Aihe: Kommentteja ja vinkkejä miksaukseen
1
Cornflake
05.05.2005 22:07:19 (muokattu 05.05.2005 22:09:39)
Päätin pistää elämän risaiseksi joten panostin uuteen koneeseen, Presonuksen Firepodiin ja nyt on aika aloittaa omien tekeleiden nauhoittelun & miksailun harjoittelu.
 
Romut sain kasaan pari päivää sitten ja eilen sain nauhoitettua ensimmäisen kerran moniraitapuppua reenikamakseni. Aika nopsaan siis väsäsin tämän. Eli seuraava klippi on eilisistä treeneistä: http://www.redbound.com/turo/bd.mp3
 
Kaikki kommentti nauhasta on tervetullutta. Eka kerta, varmaan olen kämmännyt sitä sun tätä.
 
Speksit:
- 25m² autotalli
- 7-raitaa kerralla sisään. Överit, basari, snare, basso, kitara ja laulu.
- Rumpumikit ala t-bone™
- Kitara sm57
- Basso linjasta (SansAmp BDDI)
- laulu sm58
 
Överit otin aika matalalle, jotta saisin tomeja enempi messiin.
 
Tämä kaikki Prsesonuksen kautta läppärille, jonka vuoksi jouduin vähän tinkimään parhaista näytteenottotaajuuksista sun muista. Muuten ei olisi pyörähtänyt.
 
Miksaus Cubase LE + masterointi Wavelabin avulla. Plugareita ei pahemmin käytössä.
 
Mitä hyvää, mitä huonoa? Pistän kaikki kommentit korvantaakse ja koitan kehittyä. Tattis.
 
EDIT: Kuuntelu ala Philips SBC200 -superluurit.
Lick my lovepump! Redbound
Juho L
05.05.2005 22:17:34
Varsin iees. Rummuissa kuitenkin sellainen hassu pahvisoundi, mikä on aika yleistä tällaisissa nauhoituksissa.
"Tubi, or not tubi", pohti lääkäri diagnoosiaan
IMIK - Perustajajäsen #2.
Liity sinäkin TIISTAI-klubiin. Kaupan päälle klubitakki kuolakaukalolla ja keskuslämmityksellä!
Cornflake
05.05.2005 22:29:30
Juho L:
Varsin iees. Rummuissa kuitenkin sellainen hassu pahvisoundi, mikä on aika yleistä tällaisissa nauhoituksissa.
 
Tomeissa vai koko setissä? Tomeja ei siis ole lähimikitetty.
 
Jos tuohon överien miksaukseen (ilman lähimikitystä tomeille) on jotain hyviä vinkkejä niin rok.
Lick my lovepump! Redbound
hirvijo
06.05.2005 09:34:02
Jos tuohon överien miksaukseen (ilman lähimikitystä tomeille) on jotain hyviä vinkkejä niin rok.
 
Itseäni kiinnostaa kovastikin sama. omalla kohdalla asia ei ole vielä niin ajankohtainen, koska ahneus iski ja pistettiin 8 biisiä demolle...vielä muutama viikko.
Cornflake
06.05.2005 09:54:45 (muokattu 06.05.2005 09:55:47)
hirvijo:
Itseäni kiinnostaa kovastikin sama. omalla kohdalla asia ei ole vielä niin ajankohtainen, koska ahneus iski ja pistettiin 8 biisiä demolle...vielä muutama viikko.
 
Ajattelin tuossa pienten kokeilujen jälkeen tarttua härkää sarvista ja tehdo ihan kunnon demoa, jolloin saan 8 kanavaa kannuille. Näissä "koko bändi livenä purkkiin 8 kanavalla" äänityksissä joutuu kuitenkin tomien lähimikityksestä tinkimään.
 
Tuossa nauhalla leikkasin överit jostain 100Hz yläpuolelta pois ja kompuralla buustasin siitä snadisti ylöspäin. Sitten taas ~300Hz etiäppäin ala-middleen kevyttä kuoppaa.
 
Mutta kaikkeahan tuolla pelillä ei voi (ilmeisesti) saada. Samoiten mietityttää se, että tuon nauhan huone ei tuntunut humisevan tuolla ~100 - 300Hz alueella kovin, jolloin em toimenpide tuntui toimivan. Esmes tänään kun nauhoitan oikeaa live-keikkaa samalla metodilla tilanne voi olla toinen. Vankkurin tila voi kumista vaikka kuin...
Lick my lovepump! Redbound
Daunt
06.05.2005 13:13:59
Vankkurin tila voi kumista vaikka kuin...
 
Vankkurissa on loistava akustiikka. Vuokraan vielä joku kerta paikan rumpuäänityksiin :)
Dauntless -Death/Thrash Metal-
Cornflake
17.05.2005 23:16:11
No nih. Vankkurin keikka nauhoitettu, jälkeä voi tsekata tuolta: http://muusikoiden.net/keskustelu/p … p?c=17&t=93400&o=0&co=0 ja lisää löytyy bändin kotisivuilta: http://www.redbound.com/m.htm
 
Eihän tuo Vankkuri hassumpi paikka ollut nauhoittaa. Tämä olis siis kolmas moniraitamiksaus jonka ylipäätään tein.
 
Kommentteja tuon livenauhan nauhoitukseen / miksaukseen liittyvistä asioista otan mielelläni vastaan tässä ketjussa.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)