Aihe: Hanoi Rocks-jossittelua
1 2 3 4 513 14 15 16 17 18 19 20 21
Distortion
21.03.2005 16:25:46
Uskoisin että Hanoista olisi seuraavan levyn myötä tullut erittäin suosittu. (Jos vaan seuraava lätty olisi ollut Two Steps From The Moven tasosta materiaalia.)
Niinkuin Andy kirjassaan sanoo; Hanoin olisi voinut pelastaa vaikka puolen vuoden tauko Razzlen kuoleman jälkeen.
Manageriporras heitti vissiin Hanoita heti kiertueelle sen jälkeen.
Nyky-Hanoi iskee kovaa, uusin levy on tarkoitus ostaa.
Livenä kun vielä näkisi niin...
Sliv
22.03.2005 14:02:26
Sivut ovatkin kuulemma
 
www.hanoirocks.info
 
aukeavat kuulemma parinpäivän aikana.
 
ainoa mielenkiintoinen irto info on se, että sivut näyttäisi olevan David Krebsin omistuksessa... tai no ainakin nimissä. niin krebs on se manageri New Yorkista.
Hargon
22.03.2005 17:08:27
On ne aika epeleitä..miehet vaihtuu, nettisivut vaihtuu, mutta uran paras levy taitaa olla tulossa, sikäli kun se nyt sitten loppukuusta julkaistaan. Kyllä kai siihenkin vielä jotain säätämistä ilmaantuu.
M-Juhana
25.03.2005 14:26:39 (muokattu 25.03.2005 15:30:11)
 
 
http://www.hanoirocks.info/#
 
Näkys olevan eloa tullut tonne....klippejä uudelta levyltä........
 
Olikin yleisellä jo hypetetty...............
NO REMORSE ! -Lemmy- Ärlä # 008
Malakias
26.03.2005 08:35:55
...että pitää ostella Suomesta kitaroita ja kanittaa ne tunnin päästä, ja vaihtaa Epiphoneihin Gibsonin logoja?
 
Heh,tuohan osoittaa luovaa ajattelua ja loistavaa liikemiesvaistoa. Miksei Andy osallistunut surullisenkuuluisaan Diili-ohjelmaan?
Jossain haastattelussa Andy perusteli kitaroiden kanittamista sillä,että hän matkustelee niin paljon,että panttilainaamossa kitarat ovat turvassa lukkojen takana ja siellä on soittimille sopiva lämpötila ja ilmankosteus. Kyllä näin varmaankin on...
It's Never too Loud
Hööki
26.03.2005 10:12:32 (muokattu 21.07.2005 00:41:45)
zzzzzzzzzz
No pilluhan se on aina mielessä, mutta hypätään nyt ensin!
aikavaikea
31.03.2005 10:25:10
Nyt on saatavana todella edullisesti koko alkupään tuotanto. Itse just tilasin Stupido Shopista hintaan 22,90 tämän kuuden (6) cd:n pläjäyksen. http://www.edel.fi/album/albumShow. … 51fa684-b957-4c0b-a18d-2c2f441c8ef3
Well I Like Birds.
Sliv
07.04.2005 15:34:35
Hanoi Rocks – Stockmann shakes!
 
Uuden albuminsa ”Another Hostile Takeover” maaliskuun viimeisenä päivänä julkaissut Hanoi Rocks juhlistaa uutta albumiaan ilmaisella showcasella lähimmille ystävilleen Stockmannin Helsingin tavaratalossa perjantaina 15.4. kello 17.00 alkaen. Esiintymispaikkana on legendaarisen Stockan kellon yläpuolinen aurinkolippa!
 
”Ääntä pitää olla niin paljon, että työnteko häiriytyy Helsingin eteläkärjestä Taka-Töölöön ja Pohjoisrannasta Länsisatamaan” ilmoittaa vokalisti Michael Monroe ja jatkaa: ”Aleksanterinkatu ja Mannerheimintie pitää ruuhkauttaa!”
 
Showcase järjestetään yhdessä tavaratalon kanssa ja luvassa on noin 20 minuuttia kappaleita Hanoi Rocksin uudelta albumilta. Esiintymisen jälkeen Michael Monroe, Andy McCoy ja rumpali Lacu samoin kuin uudet jäsenet, kitaristi Conny Bloom ja basisti A.C. signeeraavat albumeitaan Stockmannin levyosastolla Basementissa.
Suoraan gonzoilun historian kärkikymmenikköön kipuava showcase oli Stockmannin idea jota kommentoivat seuraavasti:
 
"Stockmann halusi kehittää jotain ennen näkemätöntä Hanoi Rocksin kanssa, joka on yksi kaikkien aikojen menestyksekkäimpiä ja kansainvälisesti tunnetuimpia rockbändejä Suomen historiassa.
Ajatus keikkapaikasta jalostui ja pystyimme tarjoamaan paikkaa jota kukaan ei ole aikaisemmin käyttänyt ja joka on varmasti Suomen näkyvin ja tunnetuin paikka.
 
