Aihe: Kuinka paljon tehoa on tarpeeksi?
1 2 3 4 5 6
poppamies
15.02.2005 08:18:08
 
 
...Nelikielisen basson ala-e soi taajuudella 42 Hz ja tuohon päästään jopa kotikäyttöön tarkotetuilla kaksitiekaiuttimilla, ...
 
Kotistereot on kotistereoita ja siinä väännetään väkisin nelikielisen basson E-kielen pohjasäveltä, ja jopa 5-kielisen B-ääntä, eri poppakonstein hyötysuhteen kustannuksella.
Subbareissa on vähän sama juttu. Elektroniikalla ja raa'alla teholla saadaan pienempikin pönttö tuottamaan alle 50 Hz taajuuksia tasaisesti.
Bassokaappien suhteen tilanne on kenties vähän ongelmallisempi. Useinmiten ne on varustettu yhdellä (tai usealla samanlaisella) elementillä.
"Yhdellä" elementillä on hankala, jopa mahdotonta toistaa kaikkia basson tarvitsemia taajuuksia.
Bassokaapeissa on kyse kompromississta. Ei niitten tarvitse toistaa matalia perustaajuuksia tasaisesti.
Kitarakaapin kaiutin on muutenkin aivan toisen tyyppinen mitä kotistereokaiutin. Kitarakaiutimella on pyrkimys toistaa laaja taajuusalue yhdellä ja ainoalla elementillä. Joklainen tajuaa että silloin joudutaan tinkimään jostain mutta oikeassa elämässä sillä ei ole mitään merkitystä toistaako bassokaappi tasaisesti 35 Hz asti.
"G-strings are for strippers"
Basistin aivot
15.02.2005 09:51:05
400w warwickin kaappi ois vitun kova
Makuasioista ei parane kinastella, sano mäyräkoira ku muniansa nuoli... Pastilli?
Hullu basisti
15.02.2005 10:20:50
Mulla on kaapissa yksi 15" elementti (tehonsieto 250 w 8 ohmia) ja ohjaan sitä 70-luvulta peräisin olevalla 50 vattisellla putkinupilla. Mökää tuleen niin p***eleesti. Mutta oon kuullu että noissa vanhoissa putkinupeissa olisi ylimitoitetut muuntajat ja siksi niillä on hyvä virranantokyky. Ja vaikuttaahan se Bassomatin koteloratkaisukin aikalailla asiaan.
 
Sama juttu kotistereoissa (kun siitä on ollut puhetta), kuuntelin kerran yhtä highend vahvistinta. Se oli Krellin 2*50 vattinen integroitu. Pesee monet tuplasti tehoa antavat vahvarit mennen tullen. Kumma juttu.
"I have taken more out of alcohol than alcohol has taken out of me" Winston Churchill
FoolOnTheHill
15.02.2005 10:59:26
Kotistereot on kotistereoita ja siinä väännetään väkisin nelikielisen basson E-kielen pohjasäveltä, ja jopa 5-kielisen B-ääntä, eri poppakonstein hyötysuhteen kustannuksella.
Bassokaappien suhteen tilanne on kenties vähän ongelmallisempi. Useinmiten ne on varustettu yhdellä (tai usealla samanlaisella) elementillä.
"Yhdellä" elementillä on hankala, jopa mahdotonta toistaa kaikkia basson tarvitsemia taajuuksia.

 
Huomaa, että otin tuossa esimerkiksi kaksitiekaiuttimet, joissa bassoelementti toistaa esim. taajuudesta 4 kHz alaspäin. Pointtini oli, että jos 6.5" ja 1" elementeillä varustettu telkänpönttö toistaa 48Hz-42kHz (-6dB), niin miksi erityisesti bassoa varten suunniteltu, vaikka 12" + 1" tweeter kaappi ei tekisi niin?
 
Yhdellä elementillä voidaan yrittää toistaa kaikki basson tarvittamat taajuudet. Onpahan vaan pahuksen hankalaa saada ne taajuudet tulemaan värittymättöminä, mutta kuten aiemmin totesin, soitinkamoissa värittymät ovat suotavia.
 
Bassokaapeissa on kyse kompromississta. Ei niitten tarvitse toistaa matalia perustaajuuksia tasaisesti.
 
Ei niin, enkä väittänyt näin missään vaiheessa. Halusin vaan todeta niiden perustaajuuksien kuuluvan sieltä, joskaan ei välttämättä yhtä kovaa kuin kerrannaiset. Riippuu kaapista.
 
Kitarakaapin kaiutin on muutenkin aivan toisen tyyppinen mitä kotistereokaiutin. Kitarakaiutimella on pyrkimys toistaa laaja taajuusalue yhdellä ja ainoalla elementillä
 
Niin. Olin kuitenkin ottanut kirjoituksessa mukaan useitakin BASSOkaappeja. Kotikaiuttimet ja bassokaapit ovat täysin erilaisia, mutta eikö 2-tiekaiutin ole aivan samassa asemassa, kuin tweeterillä varustettu bassokaappi? Stereo- ja soitinkaapit eroavat mm. siinä, että soitinkaapin täytyy tuottaa paljon mökää, siksi paljon suuremmat herkkyydet. Kaapin täytyy kestää kovaa käyttöä ja pahoinpitelyä keikkakäytössä, sekä kestää vahvistimen tuottamaa säröä kärähtämättä. Ja olla halpa! Kotikauittimen pitäisi olla värittymätön, tasainen ja tuottaa hyvä stereokuva. Eli erilaisia ovat, mutta elementtien tehtävät lieneevät samat noissa kuvaamissani tilanteissa.
 
