Aihe: Apua kaivataan
1
timobass
22.03.2005 20:30:15
Mitä systeemiä suosittelisitte ihmiselle, jolla ei ole tietokonetta ja haluaisi treenata kitaran soittoa ns. bändin säestyksellä? Eli oisko jou kosketinsoitin johon voi äänittää pohjia vai onko olemassa jotain muita vempaimia?
 
Pikku mikseri, mahd. kitaraetunen, luurit ja cd-soitin. Levy soimaan ja soitat samojen levyjen päälle kuin mitä kuuntelet ihan normaalistikin (=kitaroiden blokkausta). Kehittävää, mutta totta.
 
Toinen, ehkä opetuksellisempi, vaihtoehto on mennä kirjastoon ja etsiä kitarakirjoja, joissa on cd:llä taustat ko. opetuskirjan kitaraharjoituksiin.
 
Kolmas vaihtoehto on koota bändi :)
 
Mutta hm... Olisikohan joitakin kitarakaraokelevyjä olemassa? Jollei ole, ei olisi hullumpi idea tuottaa sellaisia, joita olisi miksattu (mutetettu) eri instrumenteille. Vaikka koota vain eri tyylisuuntien standardit samalle levylle. Näin mp3-soitin aikakautena sais helposti useita kymmeniä biisejä mahtumaan yhdelle levylle. Pukinkonttiin taattu menekki... (ja tää oli sitten mun idea, ellei joku ole jo keksinyt :) )
buntta
22.03.2005 20:41:54
Kiitos vinkistä. Itsekin haeskeli googlesta sellaista cd:tä mut eipä löytynyt.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)