Aihe: Vasurit..
1 2
upa
09.03.2003 21:39:15
Oon joskus funtsinu, et miksköhän meitä vasureitakin syntyy tänne oikeekätisten maailmaan. Mitä lie luonnonoikkuja sattunu jossain kehitysvaiheessa... Jossain joskus luki, et vasurit olis jotenki luovempia, kun ne käyttää enemmän oikeeta aivopuoliskoaan sen käden takia, jossa sit tehään kaikki luova ajatustyö. Tai jotain... Tottahan vasurina allekirjoitan edellisen ;) Hyvä me.
 
Itsekin vasurina samoilla linjoilla... Kitaraa kuitenkin soitan oikeakätisesti ja identtisin syin kanssasi... isäukko ei laiskuuttaan tiennyt, minkä virheen teki... ;)
kivi
09.03.2003 22:03:30 (muokattu 09.03.2003 22:22:00)
Onhan vissiin joillain malleilla ihan noita vasureille suunniteltuja malleja, joissa siis on kaikki sääntönupitkin oikeessa paikassa, mut aika pienen kysynnän takia hinnat on näkyny olevan aika korkeet verrattuna normaaleihin..
 
Kyllä kutakuinkin kaikkia parempia kitaroita on vasureinakin, niitä vaan ei oo niin helppo päästä testaamaan kaupassa, kun niitä pidetään varastossa vähemmän, eli käytännössä menee tilaushommiksi.
 
Hintaeron ei pitäis olla mitenkään mahdoton, lähinnä pienerä- ja rahtilisää (tarjouksia ei kyllä valitettavasti oo). Teetetty kitara on yleensä samanhintainen kätisyydestä riippumatta.
 
Älä _liikaa_ yritä tehdä itsestäsi molempikätistä, se saattaa kostautua, tulee ahdistusta tai identiteettiongelmia. Muista että Leonardo da Vinci oli myös vasenkätinen, kuten muuten melkoinen osa historian muitakin ns. neroja.
 
Oikeakätiseen kitaraan on verrattain helppo vaihtaa talla ja satula toisinpäin. Joissakin akustisissa tulee rimoituksen kanssa ongelmia, kun ovat tehdyt soimaan alakielten puolelta tummemmin ja vice versa. Mutta sähkökitarassahan ei tuota oo, ja muutamatkin vasurikaverit ovat vain kylmästi vaihtaneet potikat ja hihnatapin toiselle puolen.
"This is nothing to me! Nothing! Just a hobby! I could be basking in the sun in Florida!"
(Handsome Dick Manitoba)    
Mia
09.03.2003 22:52:19
Älä _liikaa_ yritä tehdä itsestäsi molempikätistä, se saattaa kostautua, tulee ahdistusta tai identiteettiongelmia.
Tjaa. Onko tosiaan noin? En oo tullu aatelleeks.. So far, so good..
 
Muista että Leonardo da Vinci oli myös vasenkätinen, kuten muuten melkoinen osa historian muitakin ns. neroja.
 
Sehän nyt on ihan selvää.
In the world where you can be anything-be yourself.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)