Aihe: Guns N`Roses: uusi albumi loppusuoralla
1 2 3 4 5 6 7
waihen84
18.04.2005 15:45:20 (muokattu 18.04.2005 15:59:30)
Onks tää se keikka kun axl vittuilee kaikille koko keikan ajan ja lopuks paukauttaa mikin paskaks lattiaan ja lähtee himaan ja slash on niin pirun päissään koko keikan että soittaa joka toisen nuotin päin persettä...
 
"July 2nd, 1991 - While the band played Riverport Performance Arts Centre, St. Louis, MI, Axl spotted someone in the crowd taking pictures. Security didn't respond to Axl's request to remove the person so he jumped into the crowd. When he returned to the stage he complained about the security ("Well, thanks to the lameass security, I'm going home") and left the stage. The rest of the band followed.
 
After this a riot broke out. GN'R wanted to continue the show, but they were advised not to. The band lost their equipment and Axl was charged for inciting a riot."
 
(www.heretodaygonetohell.com)
 
01. Intro / Perfect Crime
02. Mr. Brownstone
03. Live And Let Die
04. Dust N' Bones
05. You Could Be Mine
06. I Was Only Joking Intro / Patience
07. Double Talkin' Jive
08. November Rain
09. Welcome To The Jungle
10. Civil War
11. 14 Years
12. Band Introductions / Drum Solo
13. Guitar Solo / Godfather Theme
14. Rocket Queen - axl jumped to the crowd
 
nii, oli kuulemma ihan hyvä keikka muuten.
Dr. Muff
18.04.2005 16:44:16
Axl spotted someone in the crowd taking pictures. Security didn't respond to Axl's request to remove the person so he jumped into the crowd. When he returned to the stage he complained about the security ("Well, thanks to the lameass security, I'm going home") and left the stage. The rest of the band followed.
 
No eipä Axl paljoa antanut turvamiehille aikaa reagoidakkaan. Samaan hengenvetoon: "Security, take that guy and take that...(2sec)..I'll take myself, goddamit (Cartman)"
Tuumasta toiseen.
Drifter
18.04.2005 16:59:56
No eipä Axl paljoa antanut turvamiehille aikaa reagoidakkaan. Samaan hengenvetoon: "Security, take that guy and take that...(2sec)..I'll take myself, goddamit (Cartman)"
 
Toihan oli vaan viimeinen pisara. Koko keikan ajanhan joku paikallinen moottoripyöräjengi oli terrorisoinut muita faneja siinä bändin silmien alla, eikä konserttipaikan turvamiehet puutuneet asiaan mitenkään. Sitten kun yksi näistä jengiläisitä alkoi ottamaan valokuvia, niin Axl hyppäs lavalta sen kimppuun.
Dr. Muff
18.04.2005 17:23:24
Toihan oli vaan viimeinen pisara. Koko keikan ajanhan joku paikallinen moottoripyöräjengi oli terrorisoinut muita faneja siinä bändin silmien alla, eikä konserttipaikan turvamiehet puutuneet asiaan mitenkään. Sitten kun yksi näistä jengiläisitä alkoi ottamaan valokuvia, niin Axl hyppäs lavalta sen kimppuun.
 
No näitä juttuja on varmasti niin paljon kuin kertojiakin. En tiedä kun en ollut paikalla. Vähän näyttää siltä että kokolailla alusta asti Axl:in vanne oli hieman kireällä ja haki vain avointa konfliktia. Never the less, it's brilliant.
Tuumasta toiseen.
Jack_J
19.04.2005 23:16:12
No näitä juttuja on varmasti niin paljon kuin kertojiakin. En tiedä kun en ollut paikalla. Vähän näyttää siltä että kokolailla alusta asti Axl:in vanne oli hieman kireällä ja haki vain avointa konfliktia. Never the less, it's brilliant.
 
vois vähän päätellä elämää pitemmistä ehkä vähän vihamielisistä alkuspiikeistä ja taishan se suoraanki jolleki kaverille vittuilla. enivei, hauskaa katseltavaa. hyvän äänen pitää mikki kun ottaa kosketusta lavaan.
aikavaikea
20.04.2005 08:35:41
ohhoijaa... olenkin useamman vuoden jo toivonut että axl lopettaisi levyn teon. ei haluaisi suosikkibändinsä muuttuvan joksikin naurettavaksi showksi.
 
Dan McCafferty: We also got asked to sing the song (Love Hurts) in Axl Rose’s wedding. We were in Germany so we couldn’t do that. I think it was just as well because I think the song lasted longer than the wedding.
 
