Aihe: Hultsfred Festival 2005
1
PepeAngst
03.02.2005 15:32:54
Onko kellään kokemuksia festarista? Kutkuttaisi tänä vuonna lähteä. Vaikuttaa, että siellä on samat esiintyjät kuin Provinssissa, mutta enemmän. Ainakin, jos katsoo viime vuoden artisteja. Maksaa kai jotain 110 euroa ja tulee parkkipaikka ja leiripaikka kaupan päälle. 300 kilsaa Tukholmasta etelään. Sinne! En aja!
Kanadalainen kyrpäsammakko
sunless
05.02.2005 22:23:22
Kerran olen käynyt. Provinssista eroaa sillä, että on isompi, paremmin organisoitu ja kävijät ovat hieman vanhempaa sakkia, suurin osa on sitä samaa roskilde-populaa. Ruotsissahan Hultfredia pidetään parhaimpana festarina, mutta viime vuoden festarista jäi rockpartylle sellaiset velat, että luultavasti vaikuttaa vähän esiintyjäkaartiin...
"antakaa mulle infrapunaviiniä"
kyseinen
08.02.2005 10:57:02
Ei ole itselläkään kokemusta, mutta muistelisin, että liput vuonna 2003 oli kyllä reippaasti enemmän kuin 110 e. Viime vuonna olivat näköjään 1 220 SEK, mikä on päivän kurssilla rapiat 134 euroa.
MoFo
09.02.2005 12:43:20 (muokattu 09.02.2005 20:09:33)
Kävin festareilla 2003 kesällä. Silloin liput maksoi 150€, sis. postituksen suomeen. Liput sai silloin www.ticnet.se osoitteesta. Liput joutuu tilaamaan puhelimitse. Luottokortilla eivät hyväksyneet maksua, vaan piti maksaa suoraan pankkitilille ruotsiin. Aika kankea palvelu silloin. Lippujen myynti päättyi silloin muistaakseni huhtikuussa, jolloin liput loppuivat.
 
Leiriytymisalue on aivan järjettömän suuri. Meinaa väsy tulla ennen kuin teltta-alueen on kävellyt päästä päähän. Paikalle kannattaa mennä ajoissa, jotta saa teltalle hyvän paikan. Meidän teltta oli aidanvieressä, missä porukka kävi kusella, kun ei muita paikkoja enää ollut.
 
Alueella oli muistaakseni kuusi esiintymislavaa/telttaa. Eli suosikkibändien esiintymisiä menee taatusti päällekkäin. 2003 parhaat vedot tuli Radioheadilta ja Massive Attackilta.
 
Tänä vuonna ois tulossa ainakin Marilyn Manson, Pixies, Weeping Willows, PJ Harvey, HIM, Morrisey jne... ei kuulosta lainkaan hassummalta.
The only pain is to feel nothing at all
souljacker
22.02.2005 15:36:21
en tiiä mutta on kovia esiintyjiä ainaki tänä vuonna tulossa, slayer, slipknot ja SOAD mm. ko vaa saatas joku provinssiinki, nyrjäytys. ettei tartte sinne asti lähtä.
How could I care about politics, when all I want is just a bottle of wine?
MoFo
23.02.2005 12:22:22
Näyttävät tänä vuonna myyvän lippuja myös Lippupalvelun kautta. Hieno homma. Liput on tulleet myyntiin 23.helmikuuta.
The only pain is to feel nothing at all
kyseinen
24.02.2005 14:12:48
Mitä maksaa leiriytyminen, onko leirintäalue festarialueen välittömässä läheisyydessä? Yms...
 
Pakkoruotsi kunniaan. Enpä jaksa tarkemmin perehtyä tähän asiaan, mutta leiriytyminen (niin teltassa kuin asuntovaunussakin) ei ainakaan maksa mitään, jos on festarilippu.
MoFo
24.02.2005 15:08:16 (muokattu 24.02.2005 15:12:15)
Teltta-alue ja festarialue on yhdessä todella iso. Kilometrimääriä on vaikea veikkailla. Kävelymatkaa saattaa kertyä, mutta sehän kuuluu asiaan. Ei pieni kävely "pikku maisteissa" paljoa mieltä paina.
 
Telttapaikka todellakin kuuluu lipun hintaan. Itse ainakin suosittelen menemään paikalle pian alueen auettua, jotta saa hyvän telttapaikan esim. varjoisesta metsästä.
 
Jos olet menossa autolla paikalle, niin sen joutuu huonoimmillaan jättämään aika kauas. Meille kävi niin. Paikallisliikenteestä en osaa sanoa mitään, koska liikuttiin omalla autolla. Keskustassa kannattaa kuitenkin käydä, koska ainakin kaksi vuotta sitten siellä oli kaikkenlaisia musiikkimarkkinoita ja musiikkiinliittyvää myynnissä festareiden ajan.
 
Suihkut ja vessat on paikanpäällä mielestäni epämielyttäviä (myös kuten festareilla aina) Me käytiin keskustassa jossain motellissa suihkussa. Kun henkilökunta tuli asiasta avautumaan, niin puhuttiin vain Suomea. Oltiin aika vittumaisia, mutta itseä ällöttää aina festareiden epähygieenisyys.
 
Lippujen hommaamisella ei ole kiire. Ne kyllä ilmoittavat nettisivuilla, kun liput alkavat olla loppumaan päin ja silloinkin niitä vielä riittää pitkäksi aikaa.
 
Eikä käytännön asioista kannata liikaa huolehtia. Hankkii liput, menee paikan päälle ja nauttii olemisesta. Niin tulee parhaat festarit.
The only pain is to feel nothing at all
author
21.05.2005 13:08:40 (muokattu 21.05.2005 13:14:22)
Kaikin puolin kuulostaa siltä että organisoinnissa ollaan onnistuttu hyvin.
 
Tuo Janne F:n mainostama kaikkadösä olis muuten hyvä mutta maksaa pikkasen liikaa(100€) ottaen huomioon että telttailu on ilmaista. Ja kai siellä ne omat kamppeet turvassa pysyvät. Laittaa sitten jonkun lukon teltan vetoketjuun vaikka.
 
Kauan tuolta tukhomasta kestää tulla junan tai linkkarin kanssa ja kumpaa suosittelette ? Ja muutenkin yleisestä budjestista. Kuinka paljon olis syytä varata rahaa mukaansa ottaen huomioon ruuat ja kaikki välttämätön ?
MoFo
16.06.2005 14:27:41
Ja kai siellä ne omat kamppeet turvassa pysyvät. Laittaa sitten jonkun lukon teltan vetoketjuun vaikka.
 
Mulla vietiin 2003 kesällä reissukitara Hultsfredissa. Niisk. Vieläkin ikävä sitä kampetta. Se kitara oli nähnyt monia hienoja paikkoja ja juhlia. Eli festareilla ei ole koskaan kamat turvassa :)
 
Laittakaahan heti kommenttia, kun viikonloppu on ohi, että millaiset kekkerit oli tänä vuonna...
The only pain is to feel nothing at all
author
16.06.2005 22:15:44
Laittakaahan heti kommenttia, kun viikonloppu on ohi, että millaiset kekkerit oli tänä vuonna...
 
Minä en valitettavasti päässytkään näille kekkereille tänä vuonna vaikka kovasti olisi tehnyt mieli. Työt olivat esteenä matkalle. Pitää vaan odottaa sitä Soadin rantautumista Suomeen joku kaunis päivä.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)