Aihe: Vahvistin vaikuttaa suuresti!
1
Penasol
22.04.2003 13:32:15
 
 
En tiedä, onko tämä täysin tälle palstalle sopiva juttu, mutta ajattelin silti tilittää.
 
Minulla on Fenderin Stratocaster, jossa oli ostaessa kaulassa alkuperäinen ja tallassa Seymour Duncanin ´59- mikrofoni. Ostin viime talvena Roytek- stratocasterkopion hintaan 40€. Myöhemmin panin siitä yhden mikrofonin tuohon Fenderiin puuttuvan keskimikrofonin tilalle. Yllätyin, soundi oli hyvä. Mutta tässä on eräs asia, joka minua ihmetyttää vielä enemmän. Itse asiassa kaksi asiaa.
 
1. Tuon 40€:n kitaran mikrofoni tosiaan kuulostaa hyvältä omalla vahvistimella soitettaessa (Crate Vintage Club 30- putkicombo), mutta kun soitin Kuopion konservatorion Tech21 TM60- transistorivahvistimella, se kuulosti äärimmäisen paskalta. Tietenkin voi olla vahvistimen säädöistäkin osaksi kiinni, mutta kun säädin sen aika lähelle omani säätöjä.
 
2. Se tallassa oleva ´59 kuulostaa paskalta vahvistimeni läpi. Jostain syystä siinä vain on liian munaton soundi puhtailla. Sellainen liioittelukirkas. Sen varmaan saa paremmaksi kun asentaa sille oman tone- säätimen, jonka olen ajatellut tehdä kunhan saan ostettua siihen potikan.
 
Niin saatana, aina se ei ole hinnasta tai merkistä kiinni. Taas olen sen oppinut. Kuitenkin kitaran materiaali vaikuttaa paljon ja vahvistimen luonne. Hmm.. Se Duncan voisi toimia paremmin jossain mahonkisessa kitarassa?
"Puolustusvoimien huumekielto pätee vain rauhan aikana."
fox
23.04.2003 00:35:06
 
 
Siksi nuo "mikä on hyvä tallamikki heviin" -kyssärit kitarakamat -palstalla on erityisen hankalia. Ja mielipiteitä tulee heiteltyä turhankin pikaisesti. Koko signaaliketju ratkaisee lopulta soundin hyvyyden tai huonouden.
 
Q.E.D. =mikä tuli todistettua Lumikoirain Keisarin toimesta. Tuossa juuri on ehkä suurin syy/vaikeus vastailla tai paremminkin jättää vastaamatta ah niin moneen vilpittömässä mielessä tehtyyn kysymykseen, ja niin moni jääkin ilman vastausta ainakin meikäläisen kohdalla. Kun tulee sitten tarjottua ehkä vähän liikaakin sitä "omaa näkemystä" ottamatta huomioon jonkun toisen soundillisia tavoitteita. Saati kyseisen henkilön signaaliketjua. Tosin aina yhteen juttuun on helppo vastata: Jos uudisasennusmikit ylittävät reippaasti asennusalustarungon hankintahinnan saattaa kyseinen toimenpide useimmin olla vain rahojen haaskausta. 100 euron skitta 200 euron mikeillä kuulostaa edelleen 100 euron kitaralta johon on vaan asennettu kalliit mikit. =)
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)