Jeb: Alx really likes Nazareth. I mean he really likes you guys – it’s kind of creepy, Dan. If he were not famous and rich then I might worry that Axl was a stalker.
 
Dan: laughter I just wish Axl would get it together. He is really a talented kid.
Woke up this morning, my dog was dead, Someone disliked him and shot him through the head. Woke up this morning, my cat had died, I know I'll miss her, sat down and cried. Came home this evening, my hog was gone...
duff666
20.04.2005 09:09:33
Slash kyl soittaa bongo rumpuja manowarissa...ja se on vakta.
 
Todista..
ihq bejbeh
Dr. Muff
20.04.2005 09:32:27 (muokattu 20.04.2005 14:46:15)
vois vähän päätellä elämää pitemmistä ehkä vähän vihamielisistä alkuspiikeistä ja taishan se suoraanki jolleki kaverille vittuilla. enivei, hauskaa katseltavaa. hyvän äänen pitää mikki kun ottaa kosketusta lavaan.
 
Mahtokohan se kaveri joka ojensi Axlille käyntikortin pahoittaa mielensä sen pikku ryöpytyksen jälkeen? Axl totesi kaverille: "What I'm supposed to do with it? Ha? I guess this was worth fuckin' interrupting me for? No, it wasn't, dude". In america we have this thing called "reilu meininki".
 
Heh. "Am I ignoring you? I Just like these guys company." "St.Luis, St.Luis..Let me tell you a little story.." Ihan huippuspiikkejä.
Tuumasta toiseen.
Drifter
20.04.2005 12:45:00
Mahtokohan se kaveri joka ojensi Axlille käyntikortin pahoittaa mielensä sen pikku ryöpytyksen jälkeen? Heh. "Am I ignoring you? I Just like these guys company." "St.Luis, St.Luis..Let me tell you a little story.." Ihan huippuspiikkejä.
 
Tuolta löytyy Rolling Stone lehden reportaasi kyseisestä mellakasta:
 
http://www.heretodaygonetohell.com/ … ticles/showarticle.php?articleid=59
maelstorm
21.04.2005 11:51:27 (muokattu 21.04.2005 11:51:48)
mulla on luottamusta ja uskoa uuteen gunnariin.
 
Axl on hullu perfektionismissaan ja visionääri, kaikki sen hiljaa bändin läheltäkin myöntävät, mutta moni tyyppi joka on lättyä kuullut on kehunut, siis sellaisetkin joilla ei ole omaa lehmää ojassa ja vaikka voisi helposti kuvitella, että enemmän famea ja respektiä olisi saanut chinese democracyn disautuksesta. Suosittelen perehtymään siihen tietoon mitä on julkisuudessa Axlin perfektionismista esim. UYI sessioissa, ja koko November Rain -iin liittynyt häsmäkkä.
 
Mun mielestä orkesterin "ydinjäsenistöä" on se akseli joka klaaraa niitä biisejä. Siksi mä ihmettelen ihan sikana tässäkin viestiketjussa esiintyvää aiheetonta Slash ylistystä ja väkinäistä "ilman slashia ei ole gunnareita" hitto, eihän GnR ollut kenenkään niiden alkup. tyyppienkään eka bändi, eikä slash juuri kyhäillyt niitä biisejä. Izzy Stradlin on nimi joka usein tässä yhteydessä kaivetaan esiin ja ihan syystä. Toisaalta, vaikka use your illusioneillakin on vielä paljon izzyn avustuksella rakennettuja kappaleita on minusta pöyristyttävää ajatella ettei illusionskaan olisi enää "aitoa gnrää" kun siinä ei izzy enää varsinaisesti mukana ollut, tai näin muistelin. Ja eikö ne pöllineet rumpalin tuolloin The Cultista, vai miten päin se meni? Eli superbändimeininkiä oli jo silloin mukana eikä mikään 'lahjakas jätkäporukka suoraan treenikämpältä' vaikka sellaista vaikutelmaa luotiin.
 
Musta Slash ei ollut musiikillisesti tärkeä orkesterille vaikka välillä kauniita sooloja soittikin, pikemminkin sellainen maskottimainen reppana ;)
 
Lisäksi on aiheellista puolustaa uuden GnR'n jäsenistöä, ihan turhaa fläkkiä saavat teiltäkin. Hyviä, Axlin 'käsin valitsemia' mielenkiintoisia ammattisoittajia.
the Mystic may release maelstorms of fire, delete freewill, enter the land of the Spirit, or even stop time.
aikavaikea
21.04.2005 11:57:23
Axl on hullu perfektionismissaan ja visionääri, kaikki sen hiljaa bändin läheltäkin myöntävät...
 
