Aihe: Piirrustukset bassoon?
1
Prak
11.04.2005 20:13:59
 
 
Tarkoituksena oilisi marssia kitaranrakennuskurssille jossain vaiheessa ja suunnitelmissa olisi rakentaa jonkin asteen basso.. hakusessa olisivat siis piirrustukset netistä. Kiikarissa olisivat jatsarin piirrustukset, mutta myös muut bassot, kuten Warwickit kiinnostavat.
On se.
poppamies
11.04.2005 20:43:55
 
 
Myytävänä 300W Fenderin nuppi!
Trebla
11.04.2005 20:44:50 (muokattu 11.04.2005 20:46:56)
Mars mars kirjastoon. Ainakin Tampereella on JazzBasson ja Precisionin piirustukset.
 
Soitinrakentajiltakin voi kysellä. Soitinrakentajat Amf (vaimikäsenytoli) taisi ainakin myydä piirustuksia.
 
Tai sitten ihan päissään kehittelee oman mallin. Hieman vaan suorittaa "teollisuusvakoilua" kaupan bassojen suhteen.
 
EDIT: Poppamies pistikin jo linkin.
"Before you play two notes learn how to play one note - and don't play one note unless you've got a reason to play it." - Mark Hollis (1998)
spyykko
11.04.2005 21:52:45
 
 
piirrustukset netistä.
 
Ainoat beissien kuvat mitä mulle on tullut netissä vastaan ovat projectguitar.comin advanced - osastolla olevat presari ja joku custom -basso ja mimf-foorumin download osiolla oleva warwickin ja spectorin risteytys. Bassojen kuvia liikkuu paljon vähemmän kuin kitaroiden (joita niitäkään ei kunnollisia ole kyllä kovin montaa vastaan tullut).
 
Suosittelen siis minäkin tutustumaan internetin ulkopuoliseen tarjontaan.
Ite olis taas tarvinnu tehdä
poppamies
12.04.2005 21:28:13
 
 
Yksi vaihtoehto on ottaa basso ja piirtää ääriviivat paperille...
 
Tällä periaatteella muta toki vähän hienostuneemmin on Leppävirran piirrustukset tehty muistini mukaan.
Olen itse tehnyt EB-0 piirrustukset vanha 60-luvun Gibson mallina. Mielenkiintoinen homma sinänsä sellainenkin.
Myytävänä 300W Fenderin nuppi!
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)