Joklainen tajuaa että silloin joudutaan tinkimään jostain mutta oikeassa elämässä sillä ei ole mitään merkitystä toistaako bassokaappi tasaisesti 35 Hz asti.
 
Ei niin, mutta olishan se tosi nastaa ;) Mutta joo, kerrannaiset miellyttävä kuuluminen on äänen kannalta näissä kamoissa tärkeämpää, kuin se että perussävel tulee sieltä kaapista täysiä. Siitä huolimatta se perussävel kuuluu, eikä ole mikään korvan loihtima harha.
FoolOnTheHill
15.02.2005 11:10:38
Sama juttu kotistereoissa (kun siitä on ollut puhetta), kuuntelin kerran yhtä highend vahvistinta. Se oli Krellin 2*50 vattinen integroitu. Pesee monet tuplasti tehoa antavat vahvarit mennen tullen. Kumma juttu.
 
Eikös olekin. Se on sitä, kun sekä soitin- että hifivalmistajat liioittelevat laitteiden tehon kuluttajaparkaa hämätäkseen. Sitten, kun joku vahvistin antaa oikeasti tehoa ja virranantokykyä sen minkä lupaa ollaan huuli pyöreenä, että mites pitkälle ne watit riittääkään. Mutta älkää kuitenkaan luottako highend-valmistajiin tai hifisteihin sen enempää, kuin muihinkaan. Siellä puolella liikkuu mutua ja härskiä valehtelua ihan samalla lailla kuin muuallakin.
Btw, MIT:n tutkimuksen mukaan mustat laitteet soivat parhaiten.
sirdickyj
15.02.2005 11:27:22
Mitä eikö muka ookkaan totta, että noissa muovisissa pakettistereoissa olis 2x400W? Ounou!
 
Ja lukeepa noissa mun vanhoissa tietsikkakajareissakin että 2x100W. Huh!

 
Niin mutta noihan jää kaikki ihan kakkoseks, kun Into-Luthman mainostaa kitaravahvistinta sloganilla "149db", tästä vois yhdellä jos toisellakin äänenpaineen tuntijalla olla katsantokannasta riippuen joko huvittuneita tai hiuksia harmaannuttavia kommentteja tarjollla.
 
No, tyhmä ei ole se joka mainostaa, vaan se, jolle se menee läpi. Eikä sekään ole tyhmä, vaan tietämätön.
WHAT IS UNDERSTOOD NEED NOT BE DISCUSSED
Hullu basisti
15.02.2005 12:43:59
Joo, 149 desibelii on jo aikas kova juttu. Mutta tuli vielä noista hifivehkeistä kun joku mainitsi että mustat poksit soi parhaiten. Niin olen kuullut kanssa että kun töpselin kääntää pistorasiaan toisin päin (eli 180 astetta sivu suunnassa) niin pitäis soundin parantua. Ja legopalikoita kannattaa laittaa kaiutinjohtojen alle niin, ettei johdot ota maahan kiinni. Heh.
"I have taken more out of alcohol than alcohol has taken out of me" Winston Churchill
balzary
15.02.2005 13:04:43
 
 
Ja legopalikoita kannattaa laittaa kaiutinjohtojen alle niin, ettei johdot ota maahan kiinni. Heh.
 
johdot voi kyllä ottaa häiriöitä vaikka mistä, että sinänsähän toi voi tietyissä tilanteissa auttaakin?
Karlsson
15.02.2005 14:14:21
Nyt on omakuvassa tuo läjäni.
"Aika tekee musiikille, kuten nauta tekee ruoholle. Suodattaa paskan, jäljelle jää pihvi." -Ekman
mtt76
15.02.2005 14:28:16
Palataanpa aiheeseen (ehkä). Omat kokemukset sekalaisten vahvistinlaitteistojen kanssa ovat tuottaneet muun muassa seuraavia havaintoja (jotakuinkin aikajärjestyksessä):
 
1. 100w trankkuvahvari ei riittänyt pienimuotoisella ulkokeikalla. Vaihtoon.
 
2. 300w Trace Elliotin läjä (2x10" + 15" kaapeilla) tuotti liikaa mökää kaikkialla muualla paitsi treenikämpällä, jossa volan sai puoleen väliin. Keikalla volaa sai avattua noin kakkoseen saakka, mutta siihenkin usein vasta kun olin irroittanut 15" kaapin. Kaapit myyntiin.
 
3. Ampegin 4x10" Tracen nupilla toimi paremmin tiukemman soundin takia, mutta tehot loppuivat välillä kesken. Tilalle iso Crestin pääte livekäyttöön.
 
