Aihe: Dimebucker
1 2 3
McNulty
07.05.2005 23:19:24
Niin mutta ei tuo mikki kalliiksi yksin tilatessakaan tule...
 
no ei tule juu... tietysti sit jos Bill ja Beggy antaa paljousalen. Tilaa 20kpl niin saa jollain 50e/kpl :) Pitäis melkein kysästä!
"I have tried so fuckin' many tubeamps and they all sound like some fuckin' AC/DC... except Krank" - Darrell Lance Abbott
elbowski
07.05.2005 23:23:58
no ei tule juu... tietysti sit jos Bill ja Beggy antaa paljousalen. Tilaa 20kpl niin saa jollain 50e/kpl :) Pitäis melkein kysästä!
 
Juu infoa sitten tänne.
Kun me marssimme halki tämän maan, etelästä pohjoiseen, lippumme tuulessa uljaana liehuu, kunniaksi Totuuden!
IMIK #25
Ärlä #017
Se en ollut minä, se oli pastilli?
Bella Italia #2
zorro
07.05.2005 23:43:36
no ei tule juu... tietysti sit jos Bill ja Beggy antaa paljousalen. Tilaa 20kpl niin saa jollain 50e/kpl :) Pitäis melkein kysästä!
 
kysyppä. idea oli minun joten meikä on ekana jonossa!!!!!!!
ostetaan:danelectro tuna melt tremolo myydään:
Twinkle
07.05.2005 23:54:10 (muokattu 07.05.2005 23:57:05)
Tahtoisi jonkun vaihtoehdon TB4:lle ja jos Billy-Bob Homebrew -mikit tosiaan on jostakin kotoisin ja kuitenkin noin halpoja, kimppakiva voisi kiinnostaa minuakin.
 
EDIT: kimppakiva jo senkin takia, että tuo virnuileva vilttihattu näyttäisi käyttävän pelkästään DHL:ää. Postikulut on korkeat ja aika hiljaista taitaa olla tuon tullin ohittamisenkin kanssa.
Lancelot
09.05.2005 14:26:21
meikä olis mukana kimppatilauksessa jos semmonen nyt yleensäkkä tuleekaan. Edellyttäen myös että joku viitsii ottaa asian hoidettavakseen:)
Dr. Muff
09.05.2005 14:46:15
meikä olis mukana kimppatilauksessa jos semmonen nyt yleensäkkä tuleekaan. Edellyttäen myös että joku viitsii ottaa asian hoidettavakseen:)
 
Kannattaa ottaa huomioon että kitaramikki joka maksaa 50$ tulee sopivalla kurssilla ilman veroja kotiin mutta useamman tapauksessa joutuu tullaamaan ja maksamaan alvit. Noheva taistelia laskee siitä kannattaako kinua esim 10% alennus 50stä mikistä. Ei mulla muuta, kiitos hei.
Tuumasta toiseen.
atimoc
09.05.2005 15:14:24
 
 
Harmony-centralista löytyi muuten tällainen: "humbucker shootout:emg 81 vs. duncan JB vs. lawrence 500xl (clips)"
http://acapella.harmony-central.com … owthread.php?s=&threadid=908531
"Nyt meiltä meni kuva... toivottavasti kohta menee äänikin." -Vode Liukkonen
nqulizer
09.05.2005 15:18:33
Ite tilasin kyseisen Lawrencen mikin joskus viime kesänä ja ei voi muuta sanoa kuin että oon hemmetin tyytyväinen. makso vähän ja laatu on korkea. Tulleja en joutunu maksamaan enkä edes pyydelly mitään erityisiä "used"-merkintöjä tai muitakaan tullaushinta toiveita. Aivan loistava mikki ainakin hevikepittäjille. Todella selkeä ja erotteleva ääni (vertaan vanhaan mikkiini Dimarzio Tone Zone), lisäksi mikki on todella hiljainen silloin kun sen on tarkoitus olla hiljaa (ei mitään ylimääräisiä surinoita ja hurinoita). Suosittelen.
Lancelot
09.05.2005 15:32:00
Ite tilasin kyseisen Lawrencen mikin joskus viime kesänä ja ei voi muuta sanoa kuin että oon hemmetin tyytyväinen. makso vähän ja laatu on korkea. Tulleja en joutunu maksamaan enkä edes pyydelly mitään erityisiä "used"-merkintöjä tai muitakaan tullaushinta toiveita. Aivan loistava mikki ainakin hevikepittäjille. Todella selkeä ja erotteleva ääni (vertaan vanhaan mikkiini Dimarzio Tone Zone), lisäksi mikki on todella hiljainen silloin kun sen on tarkoitus olla hiljaa (ei mitään ylimääräisiä surinoita ja hurinoita). Suosittelen.
 
mikä oli maksutapa ja toimitusaika. Myös lopullinen hintakin kiinnostaisi(euro)
moottorisaha
09.05.2005 16:58:01
 
 
On ja ei...
 