Tavataan kellon alla!"
 
Siltä varalta, että kaikki eivät mahdu esiintymisen jälkeen Basementiin, jossa bändi jakaa nimmareita, tarjoaa Hanoi Rocks kaikille paikalle saapuville mahdollisuuden osallistua kilpailuun, jossa on jaossa signeerattuja ”Another Hostile Takeover” –albumeita ja muuta Hanoi Rocks –tavaraa. Yhtyeen kotisivuilla www.hanoirocks.info järjestetään valokuvakilpailu, jossa kymmenen parasta/hauskinta/vaikuttavinta otosta tilanteesta palkitaan. Kuvat pyydetään lähettämään osoitteella photos@hanoirocks.info yhteystietojen kera ja voittajien nimet julkistetaan Hanoi Rocksin sivuilla seuraavalla viikolla.
 
Hanoi Rocks kutsuu lämpimästi kaikki kaupungissa 15.4. liikkuvat ihmiset Kolmen Sepän aukiolle kello 17.00 alkaen! Kerrankin keskustassa kuulee muutakin kuin raitiovaunujen kirskuntaa!
aikavaikea
13.04.2005 11:39:15
Pitkä lainaus Rumban nettisivuilta, olkaa hyvät (en osannut linkittää, joten pastesin).
 
Hanoi Rocks puliveivarien pyörityksessä
 
Yhtyeen edellinen manageritoimisto jätti jälkeensä armottomat sotkut
 
Rumban keskustelupalstalla naureskeltiin jokin aika sitten, kuinka Hanoi Rocksin nettisivut oli suljettu maksamattomien laskujen takia. Se oli vain osa sotkua, jonka yhtyeen edellinen manageritoimisto jätti jälkeensä.
 
"Meillä ei ollut managementia, vaan damagement", Monroe naurahtaa.
 
Hanoi Rocksin uudella Another Hostile Takeover -albumilla on biisi nimeltä Hurt, jossa Michael Monroe kertoo kokemuksistaan muun muassa näin: "Music has no business in the music business / it hurts / Some managers and lawyers really screwed up my career / it still hurts".
 
Tilannetta kuvaa hyvin se, että Monroella ja McCoylla ei ollut mitään sananvaltaa heidän "asioidenhoitajiensa" firmassa.
 
"Se oli pahempaa kuin Spinal Tap. Varmaan parikymmentä ihmistä Helsingissä väitti manageroivansa Hanoi Rocksia."
 
Monroen mukaan Hanoin managerointi pääsi muutama vuosi sitten epämääräisiin käsiin, koska hän eli itse vaikeita aikoja edellisen vaimonsa poismenon takia.
 
"Viimeinen asia, jonka olisin silloin halunnut tehdä, olisi ollut mennä jonnekin bisnesneuvotteluihin. Olin muutaman vuoden pihalla kaikesta. Kun sain elämänhaluni takaisin ja katsoin ympärilleni, huomasin että bändin asiat oli hoidettu päin vittua."
 
Hanoi-laulaja vakuuttaa pystyvänsä todistamaan, että "muutama sata tuhatta" hänelle kuuluvaa euroa on muiden taskuissa. Hän ei silti halua lähteä mihinkään julkiseen loanheittoon.
 
"Ne kundit valehtelee niin paljon kuin haluaa. Niitä vain kuunnellaan enemmän kuin mua, koska niillä on puvut ja kravatit, ja mä oon joku Mike Monroe. Jos ja kun me mennään oikeuteen, oon varma siitä, että me voitetaan."
 
Nykyisin Hanoi Rocksin managerina toimii amerikkalainen David Krebs. Monroen mukaan hän oli vain ihmetellyt, että eikö Suomen pitäisi olla maailman toiseksi vähiten korruptoitunut maa.
 
"Hän ei ollut kuullut ikinä mitään vastaavaa", Monroe sanoo.
 
"David sanoi kyllä sitäkin, että hän ei ollut ikinä nähnyt mitään vastaavaa kuin Andy ja Angela. Hän sentään manageroi Steven Tyleria ensimmäiset seitsemän vuotta ja näki sinä aikana kaiken mahdollisen."
 