Niinpä. Mutta kun maailma ei kestä kuin yhden Roger Watersin kerrallaan (ei, en ole itse keksinyt tuota).
Kylmää, niin kylmää, on aivoilla kylmää. Ja jääkarhun päässä on jääkarhun suu.
Explorer
21.04.2005 13:03:58
Illusioneissa soittaa Izzy ja niissä on monta hänen tekemää biisiä. Izzy lähti vasta illusioneiden julkaisemisen jälkeen.
 
Izzyhän oli jonkin aikaa Illusion-kiertueellakin mukana ennenkuin lähti. Izzyn soitto on kyllä pilattu levyillä, koska Slashin kitara on miksattu niin lujalle ettei Izzyä enää paljon kuulu.
 
edit: vaikka ellen ihan väärin muista, joissakin illusionin biiseissä on vielä Adlerin soittama rumpuraita.... tästä en ny 100% varma ole
 
Civil War, kakkoslevyn eka biisi on se yksi ja ainoa jossa soittaa Adler.
Trust me, I know what I'm doing.
nahkalipsi
21.04.2005 13:11:43
haaa, muistin vielä ton biisinki sitten oikein, en vaan uskaltanu kirjottaa ;) Hyvä kun täsmensit.
 
Joo eikös se Izzy lähtenyt vielä just kun olivat kuvaamassa Don't Cry:tä? kaveri ei tullukkaa paikalle vaan pisti pillit pussiin. Tästä muistuttaa vielä videossa vilahtava plakaatti jossa lukee "where's izzy?"
roses are red, violets are blue, all my base are belong to you
Soma city ward
21.04.2005 14:00:43
Musta Slash ei ollut musiikillisesti tärkeä orkesterille vaikka välillä kauniita sooloja soittikin, pikemminkin sellainen maskottimainen reppana ;)
 
Lisäksi on aiheellista puolustaa uuden GnR'n jäsenistöä, ihan turhaa fläkkiä saavat teiltäkin. Hyviä, Axlin 'käsin valitsemia' mielenkiintoisia ammattisoittajia.

 
Vähintäänkin mielenkiintoisia mielipiteitä. Ne uudet soittajat eivät sovi bändiin soitto- tai imagomielessä. Buckethead pukeutuu keltaiseen sadetakkiin ja ämpäriin ja raiskaa Slashin soolot mm. Tappingillä. Sitte se yks kitaristi näyttää kans vähintääkin ihmeelliseltä. Se jonka pää on jotenkin puolikaljuksi leikattu. Muut jäsenet voi ulkonäön puolesta kestää, mutta rumpalin soittoa voi kyllä moittia ... On niitä parempia muusikoitakin kyllä luultu.
BTW ne Slashin soolot on kyllä erittäin oleellinen osa Gunnareiden biiseissä. Eihän November rain taikka Sweet child ois mitään ilman niitä loistavia sooloja.
Ilo ilman viinaa on teeskentelyä
Jussi Guitar
21.04.2005 14:12:46
Mutta Axlhän se biisintekijä silloin oli, joten miten sitä tietää minkälaista matskua tältäkin levyltä tulee: parhaassa tapauksessa paukkuu ja kunnolla. Sanoisinko näin, että en odota mitään tältä levyltä, mutta naiivisti toivon kunnon ylläriä (toivossa on hyvä elää).
 
Ne hittibiisit oli muuten Izzyn kynästä pääsääntöisesti ja slashin riffeillä varustettuja, Axl teki toki joitakin sanoituksia ja Illusion levyjen inhotus biisit muka kokonaan, joissa niissäkin on parasta antia bändin soitto ei Axlin laulu tai biisi itsessään.
 
Montax biisiä GnR muuten on saanu valmiiksi Izzyn eroamisen jälkeen,,, coveri levyn, coveri biisin sountrackille ja pari paskaa konevetoa joihinkin b-luokan action-leffoihin.
 