Heti jos etit mikkiä mistä lähtee riittävästi mökää ulos ja joka pelittää hi-gain musiikissa... se on loistava.
 
Huono se taas on cleaneissa ja muissa "hempeemmissä" menoissa. Itselläni on Gibson LP Standardissa Dimebucker tallassa ja ei voi kuin kehua. Toimii omassa musiikissa paremmin kuin nyrkki silmässä!

 
Mitä nyt kliinillä soitettuja pätkiä olen kuullut, niin helvetin hyvinhän se siihenkin sopii. Vääntää vaan volapotikkaa taaksepäin jos tuntuu että etuaste rupeaa rämisemään. ;) Mutta joo, en tosiaan kuullut mitään erityistä huonoutta niissä "hempeemmissäkään" jutuissa.
"Blow me up. I'm pre-blown, dude. It's like pre-heat ya know? You know how you set it up to blow up? I'm already pre-blown, so I'm already hooked up. Does that make no sense? Of course it don't. Dimebonics." - Dimebag Darrell 1966-2004 R.I.P.
Lancelot
09.05.2005 20:22:42
lienee helpointa vaan tilata ihan itsekseen ni ei tarvi säätää. Tulipa muuten juuri laitettua beckylle kyselyä tosta osto-operaatiosta..
nqulizer
09.05.2005 20:59:25 (muokattu 09.05.2005 21:11:53)
näyttäs että olen maksanut Lawrencen 500XL mikistä 83e.. mulla oli siinä mukana myös lawrencen valmistama q-filter joka lisäsi hintaa muistaakseni $20. Postikulut näyttäs olevan $26, mutta ne taisikin kuulua tohon kokonaishintaan. Toimitukseen taisi mennä ainakin kuukauden päivät.. en ole täysin varma, koska odottavan aika on pitkä :) Tosin siellä tais olla sillon ruuhkaa kun ne oli justiinsa muutteneet yrityksensä sijaintia.
 
Ja tosiaan, maksutapana mulla oli paypal. ihan pätevä ja turvallinen palvelu. olen myös samaista palvelua käytänyt ostaessani ebaystä.
 
Lisätään nyt tähän vielä se, että en joutunut maksamaan tullia ollenkaan. Syy siihen oli, että olivat merkanneet pakettiin, että "Gift" ja "Commercial Sample". Ja paketin arvoksi $25. Tämä tapahtui siis ilman, että olisin mitään erityismerkintöjä pyytänyt. Se, että tullattavaksi arvoksi merkitään alhaisempi hinta kuin mitä ostohinta on, on täysin laillista, koska USA:n laki ei vaadi ilmoittamaan retail valuee eli myyntihintaa vaan voidaan vaihtoehtoisesti käyttää wholesale valuee eli tuotteen valmistamiseen meneviä kustannuksia.
vrajala
09.05.2005 22:22:00 (muokattu 17.05.2005 17:15:53)
Ihan mukavasti meuhkaava peli tuo dimebucker on, joskin, kuten aiemmin todettiin, mökän ulkopuolella melko käyttökelvoton. Sillä ajaa heikommankin särön jo ihan kohtuullisesti ruvelle mutta, ja tämäkin todettiin jo aiemmin, tolkuttomasti yliajetustakin signaalista saa vielä selvän.
 
Jos miettii että SD Dimebucker maksaa jonkun 120e tms. + postit.
 
Ei kai kukaan nuin paljoa maksa? Mä hommasin rakkaalle, joskin hieman deathmetallistuneelle velipojalleni tollasen muistaakseni yhdeksälläkympillä. Vaan kyllä sen alkuperäisen hinta jää siltikin himpun verran halvemmaksi.
 
EDIT:
Äh, valehtelin taas. Mikki olikin Invader ja hinta kahdeksankympin korvilla. Eli turhahko kirjoitus tämä.
Ota näistä sitten selvää
Lancelot
10.05.2005 18:01:15
Jos ketään kiinnostaa ni tuli tuolta Beckyltä sellaisia terveisiä et L-500 XL tulis maksaan $78.50 sisältäen kansainväliset toimitus-/käsittelykulut. Tän hetkisellä dollarin kurssilla tekis ~61.2 euroa. jos toi nyt sitten tosiaan on se loppusumma ni ei kyl o paha! Toimitusaika 4vko :(
Ze Kink
10.05.2005 18:18:32
Jos ketään kiinnostaa ni tuli tuolta Beckyltä sellaisia terveisiä et L-500 XL tulis maksaan $78.50 sisältäen kansainväliset toimitus-/käsittelykulut. Tän hetkisellä dollarin kurssilla tekis ~61.2 euroa. jos toi nyt sitten tosiaan on se loppusumma ni ei kyl o paha! Toimitusaika 4vko :(
 
Tuota pitää miettiä, ei ole kiire ja hinta on kyllä hyvä. Ei mulla toisaalta oo edes vielä kitaraa johon sen laittaisin, mutta eipä se miksikään mee jos sen johonkin säilöö :)
Mikä ois coolimpaa ku se et paavi tulis prätkällä nahkakledjuissa messuun? Ei mitään pellejä verhoja vaateina vaan kunnon niiteistä väsätty risti rotsin selässä!
-Helvetinpartaterä
ReBeat
10.05.2005 22:08:23
 
 
Lisätään nyt tähän vielä se, että en joutunut maksamaan tullia ollenkaan. Syy siihen oli, että olivat merkanneet pakettiin, että "Gift" ja "Commercial Sample". Ja paketin arvoksi $25.
 
