Aihe: Teknisiä kysymyksiä diginauhoittelusta/mikistä
1
kivi
14.02.2005 21:43:42 (muokattu 14.02.2005 21:45:17)
3) Huomasin että kondensaattorimikissä toinen puoli korostaa korkeita ja toinen matalia ääniä. Miten käytännössä mikkiä kannattaa pitää laulu/soittosuuntaan nähden että saisi molemmista parhaat puolet esille? Suoraan kärkeen suunnattunakaan ei kuulosta ihan siltä mitä toivoisin. Mikä on järkevin etäisyys mikille laulussa/akustisen kitaran soitossa?
 
4) Mikä käytännössä on mikin "suojuksen" eli pehmustetun suojatyynyn funktio? Oletanko oikein jos kuvittelen sen suojaavan nesteiltä (räkä) ja tuulelta?

 
Oletan, että tää on nyt joku isokapselinen konkkamikki. Se puoli kondensaattorimikrofonista jossa on painettuna mikin suuntakuvio on se, johon äännellään. Kärkeen tai takasivulle ei äännellä. Helpottaa neuvomista, jos laitat mikin mallin tänne, eri mikkien kapselit saattavat osoittaa eri suuntiin.
 
Tuulisuoja suojaa myös puhallusääniltä. Kannattaa pitää mikrofonia aina telineessä, ja laulaessa suunnata se yläviistosta, noin 30 cm päästä - lähemmäs mikkiä tuskin tarvitsee koskaan mennä. Samalla säästyy käsittelyääniltä.
"This is nothing to me! Nothing! Just a hobby! I could be basking in the sun in Florida!"
(Handsome Dick Manitoba)    
Tempura
15.02.2005 06:02:39
Kiitos vaan. Tuon alemman kommentin olisi pitänyt itsekin tajuta, mutta joskus sitä pitää nöyrtyä.
 
Itse mikki oli Behringer, jos muistan mallin oikein niin BE-1. Ei ole nyt tässä.
kivi
15.02.2005 08:12:21
Itse mikki oli Behringer, jos muistan mallin oikein niin BE-1. Ei ole nyt tässä.
 
B-1?
 
http://www.netzmarkt.de/thomann/tho … sn=de09732f589b392952938c5759a7db22
 
Jos (eli kun) kerran mikin ääni on kovin hiljainen, tarkista ettei se -10dB pad ole päällä. Ja tosiaan tuosta suunnasta äännellään, missä on tekstit.
 
Nauhurisi varmaan antaa phantom-jännitettä, jos mikki kerran ylipäänsä toimii, mutta onhan piuhat kunnossa? Tuntuisi kylmiltään näkemättä, että ongelma on, ettei mikki anna tarpeeksi signaalia.
"This is nothing to me! Nothing! Just a hobby! I could be basking in the sun in Florida!"
(Handsome Dick Manitoba)    
Tempura
15.02.2005 09:21:00
Jep, B-1.
 
Tuon -10db:n nyt jo hahmottaa, ei siitä ole kyse. Eikä oikein siitäkään etteikö signaalia yhtään tulisi, gainillahan sitä tulee, mutta häröäänet hämää. Pitää koittaa tänään suojuksella.
 
Piuhat kunnossa, ja kyllä, phantom-systeemistä on kyse.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)