaiseksi:: http://artist.amazon.com/jameshill
Pahoittelen syvästi kaikkia tekemiäni yhdyssana- ja kielioppivirheitä, kiitän korjauksista ja pyydän anteeksiantoa.
FinnUkeFan
19.04.2005 20:50:11 (muokattu 24.04.2005 21:19:37)
Engelmann on erään tyypin kuusta - kuten sitkakin. Lienee syvä sointista.
Se näissä soittajissa on yhteistä, että tosi moni veteleekin vähintään concert -kokoisella ukulelellä ja matalalla g-kielellä. Soinnista tulee silloin tummempaa ja täyteläistä - ihan kaunista!
 
Sepi
hanipai
19.04.2005 22:09:55
No mut hei saa onnitella. Ostin Puskamiehen Concert Zebran. Postikulut 30$, joten ei pahat.
Kehittymisesi esteenä voivat olla laiskuus, lyhytjännitteisyys, muut intressit, ylimielisyys, epärealistinen kyky arvioida omat kyvyt, kannustamaton ilmapiiri, ajanpuute, nalkuttava vaimo (vaimon suusta:)!
weelie
19.04.2005 22:26:05 (muokattu 19.04.2005 23:30:44)
Onnittelut! Ilmoittele sitten millainen on!
 
Jam.se:n loudmouthista sanotaan jotta:
EAGLE LOUDMOUTH
Den lät inget speciellt. Och spelmässigt var den rätt kass. Intonationen var en katastrof. Tryckte man ner en sträng på tolfte bandet så lät den minst en halvton fel mot vad den skulle varit. Så nåt finlir duger den inte till. Kanske duger till att spela "en bonde i vår by" på öppna strängar.
http://www.ukulele.nu/gastbok.asp?sida=13
 
Ja Englemannista näin på ranska:
http://uke.hatelog.com/dc/?2005/03/07/135-bushman-engleman
(kaulapainoinen on ilmeisesti)
Pahoittelen syvästi kaikkia tekemiäni yhdyssana- ja kielioppivirheitä, kiitän korjauksista ja pyydän anteeksiantoa.
FinnUkeFan
20.04.2005 06:57:18 (muokattu 20.04.2005 10:39:12)
Ohoh, vai loudhmouth onkin tätä sarjaa. JAM'm sivuja katellessa kaikki hymyilee niin tyytyväisenä - ilmeisesti eivät vielä ole kokeilleet. En tosin saanu tuota vieraskirjasivua auki.
 
Ja onneksi olkoon pensasmiehen valinnasta! Toivotaan, että soi hyvin, luulisi hyvään maineeseen päässeen firman huolehtivan laadun säilymisestä. Mahtavaa, että tänne periferiaan alkaa sittenkin kasautua laatusoittimia, koska vain sellaiset voi muuttaa kansan käsityksiä ukulelestä soittimena yleensä.
 
Olkaa aktiivisia noilla ukeforumeilla, koska näyttää siltä, että tää ukeyhteisö maailmalla on älyttömän avuliasta ja ennakkoluulotonta kansaa - Suomi mukaan lukien, tietty. ezFolks, Fleamarketmusicin bulletinboard ja ukeyak, 4th pegin sivut ja ukuke osuus ym.ym. Harvoin alkaa vääntöä siitä, kuka on oikeassa ja kenen musiikkia on sallittua soittaa milläkin vempeleellä.
 
Oon aloitellu Skypen käyttöä erään amerikkalaisen ja britin kanssa ja tääkin yhteydenpito/hauskanpito on aika monipuolinen juttu soitteluineen kaikkineen. Voitaishan tuota pitää omaa skypelinkitystä täällä paikanpäälläkin. Saisi jakaa oppimaansa ja ongelmaansa ihan kuulolla ja vaikka viisi samassa palaverissa!
 
Sepi
JimJim
21.04.2005 23:21:35
No voi helevetti. Kai se on minunkin ukulele ostettava kun kuume iskee teidän puheiden takia. Asiassa kiehtoo lähinnä halpa hinta, joka kuitenkin antaa niin paljon mahdollisuuksia. Muutamaan kysymykseen kuitenkin kaipailisin vastauksia.
 
1. Eikös ukulelessa sekä nauhojen että kielten välit ole erittäin pienit. Eihän tellaista voi mun jäjen mukaan soittaan kun pikku lapset tai henkilöt joilla on erittäin ohuet sormet, vai mitä häh ? Kertokaa.
 
2. Miten tuo sointuen muodostus toimii ukulelen kanssa noin niin kun teoriassa?
 
3. Miten viritätte ukenne? Siis ne jotka eivät korvakuulolla tosta noin vaan osaa. Otatteko enään kitarasta? pianosta? onko kyseiselle soittimelle kenties jotain omaa viritintä?
JimJim
21.04.2005 23:22:49
.... ja kirjoitus virheitä ei tullut taas montaa.
 
