Aihe: Boss GT-8 & GT-6 speaker simulator?
1
Keppiheikki
16.03.2005 23:23:32
 
 
Onko kyseisissä laitteissa mahdollista käyttää pelkkää speaker simulatoria ilman että käyttää myös preamp simiä. Ainakin gt-3:ssa nuo ovat hämärällä tavalla kytköksissä toisiinsa "preamp / sp sim" nappulan alla.
 
Ajattelin että voisi käyttää etuasteena oikean putkivahvistimen etuastetta ja lisätä siihen sitten pelkästään sp simulatorin -> aitoa putkisoundia kotistudioon.
 
Pistäkää toki tähän threadiin muutakin aiheeseen liittyvää juttua jos tulee mieleen.:)
JR
17.03.2005 12:59:49
 
 
Bump.
 
Eikös ketään osaa vastata?
 
Itseänikin kiinnostaa kovasti. Tällä hetkellä putkietuaste (Egnater) ja g-major mutta g-majorissa ei speaker simiä ole. Olen käyttänyt behringer Gi-100 4x12 simulaatiota välissä kun olen äänittänyt suoraan koneelle.
Hyvää jälkeä tulee kyllä näinkin mutta olisi kätsyä jos speaker sim olisi suoraan räkissä.
 
Palmer PGA-05 on vähän kallis...
 
Yksi vaihtoehto on täysin softapohjaisten speaker simien käyttö jos vain tietokone äänityksiin menee.
Esim. Guitar Rig mahdollistaa pelkän speaker simin käytön hienosti.
 
EMU:n 1820m,1820,1212 korteissa on myös spesifinen powerFX softa mukana joka mahollistaa softa Speaker SIMin käytön. Soundi ihan ok.
 
Luulisi että ainakin Boss gt-prossa siinä räkki vermeessä oisi moinen mahollista. Ohittaa preampin, pistää putkietusen looppiin ja tekee setupin jossa signaali menee kitara-boss gt-pro-looppi (putkietuaste)-boss gto speaker sim - output to soundcard. gt-8:n lattiamallissakin voi olla moinen mahollista ja miksei gt-6:nkin, kun ei tiedä?
Milk can hurt you
wilo
17.03.2005 18:49:35
GT-6:ssa on yhtenä vahvistinmallinnuksena direct tms, ei siis ole mitään mallinnusta. Päälle saa kuitenkin haluttaessa jonkun kaappimallinnuksista, vaikka käyttäisi direct-mallinnusta.
 
Eli ainakin GT-6:sta pystyy noin käyttämään.
Kyllikki
18.03.2005 08:47:47
Noista GT-sarjan Bosseista ensimmäisessä, eli GT-5:ssä etuvahvistin- ja kaappisimulaattorit ovat omien nappiensa takana kumpainenkin, joten pelkän kaappisimulaattorin käyttö onnistuu.
 
GT-3:ssa onkin sitten jo tehty useita "halpiskompromisseja", joista yksi on juuri tuo kaappisimulaattorien linkitys etuvahvistinsimulaattorin käyttöön.
 
Toivottavasti jo GT-8:ssa ja viimeistään Pro:ssa (räkkimalli) on noista laitteen käyttömahdollisuuksia kaventavista kompromisseista on päästy eroon.
Sähköt sain ja sähkökitaran... Vielä kun osais soittaa...
Jormaz
19.03.2005 11:26:01
Bump.
 
Sanokaa joku hyvä kaappisimulaattori. Kotiäänitysvekottimet ois Kitara -> ADA MP-1 -> simulaattori -> DBX Minipre -> Äänikortti
In Goth We Trust!
The 666 Club #4 Mactep - Love Metalia Neuvostoliitosta
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)