Aihe: Eka basso!semmone alle 250€!
1 2
karkkka
25.03.2003 16:28:12
Ostajana kyllä. Munsta on kiva räpläillä ja kenties myös ostaa romuja kaupoista. Tosin käytettyjä.
 
Niinpä! Itsekin joskus yllätyn positiivisesti käytettyjen kohdalla. Uusien hinnat kyllä ovat jotain ihmeellistä.
 
Katteet lienevät pienentyneet takavuosien liiallisuuksista, paitsi eräillä.
 
Katteet, katteet.... sehän se on musiikkikauppiaan leipä. Onhan se itsestään selvää, ettei suomessa päästä ns. tukkureiden volyymeihin. Miksei ostaa suoraan "tukkurilta", jos siihen on luotu mahdollisuus?
(Ja sitten joku nimeltämainitsematon helsinkiläinen yritys keulii: Kari Tapiokin ostaa meiltä, yeah right)
 
OK! Ei tukemisesta kukaan ole puhunut, mutta ajattele asiaa kauppiaan kannalta, jos jaksat. Teini (tahi muu) tulee kauppaan tuntikausiksi testailemaan ja kysyy lopuksi jo esittämäni kysymyksen. Mahdollisesti vaatii jopa myymään ns. T-hinnalla. Ei paljon naurata.
 
Olen ajatellut asiaa kauppiaan kannalta, myös kuluttajan. Muualtakin kuin musiikkipuolelta. Tietänet varmasti mitä tarkoitan. Jos kauppias lätkäisee tuotteelle (nyt ei kyse mistään pikkutilpehööristä kuten hihnat, piuhat, kielet, tms.) 35-40%, parhaassa tapauksessa lähes 70% katteet, saa se ainakin minut ohittamaan kyseisen puulaakin (ja olen ohittanut). Hinnanalennus tuo kompensoivan volyymin.
 
Lukeudun varmasti kategoriaan (tahi muu), erotuksella, etten jumiudu liikkeeseen vinguttamaan tuntikausiksi, enkä todellakaan tuo julki tarkoitusperiäni. Kohtalaisen/hyvän soittimen erottaa aika nopeasti. Ei, ei kauppiasta varmasti naurata. Kelpo kauppias varmasti seuraa markkinoita, eikä tuputa hintojensa perusteeksi hyvää palvelua (Toki hyvää ja asiantuntevaa palvelua on aina hauska saada, mutta ei nyt ihan järjettömään hintaan).
Sisäänostohinnat ovat käsittääkseni kaikille jokseenkin yhteneväiset.
Toki joku saksalainen yritys saattaa saada jonkinlaista "alea" tilatessaan tehtaalta 5000 soitinta, kuin peräseinäjokelainen yritys tilatessaan 2 soitinta.
 
Loppuyhteenvetona todettakoon tuosta ensibassoksi suosittelemastani Yamaha RBX270 kapineesta, että Thomannilla se 279eskobaria ja halvin mahdollinen suomesta löytämäni hinta uudelle samanlaiselle 350€. Erotuksella saa sitten sen paskan Combon.
 
Alkaa mennä jo ohi topicin, joten lopetan itsekin täältä tähän.
L.Ruoska
26.03.2003 13:22:11
 
 

Nerokasta! Käyt paikallisessa musakaupassa testaamassa vehkeet ja ostat sitten postitse Thomannilta Saksasta.

 
Ei kukaan meistä ole mitään velkaa suomalaisille musiikkiliikkeille. Itse ainakin käyn vähänväliä testailemassa kaikkia soittimia ihan sen takia vaan että tulee sitä näkemystä ja tietoa siitä että mikä on hyvä/itselle sopiva. Enpä silti ostais esim. Fasulta koskaan kitaraa, mikähän tähän syynä...ehkäpä Suomen muutenkin korkeat elämisen kustannukset yhdistettynä Fasun ronskiin ylihinnotteluun.
 
Mulla oli aiemmin hankintalistalla se Yamahan uus RBX774. Hintaa Fasulla jotain lähempänä 800e kun Thomannilla reilusti alle 600e. Ja kun vaihtoehtoina on A) tilata sokkona tai B) käydä ilmaiseksi jossain testaamassa niin ei tartte paljon ÄÖ:tä ymmärtää omaa parastaan.
 
Tiedän kyllä mitä tässä ajettiin takaa sillä "kysytkö myyjältä vielä että tilaanko Thomannilta". Eihän meidänkään ostarilla olis sitä K-kauppaa jos kaikki jaksaisivat mennä Myrtsin cittariin kun siellä on melkeen puolet halvempaa...mutta kun instrumenteissä erot on parhaimmillaan tuhansissa vanhoissa markoissa niin ihan rehellisesti suosin kyllä ulkomaista.
 
