Aihe: Saksikäsi Edward jouluaattona tänään 23.45 mtv3
1 2 3
Necromuru
02.01.2005 00:08:31
 
 
http://ameba.lpt.fi/~visktuom/kuvat/skmervi.jpg
 
Näyttää AIVAN Timo Tolkilta
Älä unohda alennettua kvinttiä ja sen korostamista sointukierron päälle soitetussa soolossa. -Jucciz
Tuomas
02.01.2005 03:15:22
 
 
Tämä leffa on yksi merkittävimmistä elokuvaelämyksistä, jonka koskaan olen kokenut. Silloin oli talvinen päivä ja olin yksin kotona. Katsoin tylsänä televisiota ja käänsin kakkoselle, jossa juontajanainen spiikkasi: "elokuva, joka kertoo Edward-nimisestä nuoresta pojasta..." ja niin edelleen. Pohtiessani ettei minulla parempaakaan tekemistä ollut, päätin jäädä seuraamaan elokuvaa.
 
Hyvä että jäin.
 
Koko tarina on sadunomaisuudessaan kaunis ja koskettava ja kuten sanottua, melkeinpä ainoa jonka nähdessäni meinaan joka kerta itkeä. Mielestäni myös Danny Elfmanin paras musiikillinen työ. Ei liene yllättävää, että ko. leffan DVD on koristanut hyllyäni jo kauan. En ollut katsonut leffaa toviin mutta tässä toissapäivänä otin autoon kuunneltavaksi leffan soundtrackin. Lumen leijaillessa alas pimeällä katuvalojen valaistessa asvalttia ja Ice Dancen soidessa tunsin, että kenties sisälläni onkin jotain hengissä.
Farnsworth: If for example you were to kill your grandfather, you would cease to exist! Fry: (gasp) But existing is basically all I do! Kristallipallo
Tinmo
02.01.2005 22:06:07
Vituttaa myöntää, mutta pidin tuosta tunteellisesta leffasta. Osaa kyllä Burton laittaa leffoihinsa värit (melkein yhtä hienot kuin Päätön Ratsumies-leffassa)! Ootteko nähneet saman ohjaaja & pääosanesittäjä kaksikon sitä kolmatta elokuvaa, nimeltä Ed Wood?
Iiro Seppänen on pään verran liian pitkä.
Edward
26.01.2005 09:42:28
 
 
Vituttaa myöntää, mutta pidin tuosta tunteellisesta leffasta. Osaa kyllä Burton laittaa leffoihinsa värit (melkein yhtä hienot kuin Päätön Ratsumies-leffassa)! Ootteko nähneet saman ohjaaja & pääosanesittäjä kaksikon sitä kolmatta elokuvaa, nimeltä Ed Wood?
 
Kylläpä sekin taitaa tuolla DVD-hyllyllä keikkua. Aivan mahtavuutta.
I'm just asking - Olen vain persekuningas
Jani The Rock
26.01.2005 11:27:29
 
 
Kylläpä sekin taitaa tuolla DVD-hyllyllä keikkua. Aivan mahtavuutta.
 
Loistava jumakauta. Kyllä Martin Landau vetää siinä mahtavan roolin.
The road never ends for me, kid.
Xebeche
26.01.2005 13:10:43
Loistava jumakauta. Kyllä Martin Landau vetää siinä mahtavan roolin.
 
Pull the strings! Pulll thee strrings!
Hlor u fang axaxaxas mlo | Kikakoku | Ne me quitte pas!
jazzy
26.01.2005 14:07:25
Loistava jumakauta. Kyllä Martin Landau vetää siinä mahtavan roolin.
 
Kyllä! Aivan loistava elokuva on. Landau ja Depp vetää molemmat niin hyvät roolit että!
Tätä kestää katsella monta kertaa.
"This story's gonna grab people. It's about this guy, he's grazy about this girl, but he likes to wear dresses. Should he tell her? Should he not tell her? He's torn, Georgie. This is drama." -Ed Wood
Peoplez
26.01.2005 17:56:03
Ed Wood on taidetta. Vaikea sanoa mikä on Burtonin paras mutta Ed Wood on ainakin lähellä.
"With your bitch slap rappin' and your cocaine tongue you get nothing done"
aikavaikea
28.01.2005 17:03:21
Ed Wood on taidetta. Vaikea sanoa mikä on Burtonin paras mutta Ed Wood on ainakin lähellä.
 
