Aihe: Basso plugari?
1
Loopis
12.04.2005 18:48:27
Eli tarvis semmosen plugarin jolla pystyis esim kitaralla soittaa bassot demolle. Mulla on SX2 koneessa ja omaksi iloksi demotan biisejä mutta kun ei ole bassoa täällä niin löytyiskö plugaria jolla pystyis esim skitalla hoitaa demolle bassokitaran?
 
Kiitos.
Timo JM
12.04.2005 23:16:15
 
 
Musta skitalla voi tehdä erittäin käyttökelpoisia bassoja. Itse kokeilin demomielessä aivan pikaisesti ja yllätyin positiivisesti. Biisi on tämän sivun ylimmäisenä: http://www.mikseri.net/divari
 
Olen aivan varma, että kun sopiva kitara/mikki/prosessointi yhdistelmä löytyy ei oikealle bassolle ole edes tarvetta. Tuo demon basso on tehty Stratolla erittäin hätäisesti soundin jalostamiseen liiemmin paneutumatta.
...siis mun mielestä.
Mohla
12.04.2005 23:19:51 (muokattu 12.04.2005 23:20:46)
 
 
Joo, no soundi saattaa olla oikein hyvä, mutta itse olen joskus kokenut pieneksi ongelmaksi sen, että kitaralla ei saa samanlaista tatsia kuin oikealla bassolla. Etenkin siis jos on tottunut bassoilemaan sormilla.
Riippuu siis tapauksesta. Johonkin biisiin johon ei tarvitse erikoisempaa bassoa tehdä, ja plekulla soitettu sopii, niin sehän on oikein hyvä.
Kova ruumiillinen työ ei ole koskaan tappanut ketään - mutta miksi ottaa riski?
-Charlie McCharty
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)