Kannattaako Suomessa tulevaisuudessa pitää enää musiikkiliikettä jos hintaero ulkomaiden kanssa pysyy nykyisellään? Minkä takia soittimet maksavat niin paljon enemmän Suomessa?
"Se on rautaa kun joskus ottaa turpiin".
Teijo K.
26.03.2003 14:17:40
 
 

 
Mulla oli aiemmin hankintalistalla se Yamahan uus RBX774. Hintaa Fasulla jotain lähempänä 800e kun Thomannilla reilusti alle 600e. Ja kun vaihtoehtoina on A) tilata sokkona tai B) käydä ilmaiseksi jossain testaamassa niin ei tartte paljon ÄÖ:tä ymmärtää omaa parastaan.

 
Tässähän on se mahdollisuus että Fasulla testattu Yamahan RBX774 YKSILÖ on aivan loistava, mutta samanmerkkinen yksilö Thomannilta tilattuna onkin todella huono. Jokainen puusta rakennettu soitin on oma yksilönsä ja kun sokkona tilaa postimyynnistä voi tulla ikäviä yllätyksiä. Kaulat ovat varsinkin kriittinen paikka jos ei ole kyse grafiittikaulaisesta soittimesta...
 
Tiedän kyllä mitä tässä ajettiin takaa sillä "kysytkö myyjältä vielä että tilaanko Thomannilta". Eihän meidänkään ostarilla olis sitä K-kauppaa jos kaikki jaksaisivat mennä Myrtsin cittariin kun siellä on melkeen puolet halvempaa...mutta kun instrumenteissä erot on parhaimmillaan tuhansissa vanhoissa markoissa niin ihan rehellisesti suosin kyllä ulkomaista.
 
Instrumenteissa voi olla myös laatueroakin useamman tuhannen markan edestä.
 
Kannattaako Suomessa tulevaisuudessa pitää enää musiikkiliikettä jos hintaero ulkomaiden kanssa pysyy nykyisellään? Minkä takia soittimet maksavat niin paljon enemmän Suomessa?
 
Eli puusoittimia ei kannata ostaa sokkona. Ei riitä että kokeilee mallia, vaan pitää kokeilla juuri se yksilö jonka aikoo ostaa. Kaulan puunsyistä näkee mm tuleeko se propelloitumaan Suomen vaikeissa olosuhteissa (suuri kosteuden vaihtelu = talvi kuiva- kesä kostea) Varsinkin keskihintaisissa ja halvemmissa soittimissa on uskomattoman suuri ero yksilöissä. Toiseen vain sattuu paremmat puut. Tämä ei tarkoita sitä että Thomannilla olisi aina ne huonoimmat yksilöt, vaan sitä että otat riskin. Kuten kaikissa muissakin kaupoissa T:llä on niitä hyviä ja huonoja yksilöitä. T:llä et vain pääse itse valitsemaan sitä yksilöä...
 
Vahvistimissa, telineissä, monitoreissa ym tavarassa voinkin suosia vaikka sitä T-kauppaa, ihan samoilla argumenteilla mitä tässäkin ketjussa on esitetty jo moneen kertaan.
arva us...
karkkka
26.03.2003 14:31:04
Jebu jee! (en lopettanutkaan tähän)
 
Ois varmaan hiano perustaa keskusteluun alaryhmä Finland vs. Thomann
 
Onhan se kielisoitin toki yksilö. Onhan jugurttipurkkikin yksilö.
Eikös merkkivalmistajilla o aika tiukka laadunvalvonta, jolla tuotteet pidetään tasalaatuisina? Oishan se nyt jo hieman arveluttavaa, että samasta tehtaasta tuleva soitin X olisi paljon parempi kuin soitin Y. Tai että suomeen toimitettavat soittimet valmistetaankin puusta A ja muualle maailmaan toimitettavat puusta Ö.
 
Tasalaatuisuudella se brandi luodaan.
 
UGH
Teijo K.
26.03.2003 16:12:17 (muokattu 26.03.2003 16:13:05)
 
 
Jebu jee! (en lopettanutkaan tähän)
 
Ois varmaan hiano perustaa keskusteluun alaryhmä Finland vs. Thomann
 
Onhan se kielisoitin toki yksilö. Onhan jugurttipurkkikin yksilö.
Eikös merkkivalmistajilla o aika tiukka laadunvalvonta, jolla tuotteet pidetään tasalaatuisina?

 
Parhailla varmaan onkin. Jonkun Rick Turnerin luomuksen varmaan uskaltaisi ostaakin sokkona, tai Mike Lullin. Fender...ei. On tullut törmättyä muutamaan niin huonoon Fenderiin, saati sitten Yamaha, no way. Niistä löytyy sellaisia pommeja että...
 
Oishan se nyt jo hieman arveluttavaa, että samasta tehtaasta tuleva soitin X olisi paljon parempi kuin soitin Y. Tai että suomeen toimitettavat soittimet valmistetaankin puusta A ja muualle maailmaan toimitettavat puusta Ö.
 
Tasalaatuisuudella se brandi luodaan.
 