Sen siitä saa kun ei katso mitä kirjoittaa.
weelie
22.04.2005 10:31:33
1. On pienet. Mutta ukuleleja periaatteessa on monta eri skaalakokoa: soprano, concert, tenor, baritone. Ne halpikset tosin on tuota soprano-kokoa.
 
2. En omista ukea, mutta se vire on yleensä kuin kitaran neljä ohuinta capottuna viidennelle nauhalle.
 
3. Kaipa sen kromaattisella virittimellä saisi, jos ääntä tarpeeksi piisaa että viritin sen kuulee (olisiko intellitouch paras, kun se ottaa värinästä?). Toisaalta uke-äänipillejäkin on: http://www.jumpingflea.com/productdetail/~Model/UPP1~/d.html
Pahoittelen syvästi kaikkia tekemiäni yhdyssana- ja kielioppivirheitä, kiitän korjauksista ja pyydän anteeksiantoa.
FinnUkeFan
22.04.2005 10:58:16
Me onnistumme sittenkin valloittamaan tämän maanosan hauskan soittimemme kanssa... ;^)
 
Tähän viritykseen löytyy pillejä, mutta tavallinen äänirauta - joka siis soittaa A -ta antaa hyvän lähtökohdan - soittipa sitten kummasta vireestä hyvänsä. C vireessä alin ohut kieli ja D vireessä ylin ohut kieli. Muut sitten kitaran tapaan vitos-nelos vitos jne systeemillä ikään kuin ne ohuimmat viritellään. Alkuun karsastaa noita suoria virittimiä "ku ne on nii herkät ja jumittelee tai luistaa", mutta niihinkin tottuu ja ne voi yleensä säätää sopivan tiukoiksi siitä pienestä ruuvista. (Paitsi jos jollain onnellisella onkin ikivanha Martin ja siinä sitten viulun tapaiset kitkatapit...)
 
Jos on mahis virittää uke ja olla netissä, niin tämä sivu on tosiaan loistava:
http://www.sheep-entertainment.nl/ukulele/index.html
 
Ukeholismin hoitoon täytyy ensiksi varata sopiva soittoaika...
 
Sepi
FinnUkeFan
24.04.2005 21:47:55 (muokattu 24.04.2005 21:53:36)
JimJim!
Mulla on mökillä sellainen venäläinen halpismaniska. Vähän tuumailin, miksi se on vaikeampi soittaa kuin tuo uke. Ukulele on jopa pienempi kuin maniska, mutta kaula on leveämpi ja kielet ovat nailonisina helpompi ottaa sormen alle.
Uken viidenteen väliin saakka sointujen otto sujuu tällaisella keskivertokäpälällä mennen tullen, mutta sitten ylemmät kielet menee joko soolona tai sitten rajummalla kompilla.
Joissain soinnuissa, kuten D - joka otetaan siis kitaran A:n sormituksella mä asettelen sormet keskari-etusormi-nimetön järjestykseen, koska se menee paremmin nippuun ja jostain syystä melodiasoitossa tarviin usein etusormen toimintaa seiskasoinnun suuntaan.
Tosihelppoa on myös barrettaminen, eli esimerkiksi G:n soitan etusormi tokavälistä kolmen kielen yli ja keskari sitten E -kielen kolmannesta. D menee helposti etusormi tokaväliin barrella ja nimetön A -kielen vitoseen. E on oikeastaan helpoin ottaakin juuri tällä sormituksella, tietty sävelaskeleen korkeammalta. E7 taas helpommin kitaran H7 soinnun tavoin, joista siis ne neljä ohuinta kieltä mukana. Kyllä nää jipot oppii aika helposti kokeilemalla ja mielikuvituksella.
 
Sepi
CAUTION: Pleace be adviced that there are uncorfirmed rejuvinating side effects of ukulele playing, a possible increased sense of well-being, a compulsive need to smile and reputed increases of romantic activities in uke players of all ages. Consider your
FinnUkeFan
02.05.2005 06:47:09
Vappuilmoista huolimatta kesä tulee ja tuo tullessaan monenkirjavat tapahtumat ja festarit. Olisko niissä sellaisia, joissa voitais tavata toisiamme ja pistää uket soimaan?
Pistäkää ehdotuksia ja seurataan, mihin päin porukkaa eniten valuu!
Sepi
CAUTION: Pleace be adviced that there are uncorfirmed rejuvinating side effects of ukulele playing, a possible increased sense of well-being, a compulsive need to smile and reputed increases of romantic activities in uke players of all ages.
weelie
03.05.2005 12:40:31 (muokattu 03.05.2005 12:41:31)
It's a revolution! Uke 'an't hold it back!
 
