Aihe: Bassorummun lyöntikalvo-ongelma
1
Brother Michael
15.05.2005 19:57:42
Noniin, eli ongelma on se, että basarin soundi on erittäin kolkko, kylmä ja metallinen (ei siis metallimusiikin tyylinen, vaan kuulostaa metalliselta). Tarkoitus olisi saada aika raskas rock/hevi-kumahdus, sellainen mehevä, lyhyehkö sointi. Vähän sellainen Nicko McBrain tyylinen.
 
Lyöntikalvo on Remo Weatherking ja resokalvona toimii Taman orkkiskalvo, jossa on reikä keskellä, näkyy omakuvassa.
 
Viritysruuvien kääntely edestakas ei tuonut ratkaisua, joten mietinkin, onko kalvovalintani aivan väärä ? En usko, että pelkkä kangaskasa auittaa, mutta sekin pitää vielä kokeilla, ei ollut juuri nyt saatavilla semmoista.
 
Mistä siis ratkaisu ? Itse veikkaan uutta kalvoa, mutta kertokaa te viisaammat. Olisiko kenties vielä lisäviritys paikallaan, en vain uskalla kääntää enää viritysavaimia, kun tuntuvat aika tapissaan jo kertaalleen olleen.
One more beer and heavy metal and I'm just fine
Groovi
15.05.2005 20:23:32
No kokeileppas vaihtaa tuo etukalvo reiättömään, ja lyöntikalvo johonkin yksikerros-versioon (nyt siis pinstripe?). Niillä saat ainakin botnea soundiin, ja on helppo pelata sitten vireellä miten pitkään rumpu soi.
Onneksi löysin Rock´n rollin. Muuten varmaan vetäisin piikkiä stadin asematunnelissa, tai harrastaisin urheilua.
moderndrummer88
15.05.2005 20:37:32 (muokattu 15.05.2005 20:39:54)
kaksikerroskalvo, esim powerstroke 3 hyvä ja se patchi vielä siihen päälle jotkut käyttää molemmilla puolilla noita kalvoja. sitten resokalvo melko löysälle, saa olla pienenpieniä ryppyjäkin, pieni vaahtomuovipala sinne sisälle, itselläni kalvosta kalvoon kulkeva n. 40cm x 6-7cm pala tai oiekastaan resokalvossa vain pieni kosketuskohta mikää tukee vars. palaa. lyöntikalvosta kaksi ylintä ruuvia aika löysälle niin johan pitäis irrota botnea
mainstream=painstream
Niskamies
15.05.2005 20:40:33
kaksikerroskalvo, esim powerstroke 3 hyvä ja se patchi vielä siihen päälle jotkut käyttää molemmilla puolilla noita kalvoja. sitten etukalvo melko löysälle, saa olla pienenpieniä ryppyjäkin, pieni vaahtomuovipala sinne sisälle jos on vain yksi kaksikerroskalvo ja sitten lyöntikalvosta kaksi ylintä ruuvia aika löysälle niin johan pitäis irrota botnea
 
PS3 on yksikerroskalvo.
 
Mutta kuitenkin, PS3 eteen ja taakse. Lyöntikalvoksi läpinäkyvä, resokalvoksi musta. Mikkireiällä tai ilman. kyllä jytisee.
Meitsi on meshissä.
Garri Hunes
16.05.2005 11:51:58
lyöntikalvoksi evanssin eq3,toimii kuin tauti
HeavyMachinery
16.05.2005 12:22:53
 
 
Koitas ihmeessä reijätöntä etu kalvoa. Toi sun nykyinen on liian isolla reiällä ja se reikä on vielä keskellä (aiheuttaa lyöntikalvon aiheuttaman paineen karkaamista suoraan eteen päin joka aiheuttaa paskaa soundia.
Minä tiedän - siis pelkään !
ddrum54
16.05.2005 12:51:59
Koitas ihmeessä reijätöntä etu kalvoa. Toi sun nykyinen on liian isolla reiällä ja se reikä on vielä keskellä (aiheuttaa lyöntikalvon aiheuttaman paineen karkaamista suoraan eteen päin joka aiheuttaa paskaa soundia.
 