UGH

 
Harmi vain että yksikään halpis ja keskihintaisiin soittimiin keskittynyt pulju ei pysty tasaista laatua ylläpitämään. Siksipä toiset valmistajat ovatkin paremmassa maineessa kuin toiset, ja ihmiset ovat valmiita maksamaan tietyistä merkeistä enemmän kuin toisista.
 
Juu kävin tuossa männäkuussa läpi yhden keskisuuren musiikkiliikkeen kitarat ja bassot noin silmämääräisesti ja ainakin Tokain, Bladen ja Fenderin kitaroissa hirveä ero laadussa yksilöiden kesken.
 
Yksi loistoyksilö- Kaula oli sahattu juuri niinkuin pitääkin eli puun syiden keskilinja kulki Tasan kaulan keskikohdassa. Kaulassa ei ollut oksia ja se näytti muutenkin tasalaatuiselta se puun syyrakenne.
 
Suurin osa keskikastia- Kaula sahattu puusta miten sattuu eli syiden suunta huono. Satunnaisia oksia ja muuten puun syyt kiemurteli hieman liikaa. Tämä on siis eri asia kuin loimukuvio.
 
Pari tosi huonoa- huono laatu, oksia, puun keskilinja jossain kaulan toisella sivulla = propelli tulevaisuudessa.
 
Eli ei ole kyse vättämättä huonompilaatuisesta puustakaan vaan siitä miten se on sahattu. Ja ne hyvät ja huonot yksilöt levittäytyvät taatusti tasaisesti kaikille kaupoille niin Suomeen kuin Saksaankin. Postimyynnistä tilaaminen on siis riski, ei mikään tae sille että saat huonon yksilön. Ja joissain tapauksissa se voi olla ihan järkeväkin riski. Jos ei tiedä soittimista niinkään paljoa että osaisi erottaa hyvän Yamahan huonosta niin voipi musiikkiliikkeen setä myydä just sen ritsan, joka ei ole kelvannut kenellekään muulle. Thomannilta voi tuurilla tulla taasen juuri se loistoyksilö.
arva us...
Esko Deel
26.03.2003 18:26:01

 
Jos olisin aloittelija, niin ostaisin vaikka Kitarapajan basso-osastolta sen käytetyn punaisen Yamaha BB 300 basson 250 eurolla tinkien kuitenkin edes vähän.

 
Se on muuten mun vanha/ensimmäinen bassoni. Hyvä laite kaikinpuolin, väri vain ei miellytä enää näinä päivinä.
Sanomattakin selvää...
L.Ruoska
26.03.2003 21:49:23
 
 
Laadunvalvonnasta vielä että ostin juur Ibanez GSR200 niin mukana tulleessa vihkosessa kiitetään siitä että ostin Iban ja että voin nyt olla hyvillä mielin koska ammattilaiset ovat testanneet jokaisen soittimen erikseen. Menin kuitenkin seuraavana arkipäivänä vaihdattamaan vehkeen toiseen samanlaiseen koska takamikin volumesäätö heilu miten sattuu.
 
Kaveri liikkeessä sano että tälläsethän korjataan jakoavaimella, ähelsi hetken ja kävi sitten hakemas vastaavan basson takahuoneesta...on tainnu Ibanezin ammattilaisilla olla vapaapäivä. Voisin kuvitella että siinä on joku maaginen $$$-raja minkä alapuolelle putovat instrumentit ei välttämättä saa osakseen niin huimaa laadunvalvontaa tehtaan puolesta.
 
btw mistä mä muuten nään puun syistä että onko mun soittimet taipuvaa vai ei taipuvaa sorttia?
"Se on rautaa kun joskus ottaa turpiin".
Teijo K.
26.03.2003 22:07:12 (muokattu 26.03.2003 22:10:32)
 
 

 
btw mistä mä muuten nään puun syistä että onko mun soittimet taipuvaa vai ei taipuvaa sorttia?

 
Tätä on pirun hankala selittää kirjoittamalla mutta yritän kuitenkin.
 
Kun katsot basson kaulaa suoraan takaapäin näkyy miten ne puun syyt kulkevat ikäänkuin koko kaulan mittaisena v tai u kuviona. Tämän v kuvion keskeltä voit sitten vetää viivan läpi koko kaulan. Mitä lähempänä kaulan keskikohtaa tuon v-kuvion keskikohta on sitä parempi. Myös mitä suorempaa se v-kuvioiden keskikohta kulkee siinä keskellä (ei saa olla esmes toisaalla sivussa) sitä parempi. Tämähän näkyy parhaiten puissa joissa on vahva vuosikasvukuvio. Esim vaahtera.
 
Edit: Niin ja tietenkään siinä ei saa olla oksia tai muita kasvuhäiriöitä. Normaalia paljon suurempi kasvuvaihtelu on myös pahasta. Tässä nyt tarkoitan sitten PALJOA.
arva us...
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)