Kitarapajalla on nyt Martin Uke (S-O) myynnissä:
http://www.kitarapaja.com/acoustic.htm
 
(juu oli hyvä tai ei, niin sellainen on silti kaupassa myynnissä ja kokeiltavana!)
Pahoittelen syvästi kaikkia tekemiäni yhdyssana- ja kielioppivirheitä, kiitän korjauksista ja pyydän anteeksiantoa.
FinnUkeFan
03.05.2005 20:30:35
Niitä saa, mutta hinta on kova - tai siis suhteessa lompakkoon tietenkin jotenkin tyyris...
Ilmeisesti tämä S-O rupee soimaan hyvillä kielillä d-vireestä. Samahan tuo mistä soittaa, kun vaan tulee hyvä mieli ja kuulostaa mukavalta.
Sitäkin mietin, että minkälaista musiikkia me ukeen hurahtaneet pääasiassa soittelemme. Minkä tahansa genren komppaaminen käy, jos soittaa kimpassa tai laulaa - laulattaa. Mutta onko joku toinen innostunu sovittamaan sellaista melodiasoittoa ja komppausta samaan syssyyn? Jotkut osaa sellaista kitaralla plekulla mennen tullen, itse vääntelen sointuja sormin näppäillen. Pienellä tiivistelyllä homma pelittää ukulelellakin. Rehellisesti sanoen soisin matalan g:n olevan soitettavissa, koska sopraanoukulelen melodiasoitolle jää otelautaa vain vähän reiluun oktaaviin. Taitaa tulla tarve concert - tai jopa tenor -kokoiseen ukuleleen, johon vois laittaa matalan g:n jostain Worth'n kielisatsista. Sitten se tietysti olis jotenkin kitaran tapainen pienoissoitin...
 
Sepi
CAUTION: Pleace be adviced that there are uncorfirmed rejuvinating side effects of ukulele playing, a possible increased sense of well-being, a compulsive need to smile and reputed increases of romantic activities in uke players of all ages.
FinnUkeFan
05.05.2005 19:05:55 (muokattu 05.05.2005 20:16:51)
Jousisoitin Suihkonen on saanut Aquilalta ukulelen ja kitaran kieliä! Ottakaa yhteyttä, sillä ne Ovat laatutavaraa ja saavat simppelin rimputtimen soimaan.
 
info@jousisoitin.com
 
Sepi
CAUTION: Pleace be adviced that there are uncorfirmed rejuvinating side effects of ukulele playing, a possible increased sense of well-being, a compulsive need to smile and reputed increases of romantic activities in uke players of all ages.
FinnUkeFan
09.05.2005 18:05:50 (muokattu 09.05.2005 18:06:57)
Löytyiskö keneltäkään piirustuksia? Jotain reso-uke-sekasikiötä tekis mieli ruuvailla eikä jaksais alkaa mittailemaan... :)
- kyseli Roberto aikoinaan. Syntyisiköhän tältä pohjalta jotain:
 
http://www.stewmac.com/shop/Books,_ … r_Guitar_Plan/Pictures.html#details
 
On resokitaraan kylläkin, mutta pienentelemällä jonkin verran...
Sepi
CAUTION: Pleace be adviced that there are uncorfirmed rejuvinating side effects of ukulele playing, a possible increased sense of well-being, a compulsive need to smile and reputed increases of romantic activities in uke players of all ages.
weelie
02.06.2005 13:53:59
While my uke gently weeps...:
http://www.ukuleledisco.com/jake
Pahoittelen syvästi kaikkia tekemiäni yhdyssana- ja kielioppivirheitä, kiitän korjauksista ja pyydän anteeksiantoa.
FinnUkeFan
06.06.2005 12:35:26
Niinpä, jos mun ukekin tuollain Jaken soittimen tapaan nyyhkisi... On tosin Jakella isompi soitin ja oliko nuo kieletkään sopranon tavoin, mutta kyllä mieskin on toisesta maailmasta!
Eli tenorikoossa ukulele painii ihan kitaravirtuoosien kovimmassa sarjassa soiton kokonaisuuden kanssa.
Miten Hanipai, joko zebrasi saapui ja alkoi soida?
Johtuneeko Beatlesien muinaisesta kiinnostuksesta ukea kohtaan, vai mistä, että sangen moni heidän kappaleensa menee myös ukulelellä jotenkin luontevasti?
 
Sepi
CAUTION: Pleace be adviced that there are uncorfirmed rejuvinating side effects of ukulele playing, a possible increased sense of well-being, a compulsive need to smile and reputed increases of romantic activities in uke players of all ages.
Roberto
06.06.2005 16:16:57
 
 
Johtuneeko Beatlesien muinaisesta kiinnostuksesta ukea kohtaan, vai mistä, että sangen moni heidän kappaleensa menee myös ukulelellä jotenkin luontevasti?
 
Harrison kantoi ainakin aina kahta ukea mukanaan, jos sattuis vaikka hyvät jamit kohdille.
Roberto
23.06.2005 10:11:06
 
 
Lisää Harrisonia... www.collegehumor.com/?movie_id=159572 (.mov, 9 megaa). Sopivan motivoiva soittosuoritus :)
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)