Aihe: Peavey deltablues ongelma
1
MKK
18.05.2005 22:26:28
Kun vahvistimen kytkee päälle, alkaa pienen ajan päästä kuulua voimakasta huminaa ja kyseisen huminan saa loppumaan hetkellisesti jos hieman tönäisee/koskettaa "voimakkaasti" vahvistinta/painaa kämmenellä kaiuttimen keskiötä (magneettia). Vahvistin näyttäisi tai tuntuisi pelittävän normaalisti kun sitä pitää selällään kaiutin kohti kattoa. Myöskin humina lakkaa jos hetkellisesti jos mitä tahaansa putkea kopauttaa/koskettaa.
 
Mikä ihme tuota riivaa, onko kaikki putket mahdollisesti rikki? Periaatteessa jos humina olisi loppunut jotain tiettyä putkea kopauttamalla, olisi se todennäköisesti ollut syypää, mutta nyt kun humina loppuu mitä tahaansa putkea kopauttamalla.
 
Arvostaisin asiallisia kommentteja henkilöiltä joilla voisi olla haisua siitä mikä tätä deltabluesia vaivaa?
 
/Mika
Kitara, piuha ja vahvistin = tosimiehen setti
Jome
18.05.2005 22:41:17
Minulla ainakin kaiku aiheuttaa huminaa/ulinaa. Eipä tuo haitaa kun en sitä käytä. Eli siis kokeilehan loppuuko kun laittaa reverbin nollille!
MKK
18.05.2005 22:51:30
Ei ole vaikutusta, minkään potikan kääntäminen ei muuta huminaa mihinkään suuntaa tai toiseen.
 
Minulla ainakin kaiku aiheuttaa huminaa/ulinaa. Eipä tuo haitaa kun en sitä käytä. Eli siis kokeilehan loppuuko kun laittaa reverbin nollille!
Kitara, piuha ja vahvistin = tosimiehen setti
MKK
19.05.2005 07:57:09
Eli yksi vaihtoehto on putken/putkienmekaaninen vaurio.
 
Itsekin epäilen tätä, mutta kun näyttäisi, että kaikki putket ovat rikki?
 
Tuli mieleen vielä maadoitusongelma. Häviävätkö hurinat jos kytket vahvistimen maadoitettuun pistorasiaan?
 
Sanotaan näin, että humina ei kovene jos sen kytkee maadoittamattomaan pistorasiaan :)
 
Kuinka putkia pystyy itse mittaamaan ovatko ne ehjiä, esim sähkömittarilla? Ystäväni, joka on tehnyt ns. pikku- perushuoltoja vahvistimiini on tällä hetkellä ulkomailla ja ei pääse pariin viikkoon auttamaan.
 
Eikös täällä ole näitä vahvistinguruja, askomikko? Olenko käsittänyt väärin? Mille tämä vika ammattilaisen mielestä kuulostaisi?
 
/Mika
Kitara, piuha ja vahvistin = tosimiehen setti
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)