Lue uusimmasta Rumbasta muun muassa siitä, kuinka Hanoi Rocks päätyi ottamaan kokoonpanoonsa Popedan kitaristin!
 
www.hanoirocks.info
Well I Like Birds.
aikavaikea
13.04.2005 12:04:36
Jäi kyllä vähän paskainen maku suuhun tuosta Rumban jutusta...
 
Ihan totta kyllä tuo. Hieman haavi auki minäkin tuota luin. Mike kun yleensä ei ole ollut se pahin pashanjauhaja.
Well I Like Birds.
gogo
13.04.2005 12:53:45
Niinpä, ei voi käsittää turhaa skeidan jauhamista ex-bändikavereista. Varsinkaan kun eivät käsittääkseni edes missään riidoissa eronneet.
 
Eikä siinä Costin lookissa mun mielestä mitään vikaa ollut, ja kyllä Andy ja Mike saa olla helvetin kiitollisia että saivat tuon tason soittajan kakkoskitaraan katselemaan sitä ajoittaista säätämistä.
oksettaa.
jackcrow
13.04.2005 13:55:03
huomasin eilen mielenkiintoisen hanoi rocks cdBOXin jossa on KAIKKI levyt 81-85, eli oisko siinä ollut 5 levyä + live. Hintaa oli vain 29 euroa.
 
Onko kukaan törmännyt tähän, onko boxin sisällä mitään erikoista & onko kannet mistään kotoisin???
aikavaikea
13.04.2005 13:57:12 (muokattu 13.04.2005 13:59:00)
huomasin eilen mielenkiintoisen hanoi rocks cdBOXin jossa on KAIKKI levyt 81-85, eli oisko siinä ollut 5 levyä + live. Hintaa oli vain 29 euroa.
 
Onko kukaan törmännyt tähän, onko boxin sisällä mitään erikoista & onko kannet mistään kotoisin???

 
Kelaapa tätä sivua hiukan ylös...
 
EDIT: Sisältää juuri tuon mitä otaksuit. Ovat pahviboxissa pahvikansissa (vinyl replica) ja mukana booklet, jossa historiikkia ym.
Well I Like Birds.
KTR
13.04.2005 13:59:51
huomasin eilen mielenkiintoisen hanoi rocks cdBOXin jossa on KAIKKI levyt 81-85, eli oisko siinä ollut 5 levyä + live. Hintaa oli vain 29 euroa.
 
Onko kukaan törmännyt tähän, onko boxin sisällä mitään erikoista & onko kannet mistään kotoisin???

 
No mulla on toi. Sisällä on levyt semmosissa pahvikuorissa, joissa on ne levynkannet ja takapuolella biisien nimet. Vähän kuin pikkuisia LP-kiekkoja. Kansilehtisessä on ihan mukavasti mun mielestä kuveja ja semmonen ympäripyöreästi kerrottu yhtyeen tarina. Levyjen soundit ei vastaa noita yksittäisiä remasteroituja levyjä. Ainakaan Back to the Mystery Cityn ja Two Steps from the Moven kohdilta, kun mulla on niistä muutenkin ne yksittäiset remasterit.
Mut mä oon ollu ihan tyytyävinen tuohon boxiin. Ei jaksa valittaa kun saa nuo vanhat lätyt kaikki kerralla ja säästääpi rahaa.
Marlowe
13.04.2005 17:55:19
Jäi kyllä vähän paskainen maku suuhun tuosta Rumban jutusta, kun Mike lähtee haukkumaan entisiä jäseniä Timpaa ja Costelloa. Timpa oli kuulemma bändin huonoin soittaja, huono taustalaulaja, ja bile-eläin vaikka äijällä on perhe kotona. Costello oli kuulemma naurettava, koska koitti olla glam. Ehkä näin on, mutta aika turhaan tuollainen loanheitto.
 
Joo, tähän minäkin kiinnitin huomiota. Aika typerää tuollainen. Herra Monroena en viitsisi mennä puhumaan yhtään mitään glam-naurettavuudesta (anteeksi kauheasti, mutta minusta tyyppi on aina ollut enemmän huvittava kuin katu-uskottava rokkari) tai bändikavereiden bilettämisestä (kovin keskiluokkaistunut ja -ikäistynyt kommentti).
 
Lisäksi "kuinka niin syönyt sanani, eihän tätä voi pitää Hanoi Rocksin comebackina"- tyyppiset kommentit tökkivät pikkuisen, mutta kaipa katu-uskottavuutta täytyy pitää yllä jollakin tavalla, etenkin kun joku Stockmannilla soitettu keikka kun ei sitä varsinaisesti lisääkään...
 