Mä en henkilökohtaisesti usko että toi levy koskaan ilmestyy, ihan vaan jo sen takia et V.R. menesty niin hyvin ja sen takia Axlin pää ei kestä paineita.
PELIMIES SOITTAA VAIKKA OVIKELLOLLA RITARIÄSSÄN TUNNARIN NIIN ETTÄ SE SWENGAA JA SAUNDAA.
Explorer
21.04.2005 14:17:58
Ne hittibiisit oli muuten Izzyn kynästä pääsääntöisesti ja slashin riffeillä varustettuja, Axl teki toki joitakin sanoituksia ja Illusion levyjen inhotus biisit muka kokonaan, joissa niissäkin on parasta antia bändin soitto ei Axlin laulu tai biisi itsessään.
 
Eikä pidä unohtaa Duffia.
 
Montax biisiä GnR muuten on saanu valmiiksi Izzyn eroamisen jälkeen,,, coveri levyn, coveri biisin sountrackille ja pari paskaa konevetoa joihinkin b-luokan action-leffoihin.
 
Ja sitten sillä pellekokoonpanolla jotain räpellyksiä joita niillä harvoilla keikoilla veivasivat. Ihmettelen miten kukaan voi enää edes luulla että Axl's Posers julkaisisi jotain kuunneltavaa musiikkia, kun 14 vuoteen ei ole ilmestynyt yhtään mitään.
 
Mä en henkilökohtaisesti usko että toi levy koskaan ilmestyy, ihan vaan jo sen takia et V.R. menesty niin hyvin ja sen takia Axlin pää ei kestä paineita.
 
Komppaan.
Trust me, I know what I'm doing.
Jussi Guitar
21.04.2005 14:24:40 (muokattu 21.04.2005 14:26:44)
Eikä pidä unohtaa Duffia.
 
Joo en unohda Duffia enkä oikeestaan juuri niitä muitakaan.
GnR:n jälkeen on tapahtunu seuraavaa.
 
-Duffilta ainakin yksi soololevy ja pari bändilevyä missä on sen biisejä mm. Velvet Revolver.
 
-Izzyltä ainakin neljä levyä joissa kaikki on sen omia biisejä.
 
-Slashilta kax snakepit levyä, sountrack biisejä, vierailuja lukuisilla levyillä sekä Velvet Revolver.
 
-Gilbyltä ainaki kax levyä ja jotain bändilevyjä joista löytyy sen biisejä.
 
-Sorum soitti taas Cultis ja sen nimi vilahtelee biisintekijä listoissa.
 
-Steven on soittanu joillakin bändilevyillä.
 
Ja kaikki noi on tehny ihan vitusti keikkoja kokoajan.
 
sitten se kuuluisa kysymys mitä vittua on tehny Axl????
PELIMIES SOITTAA VAIKKA OVIKELLOLLA RITARIÄSSÄN TUNNARIN NIIN ETTÄ SE SWENGAA JA SAUNDAA.
Drifter
21.04.2005 14:31:04
Niinpä. Mutta kun maailma ei kestä kuin yhden Roger Watersin kerrallaan (ei, en ole itse keksinyt tuota).
 
Miksei kestä? Kyllä minä ainakin kestän...
 
Mitä tulee vanhan bändin biisinkirjoitukseen niin Axl oli kyllä ihan mukana säveltämässä sitä musiikkiakin niissä kovimmisa hittibiiseissä ja sanoituksista teki suurimman osan. Useinhan biisinkirjoitukseen osallistui koko bändi (ehkä rumpaleita lukuunottamatta) ja sama juttu on kuulemma uudenkin bändin kanssa.
 
Odotan Chinese Democracyltä paljon, sen verran ylistäviä kommentteja siitä on kuulunut vuosien saatossa. Lisäksi mukana on todella taitavia muusikkoja, jotka ainakin omasta mielestäni sopivat aivan hyvin uuteen Guns N' Rosesiin. Jos jotain ei uusien kavereiden imago miellytä, niin sille ei voi mitään. Itseäni kiinnostaa kuitenkin enemmän se tuotetun musiikin taso, kuin se miten bändin kitaristi pukeutuu.
Explorer
21.04.2005 14:39:12
Odotan Chinese Democracyltä paljon, sen verran ylistäviä kommentteja siitä on kuulunut vuosien saatossa.
 
Onko se sitten joskus vuosia sitten julkaistu jollekin suljetulle yleisölle, jolta niitä ylistäviä kommentteja on kuulunut? :)
 
Aika turhaa on ylistää jotain jota ei ole olemassa. Itseäni kyllä kiinnostaa levy kuulla JOS se joskus julkaistaan, mutta en todellakaan odota sen olevan musiikillisesti kiinnostava.
Trust me, I know what I'm doing.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)