4. Herääminen siihen, että PA ja monitorit on olemassa.. Koko läjä hukkaan.
 
Aikamoinen herättäjä oli sekin, kun lavamonitoriksi hommatulla 65w Peaveyn TKO:lla vedin 200 hengen yleisölle rokkia. Luvatut subbarit olivat jääneet tulematta. Jälkeenpäin valitettiin, että soitin liian lujaa.
 
Jos noista johtopäätöstä pitää tehdä, niin teho on suhteellista. Tykkään vetää niin, että headroomia on vielä riittävästi jäljellä, mutta siten että volahanaa saa kuitenkin avata tarpeeksi. En jaksaisi alkaa lineaaristen/logaritmisten volapotikoiden erosta tässä.. Ostetaan < 50w putkinuppi?
Ystävän neuvo: osta basso matalia vireitä varten. -Jucciz
hemmo
15.02.2005 15:02:27
 
 
Ja legopalikoita kannattaa laittaa kaiutinjohtojen alle niin, ettei johdot ota maahan kiinni. Heh.
 
Ei mitään legopalikoita, vaan täysmahonkisia lakattuja noin 5x5x10 puupalikoita. Torvet asettuvat siten kohdalleen stereokuvassa. Ja Monsterin ranteenpaksuiset piuhat sitten, eikä mitään Bilteman pilipalia.
Monster-hemmo!
hemmo
15.02.2005 15:03:55
 
 
Nyt on omakuvassa tuo läjäni.
 
Mä varovasti arvaan, että tuossa voisi olla Suomen tehokkain bassostäkki. ???
Monster-hemmo!
vanttera
15.02.2005 15:10:37
Mä varovasti arvaan, että tuossa voisi olla Suomen tehokkain bassostäkki. ???
 
Paperilla, ehkä.
Taidan olla ihastunut, tai ainakin kovasti panettaa.
Teijo K.
15.02.2005 15:22:23
 
 
Mä varovasti arvaan, että tuossa voisi olla Suomen tehokkain bassostäkki. ???
 
Citius, altius, fortius.
Nälkä!
-Knut Hamsun.
Operaatio Live : Jyväskylä
M.Hanski
15.02.2005 15:35:46
Mä varovasti arvaan, että tuossa voisi olla Suomen tehokkain bassostäkki. ???
 
Mahtaakohan olla myös Suomen äänekkäin?
Karlsson
15.02.2005 15:45:59
Mahtaakohan olla myös Suomen äänekkäin?
 
Juuh, kristallipallossani näkyy jo autopiireistä tuttuja äänenpainekisoja. Basisteille.
"Aika tekee musiikille, kuten nauta tekee ruoholle. Suodattaa paskan, jäljelle jää pihvi." -Ekman
Keny
15.02.2005 15:46:08
Mä varovasti arvaan, että tuossa voisi olla Suomen tehokkain bassostäkki. ???
 
Toion vast yks nippu.Sitte ku noita on kolme vierekkäin niin...
Blow wind blow, where ever you may go... - Tom Waits
Karlsson
15.02.2005 16:05:08
Niin, täsmennetään tässä, että tosiaan tuota läjää ei ole tarkoitus keikoille kokonaisena raahata.
 
Alkujaan homma lähti siitä, että jotain tuntui puuttuvan tuosta EBS kaapistosta. Kummatkin valmistajan mukaan toistavat vain 70 hertsiin asti ja tuo Tesan sinänsä mainio etunen ei anna mahdollisuutta basson boostaamiseen.
 
Joten Hemmon Ritsa&Pitsa tuli apuun ja ylimääräiseksi jäänyt suppari sai käyttöä. Tietysti piti ympätä se jo olemassa olevaan systeemiin ja tuloksena on tuo öööh.. tuo tuommoinen.
 
Tuostahan saa sitten osia yhdistelemällä moneen käyttöön faffarisysteemin.
 
Varmasti pärjäisin vähemmällä. Paljon vähemmällä. Mutta so? Elämässä pitää olla hauskaa. Ja munsta täysin järjetön bassofaffaripino on oikein hauskaa. Vieläkin naurattaa ja vatsa hytkyy.
"Aika tekee musiikille, kuten nauta tekee ruoholle. Suodattaa paskan, jäljelle jää pihvi." -Ekman
M.Hanski
15.02.2005 16:11:08
Joten Hemmon Ritsa&Pitsa tuli apuun ja ylimääräiseksi jäänyt suppari sai käyttöä. Tietysti piti ympätä se jo olemassa olevaan systeemiin ja tuloksena on tuo öööh.. tuo tuommoinen.
 
Ajat molempia EBS:iä yhdellä kanavalla ja sub-höhötintä toisella?
 
Varmasti pärjäisin vähemmällä. Paljon vähemmällä. Mutta so? Elämässä pitää olla hauskaa. Ja munsta täysin järjetön bassofaffaripino on oikein hauskaa. Vieläkin naurattaa ja vatsa hytkyy.
 
The Hunt for the Brown Note! :D
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)