Ja kyllä, minusta Hanoi Rocks on ollut parhaimmillaankin vain keskinkertainen yhtye (tosin parempi kuin näissä keskusteluissa aina esille nousevat Mötikät, mutta siihen ei nyt kamalasti tarvitakaan).
The unhappiest people I know, romantically speaking, are the ones who like pop music the most. (Nick Hornby)
...And Justice For All
13.04.2005 18:02:40
Joo, tähän minäkin kiinnitin huomiota. Aika typerää tuollainen. Herra Monroena en viitsisi mennä puhumaan yhtään mitään glam-naurettavuudesta (anteeksi kauheasti, mutta minusta tyyppi on aina ollut enemmän huvittava kuin katu-uskottava rokkari) tai bändikavereiden bilettämisestä (kovin keskiluokkaistunut ja -ikäistynyt kommentti). .
 
Monroe osoittaa ajoittaisen kusipäisyytensä juuri tollain.
Itehän se on ihme glam-pelle joten turha jotain Costelloo haukkua. Tyhmännäkönen se itse on.
Copyright ...And Justice For All. All Rights Reserved.
Jormaz
14.04.2005 02:00:26
Monroe osoittaa ajoittaisen kusipäisyytensä juuri tollain.
Itehän se on ihme glam-pelle joten turha jotain Costelloo haukkua. Tyhmännäkönen se itse on.

 
"Norma Jean with a dick"
In Goth We Trust!
The 666 Club #4 Mactep - Love Metalia Neuvostoliitosta
sirdickyj
14.04.2005 15:04:29 (muokattu 14.04.2005 15:06:22)
Jäi kyllä vähän paskainen maku suuhun tuosta Rumban jutusta, kun Mike lähtee haukkumaan entisiä jäseniä Timpaa ja Costelloa. Timpa oli kuulemma bändin huonoin soittaja, huono taustalaulaja, ja bile-eläin vaikka äijällä on perhe kotona. Costello oli kuulemma naurettava, koska koitti olla glam. Ehkä näin on, mutta aika turhaan tuollainen loanheitto.
 
Aivan sama varmaan esim. jollekkin Costellolle, mitä vauhti-ukko siitä jauhaa. Costello on äijä, jonka (ajoittaisesta tyylitajun vakavasta pettämisestä huolimatta) ainakin meitsi rankkaa huomattavasti pätevämmäksi musiikin ammattilaiseksi kuin Mike Monroen.
 
Ja kyllähän Andy Mc Coy on oikeasti lähes minkä hyvänsä bändin huonoin soittaja.
 
Nikki Sixxin sanoin; "You can`t be a has been, if you never was." Hanoi Rocks ei ollut ikinä yhtään mitään missään Jenkeissä, kuten väittävät olleensa. Michael Monroa yksinään oli hiukan enemmän. Tämä asia ei meikäläistä liiemmin liikuttaisi, ellei esim. HIM;iä arvosteltaisi sieltä leiristä aika ankaralla kädellä aina välillä.
WHAT IS UNDERSTOOD NEED NOT BE DISCUSSED
Desmond Jones
14.04.2005 16:30:20
Costello on äijä, jonka (ajoittaisesta tyylitajun vakavasta pettämisestä huolimatta) ainakin meitsi rankkaa huomattavasti pätevämmäksi musiikin ammattilaiseksi kuin Mike Monroen.
 
Ja kyllähän Andy Mc Coy on oikeasti lähes minkä hyvänsä bändin huonoin soittaja.

 
Hyvä, että rankkaat Costellon korkeammalle. En haluiskaan, että Hanoi Rocksin tyyppejä alettais pitämään "pätevinä musiikin ammattilaisina". Ei sovi kuvaan, eikä Costello ikinä sopinu Hanoihin sitten yhtään ja muistan vieläki miten vitutti ku Popedaa alettiin sekottaa Hanoihin.
 
Enkä kyllä oikeen tajua tota, että sanot Andyä bändin huonoimmaks soittajaks. Olis Hanoi Rocks aika munaton, jos siel Andyn tilalla olis vaikka joku "tiukka ammattilainen" Popedasta.
 
Huomenna näkee Conny Bloominki sitte. Vaikuttaa ihan hyvältä tyypiltä. Vieläku sais Gypin ja Samin takas Hanoihin.
Don't try to get a ride in my cadillac. You don't look good enough for that.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)