Jees, hyvä neuvo. Pistä vaan ohut reiätön yksikerroskalvo resokalvoksi. Soundi paranee abaut 400%. Sitten vielä basari irti lattiasta ja tomit pois basarin päältä, niin se on siinä.
2`n 4
HeavyMachinery
16.05.2005 12:53:09
 
 
Jees, hyvä neuvo. Pistä vaan ohut reiätön yksikerroskalvo resokalvoksi. Soundi paranee abaut 400%. Sitten vielä basari irti lattiasta ja tomit pois basarin päältä, niin se on siinä.
 
Jep ja etukalvoksi suosittelen evansin emadia se on jotenkin ittellä toiminut parhaiten.
Minä tiedän - siis pelkään !
kampela
16.05.2005 13:00:15
 
 
Pinstripe=yes!
crashit on tehty komppaamiseen.
plööh
16.05.2005 15:00:00
hieman off-topic...
mikäs kalvo se oli joka oli tehty mah. lähelle nahkakalvoa (jazziin ja vintage rumpuihin) onko tietoa, kokemusta.Onko mistään kotoisin?
tthei
16.05.2005 15:06:19
 
 
hieman off-topic...
mikäs kalvo se oli joka oli tehty mah. lähelle nahkakalvoa (jazziin ja vintage rumpuihin) onko tietoa, kokemusta.Onko mistään kotoisin?

 
Remollahan on niitä Fiberskynejä, jotka jäljittelee oikeeta nahkakalvoa. Kokemusta itellä ei ole kylläkään mutta nimen tiesin sentään :D
Open your eyes. Open your mind. Close your hand and make a fist -------------------------- www.innervision-fin.tk
miän vain
16.05.2005 17:31:35
 
 
hieman off-topic...
mikäs kalvo se oli joka oli tehty mah. lähelle nahkakalvoa (jazziin ja vintage rumpuihin) onko tietoa, kokemusta.Onko mistään kotoisin?

 
Ainakin virvelissä tekee minkä lupaa. Soundi on lämmin ja paksu.
 
Alkuperäiseen kysymykseen: vika on edessä eikä takana. Ihan liian iso reikä. Ehjä kalvo auttaa - tai jos reikä pitää olla, niin pienempi ja niin reunaan kuin ikinä. Pientä demppausta voi kanssa harrastaa, saa sitä botnea esiin. Ja tomit pois basarinpäältä, sekin auttaa uskomattoman paljon. Voi kokeilla, vaikkei telinettä vielä ostaisikaan.
 
Lue viritys-faq.
Love can't buy you money
Faro - bändi, joka vaihtoi juuri nimensä
www.kolumbus.fi/voitto.kattinen/semisuper/ - rumpusivut
eleeton
17.05.2005 09:11:54
Enpä lukenu muita mutta PS3, siihen vaikka evanssin tuplapedaalipatch (muutaman ekin maksaa) ja sitten sopiva tyyny sisälle.
 
Kriittisintä on se lyöntikalvon puoli, ilman etukalvoa, reikäisellä etukalvolla tai umpinaisella voi kaikilla saada samantyyppistä soundia aikaan kunhan ensin nuo lyöntikalvon asiat on kunnossa.
ja takaisin sorvin ääreen... Lähdön Aika mp3-sivu -- Verkkokauppasi on patentoitu!
Brother Michael
17.05.2005 11:22:36
Jees, kiitoksia neuvoista, nyt on Remon PS3 lyömäpuolella ja DWn yksikerroskalvo resona, reiätön siis. Alkoi taas basarikin toimia, samalla pistin Aquarianin lätkän kiinni lyöntikalvoon.
 
Tänään laitan vielä vähän kangasmyttyä sisällä ja viritän tarkemmin, niin pitäisi toimia tasan niinkuin toivon.
One more beer and heavy metal and I'm just fine
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)