Aihe: Bassovahvistin treeni / keikkakäyttöön?
1
HC.Pälä
16.02.2005 13:54:57
 
 
Aasta Ööhön kuin mennään niin valikoima on suuri.
 
Hyvä lähtökohta olisi jos kertoisit suunnilleen minkä budjetin ajattelit varata tuohon. Ehkä tietty musatyylikin voi vaikuttaa valintaan, 15 wattisella et välttämättä kuule bassoa deathmetal bändin treeneissä, mutta se voi olla ihan riittävä jazz tai humppa orkesterissa..
 
Tällä palstalla on myös muistaakseni aika monta threadiä aiheesta joita voit selailla ja näin poimia vähän lisäinfoa.
Let the bass Kikzz.
jimppa74
16.02.2005 14:37:10
Metallibändi on kyseessä ja basso comboon mietin että budjetti liikkuisi N.500 - 700 euron välillä käytettynä....
HC-Audio
16.02.2005 14:45:02
 
 
Metallikäyttöön suosittelisin ainakin 100w tai melkeinpä vähintään 150w, sillä metallissa pitää olla bassossa botkua, ainakin omasta mielestäni.
 
Hyviä komboja löytyy mm. H&k:lta, ashdownilta, Hartkelta (nojaa), Gallien gruegerilta ja ebs:ltä. Laita hakuun "bassocombo"
Käytiin kattoon Troija ja just ku posset tuli ulos hevosesta, takaa kuuluu naisääni: "Mää arvasin".
Jani The Rock
16.02.2005 15:04:31
 
 
EBS mennee reippaasti yli budjetin. Mulla on Gallien-Kruegerin lisäksi Laney RBW 300, ja sitä ei voi kuin kehua. 165 wattia tehoa ja siitä saa peräti hyvää särösoundiakin. Lisäksi siinä on lisäkaapin liitäntä, jota esim. Marshall Bass-Statessa ei ole. Lisäksi tuo on vuosien saatossa osoittanut olevansa ns. pomminvarma peli. Hartket ja Warwickitkin saattaisivat olla metallikäyttöön ihan oivallisia koneita.
The road never ends for me, kid.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)