Pelkästään pakettiin merkityllä arvolla on merkitystä. "Used", "Gift", "Commercial sample" ja vastaavat merkinnät eivät vaikuta mitään siihen ohjautuuko paketti tullattavaksi vai ei.
 
-lähetyksistä (myös lahjoista), joiden arvo on alle 45 euroa ja jotka toimitetaan yksityiseltä ulkomaiselta lähettäjältä yksityiselle vastaanottajalle Suomessa ei peritä tulleja eikä tullausmaksuja
-lähetyksistä, joiden arvo on alle 22 euroa yrityksiltä yksityisille henkilöille tai toisille yrityksille, ei peritä tulleja eikä tullausmaksuja
-lähetyksistä, joiden arvo ylittää 22 euroa ja jotka toimitetaan yrityksiltä yksityisille henkilöille tai toisille yrityksille, kannetaan verot ja veroluonteiset maksut tullinimikkeen mukaan
 
Tullilaitoksella on jokaiselle päivälle arkistotiedot valuutan muuntokursseista ja niiden perusteella dollarihintaiselle paketille löytyy euromääräinen arvo.
Ihmiskunta on ylittänyt rajan. Pakokeinoja nopeutuvalta tuhoutumiselta säästymiseksi ei ole.
Tim
12.05.2005 08:34:54 (muokattu 12.05.2005 08:42:49)
 
 
http://p082.ezboard.com/fguitarsbyfenderfrm8
Tuolla on juttua noista Lawrence mikeistä.
Bill sanoo:
By the way, the pickup that Dimebag was using in his famous Blue Dean was a 1981 L-500-L seen in the special Guitar World Guitar Legends #79 Issue.
 
Itsekin tilasin vuodenvaihteessa pari mikkiä Beckyltä (L-500XL ja R). Ei ole vaan vielä kitara valmis, niin ei ole päässyt kokeilemaan. Reilussa kuukaudessa tuli, heillä kun ei ole noita mikkejä varastossa, vaan tekevät kun tilataan, ja on jonoa). Tilasin myös tuollaiset q-filterit. Vaikuttavat kuulemma niin kuin vetelisi mikistä kierroksia pois kun tuota vääntää. XL:llä vaikutusalue suurin kun mikkikin on kuumin.
 
Maaliskuussa ottivat pari uuttakin mikkiä valikoimaan.
 
Edit: Kyllä ne sen verran fiksuja ovat tullissakin, että tietävät tuon paketin päällä olevan hinnan olevan merkityksetön. Minunkin piti avata paketti, josko siellä olisi todellinen laskelma. Ja kysyivät todellista hintaa myös ennen avaamista. Kun ei tiennyt oliko sisällä lappua vai ei, niin piti sitten kertoa totuus :)
Sen verran nousi hinta, ettei enää tarvinnut lähteä maksutositetta kotoa hakemaan, niin kuin uhkailivat. Mutta ei noiden mikkien hinta siitä silti pahaksi noussut.
Shagroth
12.05.2005 11:58:02
 
 
http://www.thomann.de/thoiw3_artikel-157142.html
onko kyseinen mikki hyvä.

 
No tuota Dimebag Darrelin signatuurimikkiä on sanottu tehoikkaimmaksi passiivimikiksi mitä markkinoilta voi löytyä. Yhtyyeemme kitaristilla on Jackson RR59 ja siinä on tallamikkinä juuri tuo Dimebucker. Kun kitaran yhdistää Marshallin JCM 900:een niin soundi on aivan loistava.
 
Cleanistä en osaa sitten paljoa sanoa, kuten muutkin on jo ilmoittanut, että se ei ole mikään maailman paras cleanmikki. Kyllä sillä jotain cleanbiisejä kumminkin soittelee. Tietysti toinen vaihtoehto on se, että clean kohdassa vaihtaa aina kaulamikkiin. Kuten yleensä minäkin teen ja omistan 2 kappaletta EMG-81:ä.
 
Tietenkin riippuu ihan itsestäsi, että minkälaista musiikkia soitat.
Tompsi
12.05.2005 15:58:44
Harmony-centralista löytyi muuten tällainen: "humbucker shootout:emg 81 vs. duncan JB vs. lawrence 500xl (clips)"
http://acapella.harmony-central.com … owthread.php?s=&threadid=908531

 
Jos noihin klippeihin on uskomista niin JB on sitten paskin mikki ever.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)