Aihe: laulun nauhoitus "kamat"..??
1
madstop
20.04.2005 02:35:04
demoa ollaan tekemässä kotistudiossa ja kaikki alkaakin jo olemaan kunnossa ja kuulostaa hyvältä paitsi laulu.!
mitä tarviin että saan laulut nauhalla kuulostaan "hyvältä"(nyt ei syytetä laulajaa).? tähän asti laulussa ei ole ollu behringerin eurorackmikseriä kummempaa etusta ja mikkinä on ollu shure sm58.. ja tommosen EDIROL FA-101 kautta koneelle (kannettava).
onko näin että tarviin jonkun kunnon etuasteen laululle ja hyvän mikin..? ja vielä jotain muuta..? ehdottakaa viisaat jotain settiä.

vaihtoehto 1. < 300€
vaihtoehto 2. < 500€
 
vaihtoehdot vaan siksi ku en tiedä missä hinnoissa oikein liikutaan.
Daunt
20.04.2005 09:08:13
Dauntless -Death/Thrash Metal-
dewil
20.04.2005 10:32:42
 
 
Riippuu niin paljon musa ja laulutyylistä, että mikä on hyvä soundi missäkin. Mut isokalvoinen kondensaattori mikki on monesti hyvä valinta. Toinen joka erottaa demon "oikeasta" äänitteestä on oikeanlainen kompressointi. Jos et ole ennen juurikaan kompressoinut, niin suosittelen jotain mallia, jossa on "overeasy"
nappula joka automatisoi kriittisimmät parametrit.
 
Ja laitteitahan saa myös vuokrattua. Niin ei tarvitse aina ostaa halvinta välttävää.
Don´t Clone The Beat. Own The Beat.
Pitkavirta
20.04.2005 14:58:24
ja hyvän mikin..?
 
TSM MT87:lla ollaan saatu parasta jälkeä mun laulujen kanssa. Hintakaan ei oo paha, 85e. Suosittelen testiä, jos siihen on mahdollisuutta.
the 666 club #1
"Maailma on vapaa maa." -Galder
Käy haukkumassa Velven uusi biisi demostudiossa!
madstop
21.04.2005 11:34:27
kumpiikohan noista mikeistä kannattakisi ostaa, the t.bone SCT800 vai Røde NT-1A..? jossain ketjussa sanottiin että tuo röde muuttaisi äänä ns. metallisemmaksi.. onko muilla sellasia kokemuksia? mtäs sanottava tuos t.bonesta on? tuota rödeä olen miettinyt koska monet ovat sitä kehuneet, mutta sitten se metallisuus.. onkohan se kuinka selvä muutos.paras ois kun näitä pystyisi itte testaan mutta kun siihen ei ole mahdollisuutta..! noista etusista tuo m-audio houkuttelis enemmän.. onko muita varteen otettavia vaihtoehtoja tuossa hintaluokassa.?
BenGlenton
21.04.2005 18:44:59
uusimmassa SUE-lehdessä on noita mikkejä vertailtu. Suosittelen mahdollisuuksien mukaan lukemaan artikkelin.
www.supremecourtband.fi
TmuKoo
21.04.2005 20:30:28
 
 
Itsellä oli vähän aikaa tuo nt1-a. Sain käytettynä sitten nt1000 samaan hintaan, joten myin nt1-a:n pois. On neutraalimpi. Nt1a:ssa oli pieni "metallinen" lisämauste. Kitaroissa tuo jossain tilanteissa oli ihan plussaa. Alapäätä tuli liikoja miesäänissä ja kitaroissa, naisäänellä toimi parhaiten. Tuntui myös että nt1-a otti ehkä huonesoundia enempi soundiin mukaan? Mutta ei se huono ollut, mutta kannattaa miettiä myös tuota nt1000:sta.
"...if you could only live my life, you could see the difference..."
Mikael
21.04.2005 22:19:00 (muokattu 21.04.2005 22:21:34)
 
 
Juzzu: "Vire on vain suositus, ei pakko."
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)