Kyseinen raina ensi yönä klo 03.25 - 05.30 Ruotsin TV4:lla. Sitä ennen voi katsoa Ruotsin TV2:lta Chris Isaakin keikan Meksikon Bajassa klo. 0.30 - 01.30.
And I don't give a damn if you don't like me Cause' I don't like you cause you're not like me
Dacatch
28.01.2005 17:54:02
Kyllä kaikki Burtonin elokuvat ovat loistavia. Ja Danny Elfman on nero!
Ever seen blood in the moonlight, Will? It appears quite black. - Tri. Hannibal Lecter
cldron
28.01.2005 18:25:19
Burton on samanlainen ku Tarantino; ei yhtään huonoa elokuvaa..
Ihme jannuja molemmat.. Ainaki meikäläiseen iskee kaikki täysillä..
Parempi Matti kukkarossa kuin Jorma vetskarin välissä -The Mentally Retarded Fuck-
Jani The Rock
28.01.2005 19:19:57
 
 
Burton on samanlainen ku Tarantino; ei yhtään huonoa elokuvaa..
Ihme jannuja molemmat.. Ainaki meikäläiseen iskee kaikki täysillä..

 
Ainoa Burtoni joka ei oo minuun iskenyt oli Mars hyökkää. Blorgh. Eikä Apinoiden planeettakaan varsinaisesti mikään loistelias teos ollut. Mutta muut elokuvat onkin sitten lähes ylimaallisia. Apinoiden planeetassa tökkäs varmaan tuo aihepiiri, joka oli Burtonille vähän outo. Omimmillaanhan hän on kuvatessaan omituisia outsidereita kuten vaikkapa justiinsa Edwardia ja Ed Woodia. Ja voidaanhan Jack Skellington, Batman ja Beetlejuicekin laskea tähän kaartiin. Mars hyökkää oli muuten vaan hämärä. Kyllä mä ymmärsin mitä siinä ajettiin takaa mutta ei kolissut, ei.
 
Mutta voi perkele että mä ootan sitä Corpse Bridea. Hopi hopi nyt, täällä ollaan jo paita hampaissa!
The road never ends for me, kid.
Tinmo
28.01.2005 21:23:07
Mars hyökkää ja Apinoiden planeetta ovat minustakin hieman epä-Burton leffoja. Mars hyökkää-leffassa nauroin oikeastaan vaan sille, että ihmisistä jäi lopulta eloon vain kourallinen ja yksi niistä oli Tom Jones, niin surullista että nauratti. (Olihan se komedia?)
 
Miehellä on hienot visiot, etten sanoisi.
"We Roll tonight, to the guitar bite..."
Pelsi
28.01.2005 22:25:46
Mars Hyökkää ei ole kyllä järin hyvä. Aihepiiristä nimittäin saisi paremmankin komedian ja Burton tuntuu olevan todella paljon kyvykkäämpi nimenomaan dramaattisimmissa elokuvissa.
Kalamies #3 >-)))>
jazzy
02.02.2005 22:07:19
Ainoa Burtoni joka ei oo minuun iskenyt oli Mars hyökkää. Blorgh. Eikä Apinoiden planeettakaan varsinaisesti mikään loistelias teos ollut.
 
Juu, nämä on ne ainoat Burton -leffat, joista en minäkään oikein välittänyt. Eikä tuo Batmankaan ollut mikään mahtavuus, mutta se olikin Batman, niin sen katsoi.

Mutta voi perkele että mä ootan sitä Corpse Bridea.
 
Minä myös. Traileria en ole katsonut, kun ei koneella ole tuota QuickTimea. Mutta Burton+Depp yhteistyö ei voi olla muuta kuin jotain ylitsepääsemättömän ihmeellistä. Ja siihen vielä mahtava Bonham-Carter, Emily Watson ja Christopher Lee. Huh-huh.
"This story's gonna grab people. It's about this guy, he's grazy about this girl, but he likes to wear dresses. Should he tell her? Should he not tell her? He's torn, Georgie. This is drama." -Ed Wood
Sunna
04.02.2005 19:25:34
 
 
Voih, Edward on ihana. Tuli surullinen olo kun tajusi ettei se ole oikea. Voisin ottaa sellaisen meille asumaan.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)